Fala upadłości w budowlance coraz bliżej. Zagrożonych jest 85 tys. miejsc pracy

Branży budowlanej grozi fala upadłości i likwidacja 85 tys. miejsc pracy. Rząd mógłby waloryzować zawarte umowy niższym kosztem, niż wyniesie ich zrywanie i rozpisywanie przetargów na nowo. Ale na razie się na to nie zapowiada - pisze "Rzeczpospolita".

(GDDKiA)

Budowa dróg i kolei przestaje się opłacać z powodu wzrostu kosztów materiałów i robocizny. Konsekwencją może być likwidacja nawet 85 tys. miejsc pracy i strata 4,2 mld zł unijnego dofinansowania. Do tego dojdzie jeszcze opóźnienie w realizacji inwestycji średnio o 20-26 miesięcy.

Organizacje skupiające firmy budowlane policzyły, że ceny materiałów budowlanych i robocizny wzrosły pomiędzy 2016 r. a 2019 r. od 20 do nawet 60 proc. i rosną nadal. Z wyliczeń Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) przy Federacji Przedsiębiorców Polskich wynika, że "w ciągu ostatnich trzech lat cement podrożał o 44 proc., asfalt o 62 proc., stal zbrojona o 53 proc. Do tego doszły podwyżki cen oleju napędowego o 28 proc., a także wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze budowlanym o 20 proc." - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Stawki w umowach zawartych w latach 2015-17 pozostają jednak niezmienione, przez co kontrakty te generują ogromne straty, zagrażające bezpośrednio płynności finansowej wykonawców.

Straci też sektor finansów publicznych - od 23 nawet do 89 proc. wartości zawieranych ponownie umów  - wynika z opracowania CALPE. Waloryzacja kosztowałaby od 1,5 mld do 2,7 mld zł. Koszt zrywania umów i rozpisywania ponownych kontraktów może wynieść aż 4,7 mld zł, a wliczając straty z powodu upadłości firm – przekroczyłyby 10 mld zł. Ponoszone na budowach straty osłabiają też zdolność firm do pozyskiwania nowych kontraktów. 

Rządzący póki co odrzucają możliwość waloryzacji zawartych umów, choć, jak zauważa Kancelaria Prawna Pieróg i Partnerzy, nie ma ku temu przeszkód. Mimo że branża budowlana już jakiś czas temu zaczęła pracę nad metodą waloryzacji umów w toku (na początku 2018 r. powstałą specjalna komisja przy Radzie Ekspertów Ministerstwa Infrastruktury), to na razie nic z tego nie wynika. Niedawno budowlańcy poprosili o interwencję premiera, ten odesłał ich jednak do... ministra infrastruktury. 

W Polsce buduje się obecnie 1363 km nowych dróg

Spośród zadań w Programie Budowy Dróg Krajowych o wartości 135 mld zł na lata 2014-23 zrealizowano bądź pozostaje w realizacji 60 proc. wartości inwestycji - poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

KWS

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 17 kozey

Wygrał ten co nic nie wygrał... U mojego poprzedniego pracodawcy byli ludzie, sądzący, że uruchomienie tylu przetargów na raz będzie miało opłakany skutek dla branży, ale kto by tam ich słuchał - skoro firmy budowlane w Polsce mają zagraniczny kapitał, szable w dłoń panowie i budujemy

! Odpowiedz
25 45 marxs

"Fala upadłości w budowlance coraz bliżej. "nie PISzcie bredni przed chwilą oglądałem w TVPIS holecką i rachonia i mówili że wszystko jest O.K a nawet więcej niż O.K

! Odpowiedz
30 44 fakpejsy

Rząd się cieszy. Polacy co raz biedniejsi!

! Odpowiedz
11 27 marxs

to jest w zasadzie regułą w całym świecie im głupszy tym biedniejszy

! Odpowiedz
28 71 karbinadel

Realizacja naczelnego hasła wyborczego PiS "Polska w ruinie" coraz bliżej

! Odpowiedz
16 34 bha

Nie w ruinie tylko w coraz bardziej Ogromnym zadłużeniu całego kraju do spłaty niestety społecznej ,a rosnącym każdego dnia !!! i to już od 30 lat wszelakiego NIBY rządzicielstwa.

! Odpowiedz
3 7 bha odpowiada bha

INFO ----- https://commodity.com/debt-clock/poland/

! Odpowiedz
2 5 bha odpowiada bha

INFO --- https://commodity.com/debt-clock/poland/

! Odpowiedz
10 10 lelo1949

To samorządy nie rząd decydują ......ogarnij się mielony

! Odpowiedz
8 21 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil