REKLAMA
WEBINAR

RYNEK PRACYNiższe zarobki, niższa emerytura, trudniejszy awans. Być matką na rynku pracy

2023-03-08 06:00
publikacja
2023-03-08 06:00

Trudno być kobietą na rynku pracy. Na 1000 pracujących kobiet przypada 1012 biernych zawodowo. W przypadku mężczyzn to tylko 564. Ale jest grupa, która ma jeszcze bardziej pod górę. To matki. Co piąta niepracująca mama siedmio- czy dziewięciolatka nie może znaleźć odpowiedniej pracy - alarmuje "Rzeczpospolita". 

Niższe zarobki, niższa emerytura, trudniejszy awans. Być matką na rynku pracy
Niższe zarobki, niższa emerytura, trudniejszy awans. Być matką na rynku pracy
fot. Natalia Deriabina / / Shutterstock

"Kobiety w Polsce mniej zarabiają, rzadziej są aktywne zawodowo, mają niższe emerytury, rzadziej niż mężczyźni awansują i zajmują kierownicze stanowiska. Mają też dłuższe przerwy w pracy związane z wychowywaniem dzieci. Mimo, że są przeciętnie lepiej wykształcone niż panowie, wciąż zderzają się ze stereotypami na temat ich umiejętności, pracy i ambicji" - podaje gazeta. Cytuje Milenę Olszewskę-Miszuris, współzałożycielkę i współprzewodniczącą polskiej edycji kampanii 30% Club Poland, według której nie spotykało się z nimi mniej niż tylko 1 proc. Polek pracujących w dużych firmach. "Wiele kobiet wciąż natrafia na +szklany sufit+" - zauważa ekspertka.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

Zbyt niski zasiłek, premie i podwyżki, które przechodzą koło nosa, utrudnianie powrotu do pracy - to tylko niektóre problemy pracujących mam.

Co zgłosić w kadrach, jak negocjować z pracodawcą, na co się nie zgadzać? Żeby zabezpieczyć swoje finanse, trzeba znać odpowiednie przepisy. Zobacz podpowiedzi popularnych ekspertek prawa pracy.

Nie dotyczy ciebie? Pokaż go koleżance, partnerce. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Gazeta podkreśla, że w przypadku osób bezdzietnych wskaźnik aktywności zawodowej jest podobny dla obu płci. "Różnice dotyczą rodziców. Pracuje ponad 95 procent ojców bez względu, czy mają jedno dziecko, dwoje czy troje. Im zaś więcej dzieci w rodzinie, tym kobiety częściej nie pracują. Aktywnych zawodowo jest prawie 85 proc. mam jednego dziecka i 60 proc. trójki dzieci" – mówi "Rz" ekonomistka z Instytutu Badań Strukturalnych, Iga Magda.

Punkt krytyczny to powrót z urlopu macierzyńskiego

"Polski Instytut Ekonomiczny zbadał, czy powrót kobiet na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad najmłodszymi dziećmi napotyka przeszkody i jakie. Z raportu +Mama wraca do pracy – bariery behawioralne i kierunki wsparcia+ wynika, że prawie co piąta niepracująca mama siedmio- czy dziewięciolatka przyznaje, że nie może znaleźć odpowiedniej pracy" - informuje gazeta.

Podkreśla, że dla większości kobiet przy powrocie do pracy ważne są motywacje finansowe. "Zwiększają się dochody rodzin, kobiety odzyskują samodzielność finansową. Są też panie, dla których ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. A bywa to trudne z wielu przyczyn: nawet jeśli rodzina może skorzystać z oferty żłobka czy przedszkola, często ich godziny pracy są takie same co matek, a kobiety obawiają się (tak jak niekiedy pracodawcy), że będą musiały brać zwolnienie, gdy dzieci zachorują" - podkreśla gazeta.

"Elastyczny czas pracy to fikcja"

Zauważa, że wciąż – mimo pandemii – nie istnieje powszechne zatrudnianie na część etatu i elastyczna organizacja czasu pracy, albo związane jest to z gorszymi zarobkami. "Dodatkowo podział ról w rodzinach – co potwierdziły w badaniu wywiady z kobietami – bywa równie tradycyjny jak wiele lat temu" - zaznacza "Rz". (PAP)

wni/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
Macie odpowiedź dlaczego dzieci się nie rodzą.
monuz
1000 na 1012 kobiet i 1000 na 564 mężczyzn, stopa bezrobocia według rządu 3% (zapisani w urzędzie pracy, których nie udało się jeszcze z byle powodu wywalić z listy), rzeczywista według realnej liczby pracujących 44%
janmieszak
Dochody są ważne. Im wyższe tym lepiej, ale niektórzy myślą że większe zarobki rozwiążą ich problemy. Ważne jest też to, jak wydajemy pieniądze. Wielu dobrze zarabiających zostało bankrutami. Kiedy źle zarządza się pieniędzmi, każdy majątek można roztrwonić. Patrz przykłady sławnych sportowców, aktorów, muzyków itp. Zarabiali miliony Dochody są ważne. Im wyższe tym lepiej, ale niektórzy myślą że większe zarobki rozwiążą ich problemy. Ważne jest też to, jak wydajemy pieniądze. Wielu dobrze zarabiających zostało bankrutami. Kiedy źle zarządza się pieniędzmi, każdy majątek można roztrwonić. Patrz przykłady sławnych sportowców, aktorów, muzyków itp. Zarabiali miliony i co? Wydawali miliony! Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryrtura nie jest Ci potzrebna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi niekoniecznie dopiero na starość
ketchup1
Dziecko to wybór nie obowiązek. Jeśli w naszym kraju już ciąża jest choroba ( w innych krajach jest inaczej) i wiąże się z powszechnym zwolnieniem na 9 miesięcy większości kobiet. Jeśli celuje się z dziećmi na odpowiedni moment jeśli chodzi o uposażenie przywileje. Jeśli często idzie się do pracy na chwilę żeby tylko mieć świadczenia Dziecko to wybór nie obowiązek. Jeśli w naszym kraju już ciąża jest choroba ( w innych krajach jest inaczej) i wiąże się z powszechnym zwolnieniem na 9 miesięcy większości kobiet. Jeśli celuje się z dziećmi na odpowiedni moment jeśli chodzi o uposażenie przywileje. Jeśli często idzie się do pracy na chwilę żeby tylko mieć świadczenia bo planuje się ciążę to co się też dziwić pewnej rezerwie sektora prywatnego i tych co zatrudniają. Wiem że to nie sprzyja dzietności ale mi się wydaje że decyzja o dziecku powinna być podjęta przy uwzględnianiu wielu okoliczności a nie odwrotnie że dziecko ma być powodem że okoliczności powinny mi sprzyjać .
wrazicki
-dłużej żyją
-szybciej mogą przejść na emeryturę
- pracują w zawodach nie inwazyjnych fizycznie
- mają parytety np rekrutacja na uczelniach
- społeczeństwo od mężczyzn wymaga a kobiety rozumie
- w czasie wojny mężczyźni muszą walczyć i nie mogą opuścić kraju
- no i wyroki w wymiarze sprawiedliwości...
taki-ktos-jak-ja
Wbrew temu co twierdził Lenin, kobiety i mężczyźni mają inne role do wykonania w społeczeństwie. Mężczyźni nie mogą urodzić dziecka, choćby ta jedna ale wielka różnica. I dalej kolejne i kolejne.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki