REKLAMA

Rachmistrze spisowi zapukają do drzwi. GUS rusza z wywiadami bezpośrednimi

2021-06-21 14:01
publikacja
2021-06-21 14:01
Rachmistrze spisowi zapukają do drzwi. GUS rusza z wywiadami bezpośrednimi
Rachmistrze spisowi zapukają do drzwi. GUS rusza z wywiadami bezpośrednimi
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Od środy, 23 czerwca, rachmistrzowie rozpoczną wywiady bezpośrednie w narodowym spisie powszechnym - poinformował w poniedziałek GUS. Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet, infolinię ani też nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

GUS przypomina jednocześnie, że zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami objętymi spisem. "Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy" - zaznacza GUS.

Wyjaśnia równocześnie, że każdy rachmistrz spisowy ma identyfikator zawierający imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, a także podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów. Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/, poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 (najpierw należy wybrać 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza). Ponadto, o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

GUS podkreśla, że spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Potrwa do końca września.

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.

GUS zachęca wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.(PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (6)

dodaj komentarz
iluminata
Nie wpuszczać bandytów wyłudzających dane osobowe dla Izraela!

Łapy precz ode mnie! Ja dalej nie wezmę udziału w spisie.
blind-oln
A za miesiąc będzie nagłówek:

"80-latka z Poznania straciła 500 tysięcy metodą na rachmistrza".
ripaf2
Nie wolno odmawiać spisania, ale ja próbowałem, ale serwery zaraz po uruchomieniu nie wytrzymały i nie mogłem się spisać. Potem już nie próbowałem.
bankster-kreator
No, nie można odmawiać przesłuchania bo jak powiesz, że nie bierzesz udziału i odmawiasz to dostaniesz 5tys. kary. Dlatego jak do mnie zadzwonili to grzecznie odebrałem, babka się przedstawiła, już chce złożyć zeznania i jakieś zakłócenia i coś trzeszczy, mówię: halo, halo? Nic nie słyszę, haloooo? Jakieś zakłócenia.No, nie można odmawiać przesłuchania bo jak powiesz, że nie bierzesz udziału i odmawiasz to dostaniesz 5tys. kary. Dlatego jak do mnie zadzwonili to grzecznie odebrałem, babka się przedstawiła, już chce złożyć zeznania i jakieś zakłócenia i coś trzeszczy, mówię: halo, halo? Nic nie słyszę, haloooo? Jakieś zakłócenia... i mnie rozłączyło. Coś mi ostatnio telefon szwankuje, bo nie słyszę rozmówcy, chyba głośnik mi się zepsuł. Będzie trochę więcej kasy w PAŻDZIERNIKU to będę musiał sobie zmienić telefon na nowszy, mój stary się już chyba wysłużył nie idzie się dogadać na linii
bankster-kreator
ale pech akurat mnie nie ma, będę w dżungli, bez internetu i zasięgu aż do końca września. No trudno innym razem za 10 lat wezmę udział w tym przesłuchaniu
bankster-kreator
Do informacji dla przesłuchujących: zostawiam zapalone światło i włączony telewizor, żeby w razie czego złodziej myślał, że ktoś jest w domu ale nikt wam nie otworzy bo fizycznie nikogo nie ma.

Powiązane: Narodowy Spis Powszechny 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki