REKLAMA

Niedozwolone klauzule 2014 - raport Trusted Shops

2015-02-03 14:22
publikacja
2015-02-03 14:22
Niedozwolone klauzule 2014 - raport Trusted Shops
Niedozwolone klauzule 2014 - raport Trusted Shops
/ Thinkstock

W 2014 roku do rejestru UOKiK dopisano 144 klauzule z zakresu handlu internetowego. Mimo iż liczba wpisów zmniejszyła się o 1/3 w porównaniu do ubiegłego roku, nie oznacza to, że tylko 144 przedsiębiorców zostało ukaranych.

Właściciele polskich e-sklepów często powielają te same, błędne zapisy w regulaminach swoich sklepów. W związku z tym w rejestrze UOKiK nie pojawiają się nowe wpisy, ale sklepy internetowe nadal obciążane są karami finansowymi. Sprzedawcy internetowi powinni być czujni i dokładnie sprawdzać regulaminy sklepów pod kątem wszystkich klauzul wpisanych na listę UOKiK. Eksperci Trusted Shops, przygotowali raport podsumowujący klauzule niedozwolone wpisane do rejestru UOKiK w ubiegłym roku.

Prognozowana wartość polskiego rynku e-commerce w 2015 roku to 33 mld złotych. Pomimo dynamicznego wzrostu sklepy internetowe nadal mają trudności z właściwą interpretacją przepisów prawnych. Jak pokazuje zestawienie, sklepy wciąż powielają błędne zapisy, narażając się tym samym na wysokie kary nakładane przez UOKiK.

(Trusted Shops)

Eksperci Trusted Shops, firmy specjalizującej się w certyfikacji sklepów internetowych, po raz kolejny sprawdzili jakie niedozwolone zapisy pojawiały się najczęściej w regulaminach w 2014 roku. Analiza pozwoliła określić aspekty prawne, na które polscy przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególna uwagę, aby uniknąć pojawienia się niedozwolonych klauzul w regulaminach swoich sklepów. W związku z wejściem w życie nowej ustawy o prawach konsumenta, która obowiązuje od 25 grudnia ubiegłego roku, eksperci Trusted Shops sprawdzili również, czy wpisane do rejestru klauzule nadal obowiązują przedsiębiorców.

Zapisy w zakresie odstąpienia od umowy najbardziej problematyczne

Na pierwszym miejscu w zestawieniu uplasowały się klauzule dotyczące prawa do odstąpienia od umowy. Do rejestru UOKiK wpisano 28 niedozwolonych wpisów. Pomimo, że liczba wpisów znacznie się zmniejszyła (w 2013 roku było aż 113 wpisów z tego zakresu) to sprzedawcy internetowi nadal maja trudności z właściwa implementacja przepisów. Wiele spośród wpisanych do rejestru klauzul zawiera niepoprawny opis procedury odstąpienia od umowy lub zapisy nakładajace na konsumentow dodatkowe obowiazki, jak np. zwrot towaru wyłącznie w oryginalnym opakowaniu. Nowa ustawa o prawach konsumenta znaczenie poszerza zakres informacji, jakie sklep powinien udzielic konsumentom w zakresie odstapienia od umowy i zmienia stosowane do tej pory słownictwo. Pomimo, ze opis prawa do odstąpienia od umowy brzmi inaczej, to podstawowe zasady nie uległy zmianie i zamieszczone w rejestrze wpisy nadal powinny być przestrzegane.

(Trusted Shops)

Drugie miejsce w zestawieniu zajmują klauzule z zakresu reklamacji. Spośród 27 klauzul niedozwolonych, 13 wpisow odnosiło sie do sytuacji, w ktorej sklep nakłada na konsumenta obowiązek spisania protokołu szkody po otrzymaniu uszkodzonej przesyłki. Ten zapis pojawiał się wielokrotnie również w poprzednich latach. Nowa ustawa o prawach konsumenta zmieniła przepisy i zasady reklamacji wadliwego towaru. Zmieniły sie procedury oraz stosowane do tej pory słownictwo. Zapisy uzalezniajace przyjecie reklamacji od spisania protokołu szkody lub ograniczajace odpowiedzialnosc sklepu wobec konsumenta nadal sa niedozwolone, gdyz naruszają postanowienia kodeksu cywilnego, ktory nie uległ zmianie.

Kolejną kategorię wpisów stanowią klauzule, w których przedsiębiorcy uchylają się od odpowiedzialności za opóźnienia w dostawie. W ubiegłym roku pojawiło się 25 wpisów z tego zakresu. Należy podkreślić, że sklep, który ma podpisaną umowę z dostawcą towaru jest jedynym podmiotem, który może dochodzić swoich praw w związku z niedopełnieniem przez dostawcę postanowień zawartych w umowie. Dlatego też to właśnie sklep ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w dostawie zamówionego towaru do klienta. Opisane klauzule zwiazane z opoznieniem dostawy obowiązują również po wejściu w życie nowej ustawy o prawach konsumenta.

Co ciekawe, znacząco spadła liczba klauzul, które narzucają konsumentom właściwość miejscową sądu przedsiębiorcy. W 2014 roku odnotowano 13 wpisów z tego zakresu, podczas gdy w 2013 roku w rejestrze UOKiK znalazło się aż 58 wpisów. Zgodnie z prawem, w przypadku sporu konsumenta ze sprzedawcą i wkroczenia na drogę sądową, konsument ma wybór pomiędzy sądem właściwości ogólnej, a sądem mu odpowiadającym. Klauzule narzucające konsumentom właściwość miejscowa sadu przedsiębiorcy nadal sa niedozwolone, gdyż naruszają one zapisy kodeksu cywilnego, który nie uległ aktualizacji.

Ostatnią grupę w zestawieniu stanowią klauzule dotyczące niepoprawnego opisu produktów sprzedawanych w sklepie internetowym. Poprawny opis produktów ma duże znaczenie w przypadku sprzedaży przez internet. Kupujący w sieci nie mają bowiem mozliwosci sprawdzenia produktu, w taki sam sposób jakby zrobili to w sklepie stacjonarnym. Jeżeli zakupiony produkt nie zgadza się z opisem, to konsument ma prawo do złożenia reklamacji.

"W ubiegłym roku e-sprzedawcom największą trudność sprawiły przepisy z zakresu prawa do odstąpienia od umowy. Pojawiły się również nowe problemy, jak np. właściwy opis produktów w sklepie internetowym. Nieprawdziwe lub niepełne informacje o produktach to często popełniany błąd w sklepach internetowych. Sprzedawca internetowy powinien dołożyć wszelkich starań, aby opisy produktów były zgodne ze stanem faktycznym. W przeciwnym razie kupujący nie zdecydują się na ponowne zakupy w sklepie internetowym" - komentuje Julia Mandel, Specjalista ds. Prawa i Certyfikacji w Trusted Shops.

"Wejście w życie nowej ustawy o prawach konsumenta będzie miało znaczący wpływ na prowadzenie sprzedaży internetowej w 2015 roku. Zarówno kupujący, jak i sprzedający będą musieli nauczyć się dokonywania e-zakupów na nowych zasadach. Niewystarczająca znajomość prawa i błędna interpretacja przepisów prawnych może mieć wpływ na pojawianie się kolejnych kategorii wpisów niedozwolonych. Najbliższy rok będzie swego rodzaju sprawdzianem dla sklepów internetowych. Aby uniknąć pojawienia się wpisów niedozwolonych przedsiębiorcy powinni cały czas się rozwijać i śledzić wszelkie zmiany prawne. Staramy się na bieżąco informować właścicieli sklepów internetowych o najważniejszych zmianach prawnych oraz nowych klauzulach wpisanych do rejestru UOKiK" - dodaje Anna Rak, Country Manager, Trusted Shops.

Szczegółowe zestawienie niedozwolonych klauzul oraz wskazówki jak uniknąć najczęstszych błędów można znaleźć w Raporcie Trusted Shops - Niedozwolone Klauzule 2014, który można pobrać tutaj.

Trusted Shops

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Marek
Trusted Shops- niemiecka firma wyłudzająca pieniądze od Polskich przedsiębiorców. Prokuratura już dawno powinna zająć się tymi patafianami. Artykuł powinien być oznaczony jako "sponsorowany"

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki