REKLAMA

Nie ma zdecydowanych faworytów do ekonomicznego Nobla

2015-10-11 07:48
publikacja
2015-10-11 07:48
Nie ma zdecydowanych faworytów do ekonomicznego Nobla
Nie ma zdecydowanych faworytów do ekonomicznego Nobla
fot. REUTERS / / FORUM

Nie ma zdecydowanych faworytów do nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, czyli Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla - twierdzi największy szwedzki dziennik "Dagens Nyheter". Laureata ekonomicznego Nobla poznamy w poniedziałek.

fot. DDP / / FORUM

Według gazety, gdyby wziąć po uwagę liczbę cytowań prac naukowych, to szansę na nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii ma 63-letni brytyjski ekonomista Richard Blundell z University College London. Jest on laureatem wielu prestiżowych nagród, posiada tytuł szlachecki sir. Zajmuje się m.in. badaniem relacji między rynkiem pracy a wysokością podatków.

Ekonomiczny Nobel może być maksymalnie dzielony przez trzy osoby. Jak pisze "Dagens Nyheter", kandydatami do nagrody są także szeroko cytowani w świecie naukowym Amerykanie John List z Uniwersytetu w Chicago oraz Charles Manski z Northwestern University.

47-letni John List rozwinął temat eksperymentów polowych w naukach ekonomicznych, a 67-letni Charles Manski koncentruje się na ekonometrycznej analizie interakcji społecznych.

Brytyjczyk Richard Blundell oraz Amerykanie John List i Charles Manski znaleźli się wśród 22 kandydatów do Nobla w dziedzinie ekonomii na liście opracowanej przez szwedzki portal naukowy Ekonomistas.

"Dagens Nyheter" zauważa, że kluczem do typowania laureata ekonomicznego Nobla może być tematyka. Jeśli ekonomiczny Nobel zostanie przyznany za teorię wzrostu, to laureatami zostaną Francuz Philippe Aghion oraz Peter Howitt i Paul Romer ze Stanów Zjednoczonych. Mocnymi nazwiskami w obszarze polityki pieniężnej są Amerykanie Robert Barro oraz John Taylor.

Komitet Noblowski Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk może uhonorować za ekonomię dobrobytu, z uwzględnieniem kwestii dystrybucji. W tym obszarze autorytetami są Brytyjczyk Anthony Atkinson oraz Francuzi Serge-Christophe Kolm i Thomas Piketty.

Za pracę w dziedzinie ekonomii behawioralnej szansę na Nagrodę Nobla ma także Szwajcar Martin Fehr.

"Dagen Nyheter" zauważa, że wśród 75 laureatów ekonomicznego Nobla jest tylko jedna kobieta. W 2009 roku została nią uhonorowana Amerykanka Elinor Ostrom. Szwedzka gazeta typuje, że kandydatkami do Nagrody Nobla są Amerykanki Anne Krueger, Christina Romer oraz Nancy Stokey oraz działająca w USA Francuzka Esther Duflo.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ulb/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~lel
Polakom. Gdyż z tego co mówi Kopacz i Szydło wynika, że jak pracują to dostają za małe płace, jak nie pracują to mają za małe zasiłki i emerytury. A więc skoro tak to jako pokrzywdzonym należy się nam Nobel
~dider
Prezes Jarosław Kaczyński za samodzielne założenie konta w banku.......
~ANTY_ryży_kutong
Tusk za zieloną wyspę na współę z Sorosem za antypolonizm
~Alan
Polecam wziąść pod uwage: Kołodko, Balcerowicz, Petru, Belka, Barbara Nowacka. No i może Lech Wałęsa. Coś sobie z tego na pewno wybierzecie!
~kolo
Jarosław Kaczyński z Rydzykiem:)

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki