Nepal aresztuje Tybetańczyków

Władze Nepalu aresztowały 10 Tybetańczyków, którzy uciekając z Tybetu przekroczyli granicę z Nepalem. Każdego roku setki mieszkańców Tybetu uciekają przez Nepal do Indii, by zamieszkać na emigracji lub kształcić dzieci w tybetańskich szkołach nie poddanych chińskiej indoktrynacji.

Do aresztowania Tybetańczyków, ośmiu mężczyzn  i dwóch kobiet, doszło w północno-wschodnim Nepalu. Zostaną oni przekazani władzom imigracyjnym kraju, które podejmą decyzję w sprawie ich dalszego losu.

Nepalskie władze przez wiele lat godziły się nieoficjalnie na przekraczanie przez Tybetańczyków granicy z Tybetem. Część z uchodźców otrzymywała następnie prawo pobytu w Nepalu, inni emigrowali do Indii. W ostatnim roku jednak władze w Kathmandu zaostrzyły pod naciskiem Pekinu swoją politykę wobec uchodźców tybetańskich. Zapewniły także Chiny, że w Nepalu nie będzie dochodziło do jakichkolwiek wystąpień uchodźców tybetańskich walczących o wolność w Tybecie. Zapewnienia te Pekin uzyskał, obiecując władzom Nepalu pomoc gospodarczą i wojskową.

Kilka lat temu, w podobnych okolicznościach, Nepal nakazał zamknięcie w Kathmandu przedstawicielstwa XIV Dalajlamy, duchowego przywódcy Tybetańczyków, który przebywa na wychodźstwie w Indiach.

W Nepalu mieszka około 20 tysięcy uchodźców z Tybetu, którzy opuścili ojczyznę nie godząc się z chińską dominacją.

 
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil