REKLAMA

Tak będzie wyglądał nowy niemiecki rząd

2021-11-24 21:23
publikacja
2021-11-24 21:23
Tak będzie wyglądał nowy niemiecki rząd
Tak będzie wyglądał nowy niemiecki rząd
fot. HANNIBAL HANSCHKE / / Reuters

W środę partie przyszłej koalicji rządowej SPD, Zielonych i FDP przedstawiły umowę koalicyjną. Wiadomo już, jakie ministerstwa przypadną poszczególnym partiom, choć nazwiska ministrów nie są jeszcze oficjalnie znane. Wiadomo tylko, że nowym kanclerzem zostanie Olaf Scholz z SPD, MSZ dostaną Zieloni, a finanse - FDP.

I tak SPD, która zwyciężyła we wrześniowych wyborach do Bundestagu, oprócz fotela kanclerza, na którym zasiądzie Scholz, ma otrzymać ministerstwa: spraw wewnętrznych, obrony, budownictwa, pracy i spraw społecznych, zdrowia, współpracy gospodarczej.

Zieloni będą odpowiedzialni za gospodarkę i klimat, resorty: spraw zagranicznych, rodziny, środowiska i rolnictwa. Obsadzą też stanowisko wicekanclerza.

Liberałom przypadnie ministerstwa: finansów, sprawiedliwości, transportu oraz edukacji i badań naukowych.

Dziennik "Bild" podaje, że Annalena Baerbock z Zielonych zostanie ministrem spraw zagranicznych. "Pogłoska o tym, że kandydatka Zielonych na kanclerza chce przejąć tekę ministra spraw zagranicznych, krążyła od dawna - a teraz staje się rzeczywistością" - pisze "Bild".

Według informacji gazety, nowym ministrem finansów zostanie lider liberalnej FDP Christian Lindner, który zastąpi na tym stanowisku Scholza.

Według "Bilda" nowym ministrem sprawiedliwości będzie Marco Buschmann, dotychczasowy pierwszy sekretarz frakcji FDP w Bundestagu.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
samsza
Z tym rządem rosną szanse, że w Polsce PO pomoże przegłosować "piątkę dla zwierząt" i staniemy na czele zielonej rewolucji.
ajwaj_
"Zielony" eksperyment",
PISia ma nowych wrogów
ajwaj_
Do władzy w Niemczech doszli nie realiści, jak wielu miało nadzieję, lecz obrońcy prymatu wartości liberalnych. Te wartości są dla nich ważniejsze niż czyjeś interesy narodowe, które są sprzeczne z wartościami zachodnimi. Nowa minister spraw zagranicznych, Berboc, studiowała w Londynie i była w USA, ale nie zna jeszcze Do władzy w Niemczech doszli nie realiści, jak wielu miało nadzieję, lecz obrońcy prymatu wartości liberalnych. Te wartości są dla nich ważniejsze niż czyjeś interesy narodowe, które są sprzeczne z wartościami zachodnimi. Nowa minister spraw zagranicznych, Berboc, studiowała w Londynie i była w USA, ale nie zna jeszcze reszty świata. Będzie się z nim zapoznawać.
marekpoznan
Merkel już zaciera łapki, wkrótce wykłady sponsorowane przez Gazprom za które zgrarnie lekko licząc 100000eur/h.
300_pala
Pracujesz dla gazporomu że masz takie informacje ???

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki