REKLAMA

Niemiecka giełda też pobiła rekord. DAX najwyżej w historii

Michał Żuławiński2021-05-25 13:58analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-25 13:58
Niemiecka giełda też pobiła rekord. DAX najwyżej w historii
Niemiecka giełda też pobiła rekord. DAX najwyżej w historii
fot. Chai v.d. Laage / / FORUM

W ostatnich dniach słowa „rekord” i „Niemcy” padały najczęściej w kontekście strzeleckiego wyczynu Roberta Lewandowskiego, który, zdobywając 41 bramek w sezonie, przebił wyczyn Gerda Mullera sprzed 49 lat. To jednak wydarzenia z soboty – we wtorek niemieckim rekordem numer jeden jest ten wyznaczony przez główny indeks giełdy we Frankfurcie.

Notowania indeksu DAX powyżej 15 500 pkt. oznaczały przebicie szczytów z ubiegłego tygodnia. Źródeł paliwa do wzrostów dla niemieckich bluechipów było kilka. Po pierwsze, dla Niemców wtorek jest dopiero pierwszym roboczym dniem tygodnia – wczorajsze święto Zesłania Ducha Świętego jest za naszą zachodnią granicą dniem wolnym od pracy (podobnie jak np. Wielki Piątek czy Wniebowstąpienie Pańskie, wypadające 40 dni po Wielkanocy). Tymczasem wczoraj światowe giełdy notowały zwyżki – indeks S&P500 zyskał blisko 1 proc. i zbliżył się do rekordu.

Po drugie, wtorek przyniósł kolejne dobre dane z niemieckiej gospodarki. Wskaźnik Ifo osiągnął najwyższą wartość od dwóch lat, sygnalizując zakończenie recesji będącej konsekwencją polityki antycovidowych lockdownów. Więcej na ten temat piszemy w artykule „Niemiecki biznes odradza się po koronakryzysie”.

Po trzecie, inwestorzy reagowali też na doniesienia dotyczące samych spółek. Tematem numer jeden jest opiewająca na 18 mld euro transakcja, w ramach której nieruchomościowy gigant Vonovia SE przejmie swojego bezpośredniego rywala, spółkę Deutsche Wohnen. Oba podmioty, które łącznie dysponują ponad 500 000 mieszkań na wynajem, wchodzą w skład indeksu DAX – większa Vonovia (kapitalizacja 28,5 mld euro) od 2015 r., mniejsza Deutsche Wohnen (18 mld euro) od 2020 r. Inwestorzy ocenili transakcje dosyć jednoznacznie – Vonovia traci 4 proc., a akcje Deutsche Wohnen zyskują ponad 15 proc.

Od początku roku flagowy indeks niemieckiej giełdy zyskał 13 proc. Od październikowego dołka DAX odrobił już 34,6 proc., zaś od minimum z marca 2020 r. aż 88,2 proc. Warto pamiętać, że DAX to indeks uwzględniający dywidendy, więc jego odpowiednikiem jest nie indeks cenowy WIG20, lecz indeks dochodowy WIG20TR. Alternatywnie można wziąć pod uwagę również 30 czołowych spółek GPW – upadła przed laty idea zastąpienia indeksu WIG20 indeksem WIG30 miała na celu właśnie upodobnienie naszego parkietu do Frankfurtu. WIG30 również występuje w wersji dochodowej – WIG30TR.

Notowania WIG30TR sięgają obecnie 4616 pkt. i są porównywalne ze stanem sprzed pandemii. Od początku roku indeks ten zyskał 10,4 proc., od październikowego dołka urósł o 47,4 proc., a od marcowego minimum 74,6 proc.

Różnice między położeniem obu indeksów uwidaczniają się, gdy porównamy okres dłuższy, np. dekadę. W ciągu ostatnich 10 lat DAX zyskał 117 proc. W tym samym czasie WIG30TR wzrósł jedynie o 26 proc.

Inna liga

Frankfurt i Warszawa, podobnie jak Bundesliga i Ekstraklasa, to jednak nieco odmienne światy. Wśród spółek wchodzących w skład indeksu DAX najmniejszą kapitalizacją legitymuje się Covestro (11 mld euro), spółka działająca w branży chemicznej. Przy dzisiejszym kursie euro (4,49 zł) tylko jedna firma z WIG20 warta jest więcej – to Allegro wyceniane na blisko 60 mld zł czyli 13,3 mld euro. Drugi na liście PKO BP (10,5 mld euro) jest wyceniany dwukrotnie niżej niż największy niemiecki bank, Deutsche Bank (mający za sobą już ponad dekadę tarapatów skutkujących relatywnie niskim kursem na giełdzie).

Największą spółką w indeksie DAX jest informatyczny gigant SAP (137,5 mld euro), zaś skład podium dopełniają koncerny Volkswagen oraz Siemens (po 109 mld euro). Innymi słowy, sam SAP wart jest ponad 617 mld zł, a więc niemal tyle ile wynosi łączna kapitalizacja wszystkich krajowych spółek notowanych na GPW (625 mld zł).

Warto dodać, że również na GPW da się bezpośrednio zainwestować w niemiecką giełdę. W tym celu wykorzystać można np. fundusz ETF autorstwa firmy Lyxor. Obecny na polskim parkiecie od 2011 r. instrument replikuje główny frankfurcki indeks w sposób fizyczny, czyli faktycznie kupuje papiery spółek w proporcjach odpowiadających ich udziałom w indeksie DAX. Według najnowszych danych aktywa pod zarządzaniem w Lyxor DAX wynoszą obecnie 3,6 mld zł. To o wiele więcej niż w zlikwidowanym miesiąc temu ETF Lyxora na WIG20, gdzie zgromadzono niecałe 160 mln zł. Na GPW wciąż notowany jest także indeks Lyxora na SP500, w którym zgromadzono blisko 38 mld zł.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
prs
Ekscytujace dane (historyczne)..
kimdzongtusk
to pewnie dlatego
https://next.gazeta.pl/next/7,168930,27124621,niemcy-pkb-spadl-o-1-8-procent-gospodarka-kurczy-sie-bardziej.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizImg2

"Niemcy: PKB spadł o 1,8 procent. Gospodarka kurczy się bardziej niż oczekiwano"
Poziom manipulacji
to pewnie dlatego
https://next.gazeta.pl/next/7,168930,27124621,niemcy-pkb-spadl-o-1-8-procent-gospodarka-kurczy-sie-bardziej.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizImg2

"Niemcy: PKB spadł o 1,8 procent. Gospodarka kurczy się bardziej niż oczekiwano"
Poziom manipulacji i zidiocenia tzw. rynków osignął szczyt. Efekt , za przeproszeniem, "polityki pienięznej" bańków centralnych, które sa organizacjami przestępczymi, kreują nierówności i sprowadzą nieszczęście na cywilizacje euroatlantycką. Utrzymywanie darmozjadów, spółek zombi...ekonomia rodem z CCCP...i tak tez skończy. Podobno siedza tam ludzie po róznych Harvardach i Yale a wierza, że mozna wydrukować dobrobyt i zadrukowac problemy.
tomaszektoma
ciekawe czy Zaorski nadal shortuje DAX'a ;)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki