Niemcy testowali silniki Diesla na ludziach i małpach

Niemieckie koncerny samochodowe po raz kolejny znalazły się w niewygodnej pozycji po ujawnieniu, że przeprowadzały kontrowersyjne badanie dotyczące silników Diesla z wykorzystaniem ludzi i małp.

(fot. Peter Nicholls / FORUM)

Badania zostały wykonane przez grupę badawczą (European Research Group on Environment and Health in the Transport Sector - skrót: EUGT) założoną przez Volkswagena, Daimlera, BMW oraz Boscha i polegały na badaniu efektów wdychania oparów z silnika przez 25 osób. Eksperyment miał na celu zbadanie wpływu dwutlenku azotu na ludzi. Podobne testy wykonywane były również z wykorzystaniem małp. Zwierzęta zamknięte w klatce przez 4 godziny oglądały kreskówki, jednocześnie wdychając opary z volkswagena beetle'a. Badania miały wykazać, że nowoczesne silniki są dużo "czystsze" od diesli starego typu, jednak badanie było zręcznym oszustwem, bowiem samochód był wyposażony w oprogramowanie zaniżające emisję w warunkach testów laboratoryjnych.

Koncerny odcinają się od grupy badawczej i przeprowadzanych testów. "Jesteśmy zbulwersowani rozmiarem i sposobem przeprowadzania badań. Stanowczo potępiamy tego typu eksperymenty" - oświadczył Daimler w oficjalnym komunikacie. Zapowiedziano również audyt w tej sprawie. Volkswagen przeprosił za brak rozsądku w sposobie przeprowadzania badań i również dystansuje się od działalności grupy. BMW oświadczyło, że "nie przeprowadza badań z udziałem zwierząt i nie odpowiada za metodologię badań przeprowadzanych przez EUGT". Bosch z kolei zapewnił, że wyszedł z grupy finansującej EUGT przez przeprowadzeniem tych eksperymentów.

Pomimo coraz mniejszego zainteresowania silnikami Diesla wciąż mają one kluczowe znaczenie dla wyników finansowych producentów. Afera dieselgate była poważnym ciosem w niemieckie koncerny, a kolejne ujawniane skandale nie pomagają w odbudowanie nadszarpniętego wizerunku firm. Samym silnikom Diesla nie pomaga z kolei walka o czyste powietrze, m.in. zapowiedzi niemieckich miast o niewpuszczaniu starych diesli do centrum miasta.

JK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 skasowane_konto

dlaczego skasowano mój komentarz?
Nie było w nim wulgaryzmów ani nie złamałem regulaminu. Co więcej dostałem ponad 100+ więc widać, że myślę tak jak niemal wszyscy. bankier dlaczego nie pozwalacie na wolność słowa?

! Odpowiedz
0 14 stachsgh

Witam !!
No pięknie. Auschwitz w nowym wydaniu. Historia lubi się powtarzać. Taka prawda.

! Odpowiedz
0 28 adriantargonski

Jednak chyba nie jest tak łatwo zmienić stare nawyki.. ;/

! Odpowiedz
5 12 borma

Dobrze , zeby kazdy bil sie w swoje , a nie cudze piersi. Nie rozumiem dlaczego rodacy uganiaja sie jak szaleni za niemieckimi autami? Moze ktos to wytlumaczyc. Przeciez to jest rozdwojenie jazni. Merche , merche i jeszcze raz merche czyli mercedesy , kult obietk w Polsce . Status zamoznosci. Czy jest w tym narodzie jeszcze troche zdrowego rozsadku?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 silvio_gesell

Pracuję w korpo, dojeżdżam samochodem dla ludu i propaganda w telewizji, czyli to co wymyślili faszyści.

! Odpowiedz
0 4 wizytator

Gdyby ten naród myślał logicznie to bylibyśmy na innym miejscu w szeregu, a nie na końcu.

! Odpowiedz
5 82 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 110 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 175 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia