Niczego już nie ukryjesz przed kontrolą skarbową!

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o kontroli skarbowej. Zwykli podatnicy niczego już nie ukryją przed czujnym okiem kontrolerów skarbowych. Ci ostatni dostali bowiem nową, potężną broń do walki z szarą strefą – nieograniczony dostęp do informacji o podatniku.

Ministerstwo Finansów od dawna sygnalizowało konieczność zmian przepisów, które regulują przebieg i zakres kontroli skarbowej. Projekt m.in. modyfikuje status inspektora kontroli skarbowej oraz poszerza kadrę inspektorską, a także umożliwia przeprowadzenie kontroli krzyżowej dokumentów u wszystkich podmiotów związanych z danym podatnikiem.

Kontrola skarbowa na straży własności intelektualnej

Ustawodawca wprowadza zmiany już w art. 2 ust. 2 Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej, dodając ust. 2a, który mówi, że kontrola skarbowa zadba także o własność intelektualną podmiotów. Kontrola będzie obejmowała rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń związanych z własnością praw intelektualnych.

Dotychczas kontrola skarbowa obejmowała przede wszystkim prawidłowość obliczania i wpłacania zobowiązań podatkowych. Obecnie kontrola zbada nie tylko składniki rzeczowe majątku lub kwestie rozliczeń podatkowych. Skupi się także na własności intelektualnej, szczególnie, jeżeli powoduje to generowanie dochodów podlegających opodatkowaniu.Koniec z nielegalnym handlem w sieci

Rewolucyjne zmiany dotkną osoby handlujące w sieci. Wszystko za sprawą art. 7c – 7e, które zostały dodane do omawianej ustawy. Wymienione w nich podmioty będą musiały ujawnić kontroli skarbowej wymagane do identyfikacji dane.

Przede wszystkim chodzi o instytucje finansowe. W przypadku, gdy organ kontroli skarbowej będzie miał uprawdopodobnione informacje o posługiwaniu się rachunkiem bankowym przez podatnika, który prowadzi niezgłoszoną do ewidencji działalność gospodarczą, będzie mógł zażądać ujawnienia jego danych. W takiej sytuacji np. bank będzie musiał udostępnić i przekazać kontroli skarbowej dane, które identyfikują posiadacza rachunku bankowego.

Gdy zostanie już wszczęte postępowanie przygotowawcze w sprawie o przestępstwa i wykroczenia, banki zobowiązane będą do przekazania informacji m.in. o:

  • posiadanych rachunkach bankowych, ich liczbie oraz o obrotach i stanach na rachunkach,
  • posiadanych rachunkach papierów wartościowych,
  • zawartych umowach kredytowych i umów pożyczki. Bank poda wysokość pożyczek i kredytów oraz na jaki cel zostały wydane, a także formy ich zabezpieczenia (również skrytki sejfowe),
  • nabytych akcjach i obligacjach Skarbu Państwa.

Jednak to dopiero początek złych wiadomości dla nielegalnie handlujących. Kontrola skarbowa pozyska również informacje od wydawców i redaktorów czasopism i dzienników, nadawców programów radiowych i telewizyjnych, a także od usługodawców świadczących usługi drogą elektroniczną, czyli np. dostawców Internetu. Wystarczy, że inspektor będzie miał informacje o ogłoszeniach i reklamach danego handlowca.

Organy kontroli skarbowej będą mogły zbierać, wykorzystywać i przetwarzać dane osobowe skontrolowanego także bez jego wiedzy. Wymienione wyżej podmioty przekażą więc inspektorom dane o firmie i adresie przedsiębiorcy lub imiona, nazwiska i adresy osób fizycznych bez zawiadomienia samych zainteresowanych.

Inspektor uzbrojony w pałkę służbową

Ustawodawca doszedł także do wniosku, że należy bardziej uzbroić niektórych kontrolerów skarbowych. Do tej pory mogli oni stosować takie środki przymusu bezpośredniego, jak siła fizyczna oraz indywidualne techniczne i chemiczne środki lub urządzenia przeznaczone do obezwładniania i konwojowania osób.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie środków przymusu bezpośredniego stosowanych przez inspektorów i pracowników kontroli skarbowej umożliwia skorzystanie przez inspektorów m.in. z kajdanek, siatek obezwładniających, miotaczy gazu obezwładniającego oraz kolczatek drogowych. Już niedługo do wyżej wymienionych środków dojdzie także pałka służbowa.Twoi kontrahenci też będą „śpiewać”

Zmiany w ustawie przewidują stosowanie tzw. kontroli krzyżowych. Inspektor lub pracownik kontroli skarbowej będzie mógł zwrócić się do kontrahenta podmiotu kontrolowanego w celu uzyskania od niego informacji na temat podatnika. Ten będzie zobowiązany do przedstawienia inspektorowi dokumentów związanych z kontrolowanym.

Konstola krzyżowa posłuży do sprawdzenia prawidłowości i rzetelności dokumentów podatnika. Mówiąc o kontrahentach, ustawodawca ma na myśli dostawców i odbiorców zarówno pośrednich, jak i bezpośrednich, a także podmioty uczestniczące w dostawie tego samego towaru lub usługi, jeżeli są one związane z kontrolowanym podatnikiem.
Ale za to bez odsetek

Ukłonem w stronę podatników ma być nienaliczanie odsetek za zwłokę, gdy decyzja zostanie im dostarczona po terminie sześciu miesięcy od dnia wszczęcia kontroli skarbowej.  Odsetki nie będą naliczane od dnia wszczęcia kontroli skarbowej do dnia doręczenia decyzji. Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania, jeżeli niedostarczenie decyzji w omawianych terminie nastąpi z winy podatnika.

Zapis o nienaliczaniu odsetek za zwłokę ma chronić podatników przed opieszałym działaniem urzędników kontroli skarbowej. Dodajmy, że w przypadku wszczęcia postępowania egzekucyjnego naczelnik urzędu skarbowego musi określić tzw. okres wstrzymania biegu odsetek. Jeżeli źle to zrobi, podatnikowi przysługuje odwołanie.

Wszystkie opisane wyżej zmiany w ustawie o kontroli skarbowej wchodzą w życie 1 lipca 2010 roku. Niemała rewolucja czeka więc podatników, którzy do tej pory ukrywali swoje dochody i nie rejestrowali działalności gospodarczej. Urzędnicy kontroli skarbowej dostali bowiem nową broń do rąk. Pytanie tylko, czy będą potrafili umiejętnie z niej skorzystać.

Barbara Sielicka
b.sielicka@firma.bankier.pl

Komentuje redaktor Bankier.pl, Paweł Wachowski

Nie można zabronić fiskusowi, by w sposób skuteczny bronił interesów państwa. Jednak proponowane zmiany w przepisach dotyczących kontroli są kolejnym wyrazem braku zaufania do podatników. Rządzący muszą wreszcie zrozumieć, że jedyną drogą rozwoju Polski jest liberalizacja przepisów podatkowych, przy jednoczesnym ograniczeniu regulacji do minimum. W przeciwnym razie kasa państwa wciąż będzie pusta. Przedsiębiorcy nie chcą straszaków i kolejnych uprawnień kontrolujących, tylko transparentnych przepisów i odrobiny zaufania. Wtedy skończą się bawić ze skarbówką w "kota i myszkę".


 

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~fiskus

złodziejem jest sprzedający bez podatku jak i kupujący bez podatku - który często nakłania (przymusza) sprzedawcę do obniżenia ceny o kwotę podatku .

! Odpowiedz
0 0 infinum

@fiskus, wynocha stąd złodzieju.

! Odpowiedz
0 0 ~ALF

GLOSUJCIE NA KORNELA-MIKKE!

! Odpowiedz
0 4 ~PTUS

Największym złodziejem w Polsce są rządzący. Nie potrafią zapewnić pracy ludziom (wszystkie większe zakady wyprzedają obcym za bezcen albo likwidują), przez nich nie ma pracy więc wielu wyjeżdża za granice albo szuka poprostu innego sposobu żeby przetrwać. A powyżucać tych urzędasów co przeżerają dchody państwa, kolesi, przydupasów, klakierów różnej maści. Dwóch żałosnych ochlapusów (Wałesa i Kwśniewski a właściwie Stoltzman) zabrać im dożywotnią pensje od razu będzie więcej pieniędzy. Oby ten pseudo wolnościowy system z całą Unią jak najszybciej obrócił się w pył.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~majonez

im wyższe "podatki" znaczy wszelakie obciążanie obywatela tym bardziej opłaca się wszystkim 'kraść". Poobniżać te należności zeby bardziej opłacało się je zapłacić niż nie. ale tu mniej chodzi o kasę ile o to żeby ludzi gnębić , zawsze miec na nich haka i udawać że to niby nie głupi urzędnik jest zły a zawsze obywatel, bo zgnębiony naród nie jest w stanie nadążyć ze sledzeniem osustw góry i brak mu już sił na protesty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~aNNa

Wcale nie POwoli wróciła komuna !

! Odpowiedz
0 0 ~mlody przedsiebiorca

ludzie, wyscie chyba poupadali na glowy, dwa miesiace temu mialem kontrole skarbowa i nikt nie bil mnie palka ani nie straszyl gazem. Urzednik byl mily, sprawdzil dokumenty, potwierdzil zgodnosc, pozegnal i tyle go widzialem. Srodki ktore sa wymienione w artykule nie dotycza normalnych ludzi tylko przestepcow podatkowych.
Az dziw mnie bierze ze tyle osob tutaj sie boi fiskusa - czyzby sami przestepcy ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Arnold Buzdygan

Przecież ludzie się leczą za publiczne pieniądze, dostają z publicznych pieniędzy kasę za chorobowe i inne takie.
Czas skończyć z tymi nadużyciami - znieśmy tajemnicę lekarską, niech każdy urzędnik wie jakie pryszcze mamy na tyłku!

Arek

! Odpowiedz
0 0 ~hmmm

Korwin Mikke od daaawna przed tym ostrzegał


postępujący faszyzm czyli jak najwieksza ingerencja państwa w sfere zycia gospodarczego i prywatnego obywateli bez ofiar śmiertelnych - bo tak brzmi definicja faszyzmu


BANDA !!!!!!!!!!

! Odpowiedz
1 1 ~hmmm

Autor: ~Molo [217.172.250.*], 2010-05-27 09:49
Bardzo dobrze, że wprowadzają takie zmiany. Popieram w 100%. Dlaczego z takim uporem bronicie złodziei, którzy nie płacąc podatków tak naprawdę okradają nas wszystkich. A niestety złodziei tego rodzaju jest całe mnóstwo. Jeśli wszyscy uczciwie płaciliby podatki, to podatki mogłyby być dużo niższe i wszyscy by na tym zyskali. A tak jak jest dzisiaj, to uczciwy przedsiębiorca czasem nie ma szans konkurować z szarą strefą.


chyba nie wiesz co mowisz - to rząd i panstwo jest bandziorem i nieuczciwym krętaczem - zabiera ludziom do 83 % wypracowanego dochodu. Mylisz zupełnie przyczynę ze skutkiem

gdyby podatki byly mniejsze wiecej ludzi by je płaciło i wpływy do budzetu by wzrosły co dobitnie było widac na przykładzie CIT ZMNIEJSZONEGO z 28 na 19 % - a wpływy z tego tytułu wzrosły o 50 % do budzetu ? Dlaczego bo zwaliły się do nas od razu inwestycje i spadły koszty. I zawsze PO obnizce podatkłó wpływy rosną

i nie nazywajcie PO i PiS liberałami i prawicą - to chyba jakiś zart, a wy w ten sposób mówiąc dajecie popis swojemu braku rozumienia podstawowych pojęć - powtarzacie to co telewizja i gazety. Te partie mają tyle wspolnego z prawicą i liberalizmem co ja z lotami na księżyc

daliscie sie nabrać i tyle

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl