REKLAMA

Niespełna jedna trzecia Polaków jest zadowolona z otrzymywanych wynagrodzeń. Badanie Pracuj.pl

2021-03-12 10:46
publikacja
2021-03-12 10:46
Niespełna jedna trzecia Polaków jest zadowolona z otrzymywanych wynagrodzeń. Badanie Pracuj.pl
Niespełna jedna trzecia Polaków jest zadowolona z otrzymywanych wynagrodzeń. Badanie Pracuj.pl
fot. Marc Mueller / / Pexels

32 proc. badanych Polaków jest zadowolona z otrzymywanych obecnie wynagrodzeń; 45 proc. starała się w ubiegłym roku o podwyżkę, a co trzeci nie robił tego nigdy – informuje w piątek Pracuj.pl. Z badania wynika, że Polacy woleliby otrzymywać wyższą pensję zamiast benefitów.

"Większość badanych Polaków nie jest (...) zadowolonych ze swojej pensji - jedynie 32 proc. respondentów twierdzi, że obecne wynagrodzenie spełnia ich oczekiwania, a 37 proc. nie zgadza się z tym zdaniem. Dokładnie tyle samo uważa, że zarabia odpowiednio w stosunku do swoich umiejętności i doświadczenia" - wynika z kolejnej odsłony badania "Polacy w środowisku pracy", przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie ponad 1000 pracujących Polaków przez analityków Pracuj.pl.

Jak podano w informacji na temat badania, mniej niż połowa respondentów (45 proc.) starała się w ubiegłym roku o podwyżkę, a co trzeci (32 proc.) nie robił tego nigdy.

"Polacy mają trudności z rozmawianiem o pieniądzach. Wielu osobom poruszanie kwestii finansowych wydaje się niezręczne, nawet w takich sytuacjach jak rozmowa o pracę. (...) Tylko 28 proc. spośród ankietowanych osób przyznało, że dzielą się informacjami na temat zarobków z innymi. Trudno się więc dziwić, że tylko połowa respondentów (49,5 proc.) ma w swojej opinii wiedzę, jak na tle konkurencji wypadają ich zarobki" - czytamy.

37 proc. badanych przyznało, że potrafi negocjować wysokość wynagrodzenia.

"Tylko połowa zatrudnionych respondentów (50 proc.) uznała, że system wynagrodzeń pracowników obowiązujący w ich miejscu pracy jest jasny i zrozumiały. Natomiast blisko co czwarty (23 proc.) nie zgodził się z tym stwierdzeniem, a 27 proc. nie miało określonego zdania" - napisano.

Badanie pokazało, że 71 proc. respondentów uznaje, iż oferty pracy powinny zawierać informację o dokładnych lub przybliżonych zarobkach na stanowisku, którego dotyczy rekrutacja.

Jeśli chodzi o benefity pozapłacowe, jak m.in. pakiet medyczny, dodatkowy urlop, ubezpieczenie - znalazły się one na czwartym miejscu piramidy deklarowanych potrzeb. Jednak w rywalizacji z bezpośrednim wynagrodzeniem – jak czytamy - zazwyczaj przegrywają, nawet jeśli mają wysoką wartość.

"Badacze poprosili respondentów o wybór między benefitami, a podwyżką. Aż 60 proc. osób wybrałoby dodatkowe wynagrodzenie niezależnie od tego, czy oferowany benefit miałby wartość wyższą od kwoty podwyżki. Kolejne 38 proc. respondentów uznało, że wybrałoby +cenniejszy+ benefit, ale tylko w sytuacji, gdy pokrywałby się on z ich zainteresowaniami. Tylko 3 proc. ankietowanych wolałoby jakiekolwiek świadczenie pozapłacowe zamiast podwyżki" - czytamy.

Zaznaczono jednak, że nie oznacza to, iż Polacy nie cenią sobie benefitów. Respondenci mogli wskazać maksymalnie trzy świadczenia pozapłacowe, które uważali za najbardziej atrakcyjne.

Na pierwszym miejscu znalazły się pakiety medyczne (42 proc. wskazań). Takie dodatkowe świadczenia są oferowane w 24 proc. firm. W pierwszej trójce najbardziej pożądanych benefitów znalazły się także dodatkowy płatny urlop (37 proc.) oraz ubezpieczenie na życie (34 proc.).

"To właśnie ubezpieczenie jest najchętniej oferowanym benefitem dostępnym w miejscach pracy respondentów. Dostęp do tej formy dodatkowych świadczeń wskazała jedna trzecia ankietowanych" - napisano. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jes
Taki Obajtek to nigdy się nie starał o podwyżkę. On dostawał darowizny od brata.
bha
Jeśli latami wielu, wielu z nichnie dostająe żadnych podwyżek w tzw. firmach, a coraz to większa z roku na rok grupa % w Ogromie już branż i zawodów zarabia oficjalne minimalne minimum lub niewiele więcej to z czego mają być zadowoleni z gruszek nawierzbie czy z pracy coraz częściej niestety dla szczytnej groszowej idei.
zenonn
Podwyżka się należy co miesiąc, choćby o symboliczny procent, potem dwa, potem trzy.
Zadowolnia nigdy nie będzie. Godziwe wynagrodzenie to takie, że ja mam więcej niż kolega, brat, sąsiad, inni. Mi należa się 3 średnie krajowe, a nie mam nawet jednej.

Modlitwa Polaka
wyrobnik
Co ty bredzisz. Fakty są takie, że w Polsce ceny wielu dóbr są takie jak w Niemczech, a wynagrodzenia 2-3 razy niższe. Wejdź na stronę Media Markt w Polsce i Niemczech i porównaj. Polacy chcą tylko żeby ich było stać na coś więcej niż podstawowe dobra.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki