REKLAMA

Najlepsze startupy roku 2010

Grzegorz Marynowicz2011-01-27 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2011-01-27 06:00
Po raz drugi redakcja portalu MamBiznes.pl wspólnie z Bankier.pl postanowiła wybrać najlepsze internetowe startupy 2010 roku. Jakie innowacyjne projekty pojawiły się na polskim rynku w minionym roku? Czy pod tym względem mijający rok był lepszy od poprzedniego? Czy pojawiły się pomysły, które mają szansę zaistnieć na rynku globalnym? Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem „10 najlepszych startupów 2010”.

Do udziału przy wyborze najlepszego polskiego projektu roku 2010 zaprosiliśmy przedstawicieli instytucji zajmujących się inwestowaniem w innowacyjne startupy. Eksperci ocenili 10 wytypowanych przez redakcję MamBiznes.pl i Bankier.pl projektów. Każdy start-up został poddany analizie pod kątem czterech kryteriów (wagi poszczególnych kryteriów w nawiasie). Specjaliści krytycznej ocenie poddali: pomysł (0,25), wykonanie (0,3), grafikę (0,15) oraz model biznesowy (0,3). Za każdy z czterech analizowanych elementów ekspert mógł przyznać od 1do 10 punktów (nota najwyższa). Ostateczna ocena jest średnią ważoną poszczególnych czterech not cząstkowych. Na bazie rankingów wyłonionych przez poszczególnych ekspertów zostało stworzone finalne zestawienie 10 najlepszych projektów internetowych roku 2010.

Nominowane projekty:

Admatik.pl - sieć automatyzująca proces publikacji reklamy internetowej dająca użytkownikom możliwość bezpośredniego wyboru potencjalnych partnerów do współpracy.

Citydeal.pl - portal zakupów grupowych umożliwiający kupno towaru bądź usługi po promocyjnej cenie. Projekt został przejęty w maju przez globalnego giganta – Groupon.

Fidbek.pl - serwis dla osób zainteresowanych własnym rozwojem chcących sprawdzić m.in. swoją asertywność, atrakcyjność czy pewność siebie.

Manubia.pl - witryna oferuje raporty o aktywności sprzedawców z Allegro. Zestawienie zawiera informacje, jakie produkty sprzedaje ich konkurencja, co generuje największy przychód, a nawet jakich słów używa w tytułach swoich aukcji.

Pressmo.pl - aplikacja on-line umożliwiająca automatyczną zamianę plików PDF na postać interaktywnych eBooków.

Smartupz.com - to zestaw programów wspomagających zarządzanie firmą. Podobnie jak Facebook, pozwala komunikować się z partnerami, klinetami poprzez tablicę.

Spoti.pl - narzędzie do publikowana, przeglądania i dzielenia się treścią. Serwis umożliwia skonwertowanie dowolnego dokumentu w cyfrową publikację, którą następnie można udostępnić na wiele sposobów.

Szukajauto.pl - porównywarka nowych samochodów dostępnych na polskim rynku. Witryna pozwala na wyszukanie i porównanie pojazdów ze względu na ponad sto różnych parametrów.

Testuj.pl - platforma do testowania oprogramowania. Celem witryny jest sprawdzanie nowych programów, aby jak najszybciej wyeliminować z nich błędy i usprawnić funkcjonowanie aplikacji.

Zubibu.com - aplikacja umożliwia właścicielom e-sklepów tworzenie mobilnych sklepów internetowych, dzięki czemu klienci mogą robić zakupy korzystając z komórek i innych urządzeń mobilnych.

Projekty oceniają:

Magda Narczewska – inkubator technologiczny Ventures Hub,
Marek Rusiecki - fundusz Xevin Investments,
Zbigniew Krzewiński – firma consultingowa CoWinners,
Stanisław Rogoziński - inkubator technologiczny Trinity Adventure,
Marcin Mazur - funduszu Supernova Fund,
Arkadiusz Hajduk – fundusz Speedup Group,


Projekty ocenia Magda Narczewska, Ventures Hub


' ocena końcowa jest średnią ważoną, gdzie wagi są następujące: pomysł – 0,25, wykonanie – 0,3, grafika – 0,15, model biznesowy 0,3

Ekspert inkubatora technologicznego Ventures Hub najlepszym projektem wybrał serwis Smartupz.com. Wysoko ocenione zostały walory graficzne oraz wykonanie serwisu. Także model biznesowy zdaniem specjalistki zasługuje na wyróżnienie. Na wysokie noty zasłużyły sobie serwisy Testuj.pl oraz Citydeal.pl, co zagwarantowało wysokie miejsce w rankingu eksperta. Z kolei projekt Szukajauto.pl znalazł się na ostatnim miejscu zestawienia przygotowanego przez eksperta Ventures Hub.

Projekty ocenia Marek Rusiecki, Xevin Investments


' ocena końcowa jest średnią ważoną, gdzie wagi są następujące: pomysł – 0,25, wykonanie – 0,3, grafika – 0,15, model biznesowy 0,3

Zgodnie z przyznanymi przez eksperta Xevin Investments ocenami zwycięzcą rankingu został portal grupowych zakupów CityDeal.pl. Na najwyższe uznanie eksperta zasłużył model biznesowy analizowanego projektu. Na drugim miejscu zestawienia znalazła się aplikacja do tworzenia sklepów internetowych na telefony komórkowe Zubibu.com. Wysoko oceniony został także projekt SzukajAuto.pl, który tylko nieznacznie zdystansował czwarty w zestawieniu serwis Pressmo.pl.

Projekty ocenia Zbigniew Krzewiński, CoWinners


' ocena końcowa jest średnią ważoną, gdzie wagi są następujące: pomysł – 0,25, wykonanie – 0,3, grafika – 0,15, model biznesowy 0,3

W ocenie Zbigniewa Krzewińskiego na wysoką notę i pierwszą pozycję w zestawieniu zasłużyły dwa projekty - Fidbek.pl oraz Testuj.pl. Co ciekawe, serwis Testuj.pl został najgorzej oceniony przez poprzedniego eksperta. Obok wymienionych pomysłów na podium znalazł się także projekt CityDeal.pl. Ostatnie miejsce w zestawieniu zajmuje witryna Spoti.pl.

Projekty ocenia Stanisław Rogoziński, Trinity Adventure


' ocena końcowa jest średnią ważoną, gdzie wagi są następujące: pomysł – 0,25, wykonanie – 0,3, grafika – 0,15, model biznesowy 0,3

Ekspert inkubatora technologicznego Trinity Adventure, podobnie jak Marek Rusiecki, wytypował do zwycięstwa tegorocznej edycji projekt CityDeal.pl. Najwyższe oceny Stanisław Rogoziński przyznał temu serwisowi za pomysł oraz model biznesowy. Wysoko w rankingu znalazł się także Admatik.pl oraz Testuj.pl. Uznania eksperta nie znalazł ostatni w zestawieniu projekt Zubibu.com.

Projekty ocenia Marcin Mazur, Supernova Fund


' ocena końcowa jest średnią ważoną, gdzie wagi są następujące: pomysł – 0,25, wykonanie – 0,3, grafika – 0,15, model biznesowy 0,3

Marcin Mazur jako najlepszy projekt tego roku wskazał aplikację Manubia.pl. Eksperta Supernova Fund urzekł przede wszystkim pomysł, ale wysokie oceny zebrały także grafika oraz model biznesowy serwisu. Drugie i trzecie miejsce w zestawieniu przypadły kolejno Smartupz.com oraz Zubibu.com. Na uwagę zasługuje dalekie, dopiero siódme miejsce witryny CityDeal.pl. Najsłabsze noty, podobnie jak w rankingu Marka Rusieckiego, otrzymał projekt Testuj.pl.

Projekty ocenia Arkadiusz Hajduk, Speedup Group


' ocena końcowa jest średnią ważoną, gdzie wagi są następujące: pomysł – 0,25, wykonanie – 0,3, grafika – 0,15, model biznesowy 0,3

Arkadiusz Hajduk najwyżej ocenił projekt Zubibu.com. Druga pozycja, podobnie jak w przypadku poprzedniego eksperta, przypadła startupowi Admatik.pl. Na podium - zdaniem eksperta Speedup Group - zasłużył także serwis CityDeal.pl. Serwis Spoti.pl nie zyskał uznania i znalazł się na miejscu dziesiątym.

And the Winner is...

Jak widać nawet opinie ekspertów w niektórych przypadkach się różnią. Niektóre zestawienia dzieli wręcz przepaść, ale to tylko potwierdza, jak trudno wskazać dobry projekt będący we wczesnej fazie rozwoju. Różnice ocen pokazują, jak odmienne może być spojrzenie na każdy start-up. Na bazie ocen poszczególnych ekspertów sporządziliśmy końcowy ranking dziesięciu najlepszych projektów minionego roku.


* nota jest średnią arytmetyczną ocen (średnich ważonych) danego projektu przez poszczególnych ekspertów


Zwycięzcą tegorocznego rankingu "10 najlepszych startupów 2010" został projekt CityDeal.pl. Serwis jest przykładem niezwykłego sukcesu twórców, którzy w niespełna miesiąc od startu sprzedali witrynę globalnemu gigantowi zakupów grupowych - Groupon. Dziś pomysłodawcy serwisu rozwijają go już jako pracownicy amerykańskiego giganta. Gratulacje należą się także twórcom projektów Zubibu.com oraz Smartupz.com. To nie pierwsze wyróżnienie dla tych pomysłów. Drugi w naszym rankingu projekt, pochwalić się może pierwszym miejscem(nagroda publiczności) na wrześniowej konferencji E-nnovation w Poznaniu. Z kolei Smartupz.com to jedyny polski start-up, który zakwalifikował się do londyńskiej wersji konkursu Mini Seedcamp w minionym roku. Słowa pochwały należą się także pozostałym projektom, które wybrane zostały z kilkuset portali, serwisów i aplikacji. Każdy z tych dziesięciu projektów wyróżnia się na wciąż jeszcze raczkującym polskim rynku internetowym.

Myślisz o własnej firmie?

www.MamBiznes.pl

Ten portal dostarczy Ci bezpłatnej, fachowej i kompleksowej wiedzy na temat zakładania i prowadzenia własnej firmy.

 
Warto też wymienić projekty, które w zestawieniu się nie znalazły, ale również zasługują na wyróżnienie i słowa uznania. Są to startupy: firmlet.pl, solu.pl, lokter.pl, adadio.pl, admanago.pl, prosponder.pl, opisyproduktow.pl, apps.pl, cinkciarz.pl, dekorprojekt.pl, mobini.pl, questorio.pl, ewnioski.pl, formalnosci.pl, inflavo.pl, zebre.pl, espoleczni.pl, biznesradar.pl, shuu.pl, zetemes.pl, fablo.pl, lingolab.pl, evenea.pl, ciuchometr.pl, popla.pl, gdziesabliscy.pl, wiem-jem.pl, nauko.pl.

W mijającym roku nie brakowało ciekawych projektów na polskim rynku internetowym. Analizując jednak cały rynek wnioski już nie są tak pozytywne. Nowych projektów nie brakuje, ale tylko nieliczne mają szansę na sukces. Czy zatem polski start-up podbije kiedyś globalny rynek? Na pewno kilka projektów z rankingu może z powodzeniem zaistnieć na międzynarodowym rynku. Niektóre z nich już to aktywnie robią. A czy to wystarczy, bo go podbić, to się okaże może już w roku 2011. Twórcom wszystkich nominowanych projektów gratulujemy i życzymy globalnych sukcesów.

Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl

 
Źródło:

Do pobrania

załącznikjpgzałącznikjpgzałącznikjpgzałącznikjpgzałącznikjpgzałącznikjpgzałącznikjpg
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”.

Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Miron
Najlepsze startupy trzymaja sie z dala od takich rankingów:

http://tradewatch.pl
~JktezSPaA
Short, sweet, to the point, FREE-exactly as informatoin should be!
~Kontrabas.
Nie bądź taki do przodu, bo Ci tyłu zabraknie.
~Testuj.pl
Chciałbym podziękować redakcji MamBiznes.pl i Bankierowi za docenienie naszego serwisu. Również ekspertom za oceny, chociaż nie zauważyłem, aby którykolwiek z nich zarejestrował się w serwisie i zobaczył w czym tkwi nasza siła :-)
To co widać na zewnątrz to tylko 5% serwisu. Bez rejestracji ciężko ocenić przydatność takiego serwisu
Chciałbym podziękować redakcji MamBiznes.pl i Bankierowi za docenienie naszego serwisu. Również ekspertom za oceny, chociaż nie zauważyłem, aby którykolwiek z nich zarejestrował się w serwisie i zobaczył w czym tkwi nasza siła :-)
To co widać na zewnątrz to tylko 5% serwisu. Bez rejestracji ciężko ocenić przydatność takiego serwisu jak nasz. Sądzę, że niektóre oceny mogły by być wyższe po bliższym poznaniu Testuj.pl. Mimo wszystko serdecznie dziękuję, a firmy software'owe zapraszam do testów oprogramowania. Efekty mogą zaskoczyć :-)
~nubi
szkoda, że nikt nie zwraca uwagi np. na http://tropmy.net/
Projekt ciekawy i przydatny.
~scenial.pl
śmiech pusty bierze, jaki kraj takie projekty ;) kompletna etiopia ;D
~binart
Spokojnie, najlepsze projekty trzymają się z daleka od takich "rankingów".
Prawdziwy dobry startup nie potrzebuje takich zabiegów aby zostać dostrzeżonym.
~Jeff
Mieszkam w USA znam angielski wiem co to jest startup , ale co to sa startupy nie mam pojecia.Mozecie pisac tak aby to zrozumial przynajmniej Polak.Lub piszcie calym zdaniem po Angielsku.

Powiązane: Startupy na dywaniku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki