NetNet wycofał wniosek o rezerwację częstotliwości 800 MHz

NetNet wycofał wniosek o rezerwację częstotliwości z zakresu 800 MHz, za które miał zapłacić ponad 2 mld zł - poinformował PAP rzecznik UKE Artur Koziołek. Zdaniem minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, wpływy do budżetu nie są zagrożone, gdyż pasmo przejmie inny operator.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska
Minister cyfryzacji Anna Streżyńska (fot. Maciej Biedrzycki / FORUM)
"NetNet wycofał swój wniosek o rezerwację częstotliwości. Teraz muszą się tym zająć prawnicy UKE, którzy zdecydują, w jakim kierunku to dalej pójdzie" - skomentował rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Artur Koziołek.

Chodzi o blok 5 MHz, który NetNet (spółka Heronima Ruty - współpracownika Zygmunta Solorza-Żaka - PAP) wylicytowała w wyniku zakończonej w październiku 2015 r. aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz. W poniedziałek prezes UKE Magdalena Gaj wydała decyzje rezerwacyjne, dające pięciu zwycięskim operatorom (oprócz NetNet to: T-Mobile, P4, Orange Polska i Polkomtel) prawo używania wylicytowanych przez nich 19 bloków częstotliwości. Operatorzy mają od tego czasu 14 dni na wpłacenie wylicytowanych kwot. Łącznie za wszystkie częstotliwości będące przedmiotem aukcji telekomy zadeklarowały 9,233 mld zł.

NetNet za swój blok 5 MHz z zakresu 800 MHz miał wpłacić 2,05 mld zł, które zadeklarował w aukcji LTE. Mimo że spółka nie wpłaci tej kwoty, zdaniem minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, wpływy do budżetu nie są zagrożone, ponieważ za te częstotliwości chętnie zapłaci jeden z pozostałych operatorów.

"Te częstotliwości wracają do puli i może się o nie ubiegać następny w kolejności operator - T-Mobile z ofertą 2,02 mld zł. Oznacza to, że brakujące 2 mld zł wpłyną do kasy państwa, ponieważ T-Mobile deklarował jednoznacznie chęć odebrania tych częstotliwości. Przypuszczam, że wszystko dobrze się skończy, ponieważ tym razem będą to podmioty, które faktycznie chcą tych częstotliwości" - powiedziała PAP Streżyńska.

Komentując samą decyzję spółki NetNet szefowa MC oceniła, że była ona prawnie dopuszczalna, ponieważ spółka zrezygnowała przed otrzymaniem decyzji rezerwacyjnej, a więc przed zakończeniem procesu.

"NetNet cały czas był w trakcie postępowania niezakończonego decyzją, więc nic nie jest państwu polskiemu winien. Gdyby nastąpiło to po otrzymaniu decyzji, byłby ścigany za nieuiszczenie opłaty o charakterze publiczno-prawnym. NetNet postąpił odpowiedzialnie, bo umożliwił dalsze postępowanie w sprawie częstotliwości" - dodała minister cyfryzacji.

W dalszej kolejności, w razie rezygnacji T-Mobile, częstotliwości mogą trafić do kolejnych operatorów - Play (za 357 mln zł) lub Polkomtela (za 353 mln zł).

Częstotliwości, których dotyczyła aukcja, mają szczególne znaczenie dla budowy sieci szerokopasmowego internetu. Obydwa zakresy uzupełniają się. Szczególnie istotne jest pasmo w zakresach 800 MHz, zwolnione w lipcu 2013 r. na skutek wyłączenia telewizji analogowej, gdyż te częstotliwości dobrze nadają się do budowy superszybkiego internetu LTE - pozwalają m.in. na rzadsze rozmieszczenie masztów, co obniża koszty inwestycji. Częstotliwości z widma 2,6 GHz dobrze nadają się za to do zagęszczania zasięgu sieci komórkowej w miastach.(PAP)

rcze/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 16 ~pppx

Dzekujemy PO za genialnie rozpisany przetarg. Brawo , ciekawe co jeszcze spieprzyla ta ekipa?

! Odpowiedz
4 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 5 ~errerer

państwo polskie pogrozi komentarzem negatywnym jak na allegro a firma odpowie "a wystawiaj sobie tego głupiego negatywa, co mnie obchodzi negatyw od jakiegoś polaka"

ehehehe

! Odpowiedz
5 19 ~no_kto

A kto odpowiada za brak zapisy w przetargu o przepadku depozytu w razie nie odebrania częstotliwości? Od początku wiadomo było, że jedna firemka jest na usługach oligarchy o wielu nazwiskach, mająca podbijać cenę ile wlezie.

! Odpowiedz
3 4 ~olo

Niech mnie ktoś oświeci bo nie rozumiem!! Wiadomo że częstotliwości jest ograniczona ilość i trzeba to rozdzielać ale przecież zakres wolnych częstotliwości jest gigantyczny . Co jest na czestotliwości 810MHz , 820MHz ..........1,7GHz.................4,2GHz...itd Wiadomo że dana czestotliwość zajmuje określone pasmo +/- ale jest ono wązkie. Każdy by się pomieścił w eterze bo 99% użytecznej częstotliwości jest wolna. Przecież te 2mld zł zapłacą użytkownicy . Niedługo każą płacić za oddychanie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~ja

Oświecam:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fale_radiowe
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C4%99stotliwo%C5%9Bci_u%C5%BCywane_w_sieci_GSM

! Odpowiedz
0 14 ~TK

Oni nic nie licytowali i twierdzą ,że to tylko OPINIA pani minister.

! Odpowiedz
1 8 ~Maciek

Jak mogli licytować i nie zapłacić?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil