REKLAMA

Nie masz konta bankowego w Polsce? Nie dostaniesz zwrotu VAT

Barbara Sielicka2010-11-10 11:00
publikacja
2010-11-10 11:00

Wiele zagranicznych firm, które prowadzą swoją działalność w Polsce, również tutaj się rejestrują. Wszystko po to, aby uzyskać zwrot różnicy podatku VAT. Odzyskanie podatku należnego nie jest jednak dla nich proste. Bez konta bankowego w Polsce nie otrzymają oni pieniędzy.

Czy urząd skarbowy ma prawo wymuszać na podatniku otwarcie rachunku bankowego w Polce? Zacznijmy od tego, że Polska już od kilku lat jest w Unii Europejskiej, w której przede wszystkim przestrzegana jest zasada swobody świadczenia usług i przepływu kapitału pomiędzy państwami członkowskimi. Wydaje się więc, że polski ustawodawca, konstruując ustawę o VAT o tym fakcie zapomniał.

- Według ustawodawcy, zwrot różnicy pomiędzy kwotami podatku naliczonego i podatku należnego następuje na rachunek bankowy podatnika -  samo w sobie nie byłoby to niczym nadzwyczajnym, gdyby nie ustawowa definicja tegoż rachunku – wyjaśnia Łukasz Tabor, prawnik Kancelarii Prawnej Skarbiec.Biz. - Otóż według ustawy o VAT rachunkiem bankowym jest rachunek w banku lub SKOK-u, które mają siedzibę na terytorium Polski. A jeśli firma ma konta bankowe jedynie za granicą? No to trudno, dopóki nie zostanie założone konto bankowe w Polsce, zwrotu nie będzie – dodaje.

Nie ulega wątpliwości, że ta regulacja znacznie utrudnia przedsiębiorcom ich funkcjonowanie. Uniemożliwia im uzyskanie tego, co im się należy. Co ważne, powyższa regulacja dyskryminuje także banki, które mają swoją siedzibę poza Polską, nawet te prowadzące działalność gospodarczą w Polsce za pośrednictwem swoich oddziałów. - A to już jest poważne naruszenie jednej z fundamentalnych unijnych zasad – komentuje nasz ekspert.

Różne kraje w różny sposób sprzeniewierzają się unijnym zasadom. Robią to po to, aby ochronić krajowe rynki pracy, zadbać o lepszą kondycje rodzimych przedsiębiorców itd. Jaki jednak cel przyświecał polskiemu ustawodawcy przy wprowadzaniu takich a nie innych zapisów ustawy o VAT? - Tu jakiejkolwiek jasności i czytelności dopatrzyć się trudno. Chyba, że chodzi tu o jakąś formę ochrony polskich banków, ale nawet, gdyby tak było, to obrana przez ustawodawcę droga do tego szczytnego być może celu nie wydaje się szczególnie fortunna – odpowiada prawnik Kancelarii Prawnej Skarbiec.Biz.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~kosikm
no fakt, mial wazniejsze sprawy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki