Nastroje niemieckich inwestorów najgorsze od 2011 roku

Nastroje niemieckich inwestorów spadły do najniższego poziomu od grudnia 2011 roku. Optymiści mogą powiedzieć tylko jedno: bywało już gorzej.

Indeks ZEW mierzący oczekiwania niemieckich ekspertów rynku finansowego w sierpniu spadł do poziomu -44,1 pkt. wobec -24,5 pkt. odnotowanych w lipcu. Sierpniowy odczyt zaskoczył rynek, który obstawiał odczyt na poziomie -30 pkt.

Po raz ostatni indeks ZEW osiągnął tak niskie wartości pod koniec 2011 roku, podczas apogeum kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Niższe odczyty zaobserwowano także w latach 2007-28 – czyli w czasie eskalacji pierwszej fazy globalnego kryzysu finansowego.

Indeks ZEW powstaje na bazie ankiety wśród niemal 200 analityków i zarządzających zatrudnionych w niemieckich firmach finansowych. Sam odczyt stanowi różnicę pomiędzy odsetkiem ankietowanych ekspertów oczekujących poprawy koniunktury gospodarczej w Niemczech w ciągu następnych 6 miesięcy, a odsetkiem respondentów spodziewających się pogorszenia koniunktury.

Z inwestorskiego punktu widzenia ZEW jest wskaźnikiem kontrarnym. Tj. jego wieloletnie minima są sygnałem do zakupu przecenionych wcześniej akcji, ale z reguły dopiero za kilka miesięcy. Najlepszym tego przykładem był rok 2008, gdy indeks ZEW dołował w październiku, ale bessa we Frankfurcie zakończyła się dopiero pięć miesięcy później.

Sierpniowy odczyt indeksu ZEW wpisuje się w całą serią fatalnych danych z gospodarki Niemiec. W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że niemiecka produkcja przemysłowa zanotowała najsilniejszy spadek od 10 lat. Wcześniej o załamaniu w przemyśle naszych zachodnich sąsiadów ostrzegały indeksy PMI.

W piątek poznamy wstępne dane o PKB Niemiec w drugim kwartale. Ekonomiści szacują, że największa gospodarka Europy skurczyła się o 0,1% kdk.

KK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 10 prs

~marxs
Z calym szacunkiem ale jako specjalista od marxa i lenina - trzym pysk.
Nikt cie nie pyta o zdanie, ekspercie.

! Odpowiedz
9 29 igła

Powinni przeprowadzić badanie nastrojów wśród świeżo przybyłych lekarzy i inżynierów.
Zaraz by im wskaźniki podskoczyły :)

! Odpowiedz
5 32 prs

Brexit sie odbedzie, dax poleci na leb.

! Odpowiedz
30 10 marxs

wy PISy ciagle interesujecie sie co jest na podwórku sąsiada zamiast na DAX patrz na tonącą PISią GPW i na tonącą złotówę(frank już po 4 zł mimo ciągłych interwencji walutowych Pana Glapy i jego dziewcząt)

! Odpowiedz
29 5 marxs odpowiada marxs


ps.jedynie co cieszy że po Brexicie cwani angole będą tak samo biedni jak PISie polaczki

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
DAX -0,94% 13 097,36
2019-11-20 12:15:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil