REKLAMA

Narodowa przesiadka na rower [Podcast]

Paweł Sołtys2020-08-15 07:00redaktor Bankier.tv
publikacja
2020-08-15 07:00
Puls Biznesu

Przybywa rowerzystów, a wraz z nimi biznesowych szans i wyzwań. Producenci zmagają się z brakami części, samorządy – z brakami funduszy, a cykliści – z brakami ścieżek rowerowych.

Krajobraz rynku rowerowego po pandemii ma dwa oblicza. Z jednej strony rower awansował w hierarchii środków transportu jako bezpieczniejszy dla zdrowia sposób poruszania się niż komunikacja miejska. Również producenci sprzętu rowerowego, chociażby największa pod tym względem firma w Polsce – przasyski Kross kierowany przez Zbigniewa Sosnowskiego, mają co robić, bo zwiększony popyt oznacza dla nich większy zysk.

Cieszą się też ci, którzy zarabiają na rowerzystach w inny sposób – mowa tu nie tylko o pompkach, kaskach i bidonach, ale… leasingu flot rowerowych. Tak, tak – tego typu produkty też już się pojawiają, o czym opowie Bartłomiej Kwapisz z firmy Arval.

Jest jednak druga strona tego medalu. Unieruchomione na miesiąc podczas lockdownu miejskie wypożyczalnie rowerów podkopały kruchy biznes firm bikesharingowych, z Nextbikiem na czele. Lider polskiego rynku ugiął się pod naporem kosztów i załamanych przychodów i musiał w maju zgłosić wniosek o upadłość (aktualnie w spółce toczy się postępowanie restrukturyzacyjne). Nowo powołany prezes Tomasz Wojtkiewicz, u nas w pierwszym wywiadzie po ponownym objęciu tej funkcji (wcześniej był nim w latach 2012-2018), ma jednak pomysł na wyjście z trudnej sytuacji.

Podobny problem uciekających przychodów ma Czesław Lang, który od lat zajmuje się organizacją prestiżowego wyścigu Tour de Pologne. Jednak również i on widzi pewne światełko w tunelu.

Mniej optymizmu ma z kolei Waldemar Nowak, bardziej znany jako mikrobloger Rowerowe Sygnały. Jego zdaniem z infrastrukturą jest źle i tylko gdzieniegdzie widać w tej kwestii wyraźną poprawę. A to jedna z głównych bolączek polskich rowerzystów.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:
Paweł Sołtys
Paweł Sołtys
redaktor Bankier.tv

Śledzi wydarzenia ekonomiczne i tłumaczy z polskiego na nasze. Z pochodzenia radiowiec i warszawiak. W "Pulsie Biznesu" i Bankier.pl od 2017 roku - przesłuchuje audio, dogląda wideo oraz współtworzy na obu polach. Po godzinach kibic Legii Warszawa i pasjonat narciarstwa alpejskiego, również jako telewizyjny komentator. Tel.: 22 333 99 09

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
1a2b
Coraz trudniej znieść tych przygłupów jeżdżących stadami w kółko bez celu.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki