REKLAMA

Niemcy: Strajkują pracownicy w czterech filiach Amazonu

2014-09-22 19:48
publikacja
2014-09-22 19:48
Niemcy: Strajkują pracownicy w czterech filiach Amazonu
Niemcy: Strajkują pracownicy w czterech filiach Amazonu
fot. Przemyslaw Szyszka/REPORTER / / EastNews

W czterech placówkach firmy wysyłkowej Amazon w Niemczech rozpoczął się w poniedziałek kolejny strajk w ramach trwającego od ponad roku sporu płacowego. Związek zawodowy sektora usług Ver.di. grozi eskalacją protestów. Dla firmy Niemcy to najważniejszy rynek po USA.

Źródło: EastNews

Od północy strajkują zatrudnieni w centrach wysyłkowych w Lipsku i Bad Hersfeld, a od godz. 5 - pracownicy centrów wysyłkowych w Graben pod Augsburgiem oraz w Rheinbergu w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jak podał Ver.di, w strajku uczestniczy około 2 000 osób. Przedstawiciele Amazonu twierdzą, że pracę przerwało tylko 1 300 zatrudnionych. Akcja protestacyjna ma potrwać do wtorku wieczorem. Związkowcy rozważają możliwość rozszerzenia protestu na dwie kolejne filie.

"To nie będzie nasz ostatni strajk" - powiedziała wiceprzewodnicząca związku Stefanie Nutzenberger. Mechthild Middeke z heskiej organizacji związku zapowiedziała, że przed świętami Bożego Narodzenia dojdzie do "mocnego uderzenia".

"Presja na zwiększanie wydajności (wywierana na pracowników Amazonu - PAP) przybiera nieludzkie wymiary" - mówił w sobotę przedstawiciel Ver.di i przywódca strajku Thomas Guerlebeck.

Według związkowców pracownicy Amazonu skarżą się na wyznaczanie zbyt krótkich terminów realizacji zadań, skrajną presję na zwiększanie wydajności oraz złe zasady dotyczące organizacji pracy i przysługujących im przerw.

Ver.di chce, by Amazon podniósł płace pracowników swych centrów wysyłkowych do poziomu przewidzianego przez niemieckie układy zbiorowe dla sektorów handlu wysyłkowego i detalicznego. Od ponad roku organizuje strajki, by zmusić firmę do negocjacji. Amazon odrzuca żądania związkowców, twierdząc, że chodzi tutaj o pracowników logistyki, których średnia wynagrodzeń przewyższa standard dla tej branży.

Jak podał Amazon, większość pracowników stawiła się w pracy. Według firmy strajk nie ma żadnego wpływu na dostawy towarów zamówionych przez klientów.

Dziewięć niemieckich centrów wysyłkowych Amazonu zatrudnia łącznie 9 tys. ludzi na stałe oraz 14 tys. sezonowo.

Amazon w Polsce

Amazon otworzy we wrześniu i październiku nowe centra logistyczne pod Wrocławiem i Poznaniem. Już teraz wiemy, ile będą zarabiać zatrudnione w nich osoby.

Jak czytamy w komunikacie wysłanym przez Amazon, stawka godzinowa na stanowiskach produkcyjnych zaczyna się od 12,50 zł brutto we Wrocławiu i 13,00 zł brutto w Poznaniu. Przy 40 godzinowym tygodniu pracy daje to - w zależności od liczby dni roboczych - niewiele ponad 2000 brutto.

Według doniesień niemieckich mediów zarobki pracowników fizycznych w niemieckich oddziałach wynoszą od 10 do 12 euro na godzinę.

BPL/mż/PAP/lep/ akl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~ania
Żeby utrzymać pracowników stawka winna wynosić 15 zł netto inaczej pracodawca więcej straci na stale rotującą kadrę- czy oni nie potrafią liczyć?
~paolo
I tak zyskują na płacach wystarczy,że dadzą 15 zł netto i nie będzie problemów z pracownikami
~paolo
W Amazonie Polska stawka winna wynosić 15 zł netto a ludzie poszliby do pracy i pracę szanowali
~remek
10 do 12 euro na godzinę to w przeliczeniu na nasze złotówki będzie jakieś 40-48. Za tyle jasne jest oraz pewne, że wszyscy waliliby drzwiami i oknami, a nawet daliby się pokroić czy zabić, aby dostać tę/tą robotę. Niech Amazon cudów nad Wisłą nie oczekuje, bo za 8-10 PLN/h (po odjęciu podatku naturalnie) to nikomu 10 do 12 euro na godzinę to w przeliczeniu na nasze złotówki będzie jakieś 40-48. Za tyle jasne jest oraz pewne, że wszyscy waliliby drzwiami i oknami, a nawet daliby się pokroić czy zabić, aby dostać tę/tą robotę. Niech Amazon cudów nad Wisłą nie oczekuje, bo za 8-10 PLN/h (po odjęciu podatku naturalnie) to nikomu nie opłaca się z łóżka codziennie wstawać.Czy nikt nie potrafi zrozumieć, że tu w Polsce darmo się skończyło, pokolenie 1200 i cała ciemna masa, jak nas nazywali, wymarło śmiercią naturalną, a jedynie rachunki i wszelkie inne opłaty, np koszty zakupu jedzenia, są na poziomie europejskim? Nic poza tym. Śmiech oraz kpina przemawia przez rząd i urzędników, że pozwolili się im tutaj panoszyć.
~bogdan
witam. i co czyż nie jesteśmy MURZYNAMI EUROPY. w niemczech pracownik amazonu ma powiedzmy 10 do 20 euro to jest około 50 zł na godzinę i strajkuje a u nas w kraju amozon proponuje 13 zł a więc 3 razy mniej. jak to się ma do równego traktowania wszystkich Europejczyków. czym niemiecki żołądek różni się od polskiego witam. i co czyż nie jesteśmy MURZYNAMI EUROPY. w niemczech pracownik amazonu ma powiedzmy 10 do 20 euro to jest około 50 zł na godzinę i strajkuje a u nas w kraju amozon proponuje 13 zł a więc 3 razy mniej. jak to się ma do równego traktowania wszystkich Europejczyków. czym niemiecki żołądek różni się od polskiego panowie gówniani politycy i finansiści.
~dddd22
wszędzie tylko praca za 1-2 k na ręke i jeszcze wymagania jak po ch**u zawyżone
~And
Polacy jakby byli mądrzejsi to by w ogóle tam za takie pieniądze nie pracowali, musieliby dąć co najmniej 2200 2500 na rękę, ale Polak niewolnikiem być lubi bardzo/
~xxx
juz ja widze tych zarobionych Niemocow... banda nierobów znam ja takich
~ciekawy
"stawka godzinowa na stanowiskach produkcyjnych"Jestem słabo zorientowany, co produkuje firma Amazon ?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki