REKLAMA

Niedzielski: Na razie nie rozważamy wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19

2021-05-07 22:52, akt.2021-05-08 09:38
publikacja
2021-05-07 22:52
aktualizacja
2021-05-08 09:38
Niedzielski: Na razie nie rozważamy wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19
Niedzielski: Na razie nie rozważamy wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19
/ Ministerstwo Zdrowia

Na razie nie ma planów wprowadzenia obowiązku szczepienia przeciw COVID-19. Działa metoda polegająca na przekonywaniu, dostarczaniu wiedzy, tłumaczeniu. Liczba chętnych do szczepieni systematycznie rośnie – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia był pytany w piątek w TVN24, czy jest plan, by szczepienia przeciw COVID-19 były obowiązkowe.

"Takiego planu na razie nie ma. Na razie musimy przejść przez rejestrację kolejnych roczników. Zresztą ona w najbliższym czasie będzie już finiszowała. Potem trzeba proces szczepień przeprowadzić, więc tutaj jest dużo roboty na najbliższy miesiąc, dwa" – powiedział Niedzielski.

Pytany, czy rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień, odparł: "Na razie nie, absolutnie nie".

"Mamy od początku sformułowane wyraźne założenie, które po prostu działa, bo widać, że liczba osób przekonujących się do szczepienia bardzo systematycznie rośnie od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień. Na razie skuteczna jest metoda, którą stosujemy, czyli przekonywanie, dostarczanie wiedzy, po prostu tłumaczenie" – powiedział minister zdrowia.

Zaznaczył, że w resorcie trwają prace nad zaangażowanie podstawowej opieki zdrowotnej w akcję zachęcania do szczenienia osób starszych, które jeszcze tego nie zrobiły. Mówił, że lekarze rodzinni otrzymają możliwość stworzenia listy osób w wieku powyżej 60 lat, które dotąd się nie zaszczepiły i na podstawie tych list będą mogli dotrzeć do tych pacjentów i zachęcać ich do szczepienia.

W pełni zaszczepionych jest prawie 3,5 mln Polaków

W pełni zaszczepionych jest już prawie 3,5 mln Polaków – są to osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki lub przyjęły jednodawkowy preparat Johnson & Johnson. Od soboty na szczepienie mogą zarejestrować się osoby z roczników 1997-1999.

W Polsce wykonano dotąd ponad 13 mln szczepień przeciw COVID-19. W czwartek preparat podano ponad 400 tys. razy, co jest najwyższym dziennym bilansem.

W pełni zaszczepionych jest 3,45 mln Polek i Polaków. Osoby te przyjęły dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

Najwięcej szczepień wykonano w woj. mazowieckim (1,98 mln), śląskim (1,5 mln) i wielkopolskim (1,1 mln). Najmniej w woj. opolskim (330 tys.), lubuskim (347 tys.) i świętokrzyskim (370 tys.).

Zgodnie z harmonogramem szczepień 8 maja rusza rejestracja roczników 1997-1999, a od 9 maja na szczepienie będą mogły zapisać się osoby urodzone w latach 2000-2003. Od 4 maja dostępna jest rejestracja dla osób w wieku 18-29 lat, które wypełniły formularz dostępny w I kwartale tego roku.

Zarejestrować się na szczepienia można przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień. Zapisy rozpoczynają się od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od godz. 6.00 za pośrednictwem infolinii 989.

Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na konkretny termin. 10 maja rozpoczną się również szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 12 710 dawek. Zgłoszono 7358 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia. (PAP)

Autorka: Olga Zakolska, Marzena Kozłowska

ozk/ mzk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
secundus
tłumaczenie? sprzedajni celebryci w reklamach nic nie tłumaczą
zenonn
Na razie dobrowolne. Jest kwestią czasu kiedy będzie przymusowe, kiedy wprowadzona zostanie segregacja na potulnych i opornych. Do wczoraj były zapisy chętnych. W najbliższych godzinach będą wiedzieć ilu się zgłosiło. Kiedy to ogłoszą? Szczepienia w koncernach będą obowiązkowe? Wielu pracowników już jest Na razie dobrowolne. Jest kwestią czasu kiedy będzie przymusowe, kiedy wprowadzona zostanie segregacja na potulnych i opornych. Do wczoraj były zapisy chętnych. W najbliższych godzinach będą wiedzieć ilu się zgłosiło. Kiedy to ogłoszą? Szczepienia w koncernach będą obowiązkowe? Wielu pracowników już jest zaszczepionych.
boris-vodka
widzę żę PISowcy prowokują do kryteriów ulicznych....Tow Niedzielski zaszczepić to sobie możesz krowę ale wara od mojej osoby
glowny_analityk_bankier_pl
broń cie Panie Boże tow. niedzielski, wybijcie sobie to z głowy
carlito1
To jak to komentarz usunięty?? Można szczepić jakimś nieprzebadanym badziewiem zwykłych ludzi, a szczepić klasy odpowiedzialnej za ten cyrk sprawdzonym ołowiem nie można????
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
andiauae
niedzielski bie zdazy wprowadzic obowiazkowosci szczepien, bo wczesniej pojdzie siedziec za zbrodnie przeciwko narodowi. Bedzie siedzial razem z szumowina i Pinokiem
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
adam.1983
Prezydent Wałbrzycha ma inne zdanie.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki