REKLAMA
WEBINAR

Niemcy testowali silniki Diesla na ludziach i małpach

2018-01-29 13:00
publikacja
2018-01-29 13:00

Niemieckie koncerny samochodowe po raz kolejny znalazły się w niewygodnej pozycji po ujawnieniu, że przeprowadzały kontrowersyjne badanie dotyczące silników Diesla z wykorzystaniem ludzi i małp.

fot. Peter Nicholls / / FORUM

Badania zostały wykonane przez grupę badawczą (European Research Group on Environment and Health in the Transport Sector - skrót: EUGT) założoną przez Volkswagena, Daimlera, BMW oraz Boscha i polegały na badaniu efektów wdychania oparów z silnika przez 25 osób. Eksperyment miał na celu zbadanie wpływu dwutlenku azotu na ludzi. Podobne testy wykonywane były również z wykorzystaniem małp. Zwierzęta zamknięte w klatce przez 4 godziny oglądały kreskówki, jednocześnie wdychając opary z volkswagena beetle'a. Badania miały wykazać, że nowoczesne silniki są dużo "czystsze" od diesli starego typu, jednak badanie było zręcznym oszustwem, bowiem samochód był wyposażony w oprogramowanie zaniżające emisję w warunkach testów laboratoryjnych.

Koncerny odcinają się od grupy badawczej i przeprowadzanych testów. "Jesteśmy zbulwersowani rozmiarem i sposobem przeprowadzania badań. Stanowczo potępiamy tego typu eksperymenty" - oświadczył Daimler w oficjalnym komunikacie. Zapowiedziano również audyt w tej sprawie. Volkswagen przeprosił za brak rozsądku w sposobie przeprowadzania badań i również dystansuje się od działalności grupy. BMW oświadczyło, że "nie przeprowadza badań z udziałem zwierząt i nie odpowiada za metodologię badań przeprowadzanych przez EUGT". Bosch z kolei zapewnił, że wyszedł z grupy finansującej EUGT przez przeprowadzeniem tych eksperymentów.

Pomimo coraz mniejszego zainteresowania silnikami Diesla wciąż mają one kluczowe znaczenie dla wyników finansowych producentów. Afera dieselgate była poważnym ciosem w niemieckie koncerny, a kolejne ujawniane skandale nie pomagają w odbudowanie nadszarpniętego wizerunku firm. Samym silnikom Diesla nie pomaga z kolei walka o czyste powietrze, m.in. zapowiedzi niemieckich miast o niewpuszczaniu starych diesli do centrum miasta.

JK

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Zapraszamy na webinary o kredytach hipotecznych! <BR><B>Jak oszczędzić na kredycie hipotecznym i szybciej pozbyć się długu<B> <BR><B>Bezpieczny Kredyt 2 procent - wszystko, o co boisz się zapytać <BR>Zapisz się zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
skasowane_konto
dlaczego skasowano mój komentarz?
Nie było w nim wulgaryzmów ani nie złamałem regulaminu. Co więcej dostałem ponad 100+ więc widać, że myślę tak jak niemal wszyscy. bankier dlaczego nie pozwalacie na wolność słowa?
stachsgh
Witam !!
No pięknie. Auschwitz w nowym wydaniu. Historia lubi się powtarzać. Taka prawda.
adriantargonski
Jednak chyba nie jest tak łatwo zmienić stare nawyki.. ;/
borma
Dobrze , zeby kazdy bil sie w swoje , a nie cudze piersi. Nie rozumiem dlaczego rodacy uganiaja sie jak szaleni za niemieckimi autami? Moze ktos to wytlumaczyc. Przeciez to jest rozdwojenie jazni. Merche , merche i jeszcze raz merche czyli mercedesy , kult obietk w Polsce . Status zamoznosci. Czy jest w tym narodzie jeszcze troche Dobrze , zeby kazdy bil sie w swoje , a nie cudze piersi. Nie rozumiem dlaczego rodacy uganiaja sie jak szaleni za niemieckimi autami? Moze ktos to wytlumaczyc. Przeciez to jest rozdwojenie jazni. Merche , merche i jeszcze raz merche czyli mercedesy , kult obietk w Polsce . Status zamoznosci. Czy jest w tym narodzie jeszcze troche zdrowego rozsadku?
silvio_gesell
Pracuję w korpo, dojeżdżam samochodem dla ludu i propaganda w telewizji, czyli to co wymyślili faszyści.
wizytator
Gdyby ten naród myślał logicznie to bylibyśmy na innym miejscu w szeregu, a nie na końcu.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki