REKLAMA

Najlepsze okazje inwestycyjne w listopadzie 2010

2010-12-03 06:00
publikacja
2010-12-03 06:00

Listopad upłynął pod znakiem bardzo dynamicznych zmian na rynkach finansowych. Głównie przez problemy państw PIIGS zniżkowała większość światowych indeksów, traciło euro oraz waluty rynków wschodzących, a jako bezpieczną przystań inwestorzy ponownie wybrali amerykańskiego dolara oraz metale szlachetne (srebro, pallad).

Spośród indeksów najsilniejszej przecenie w poprzednim miesiącu uległ hiszpański IBEX skupiający 35 największych spółek z tamtejszego rynku (spadek o ponad 14%). Niewiele lepiej radził sobie węgierski BUX (prawie 11% spadek) oraz grecki ATGI (-8,3%). Na tym tle znacznie lepiej wypadły indeksy zza oceanu. Nasdaq100, S&P500 oraz Dow Jones Industrial zaliczyły spadki nie większe niż 1%. O 1,5% w skali miesiąca zniżkował WIG20. Na fali osłabiania japońskiego jena mocno urósł japoński Nikkei225 (8%).

Inwestorzy na fali pogorszenia nastrojów znacznie chętniej spoglądali w kierunku srebra oraz palladu. Ceny tych metali szlachetnych skoczyły w ubiegłym miesiącu odpowiednio o 13,5 oraz 8%. Podrożały również oba gatunki ropy (WTI Crude oraz Brent) o blisko 3%. Po drugiej stronie znalazły się kontakty na cukier. Ceny tego surowca spadły o 5,77% w listopadzie.

Zawirowania na rynkach finansowych okazały się bezwzględne dla euro oraz walut rynków wschodzących, a co za tym idzie – zyskiwał dolar amerykański. Najsilniej rosła para USD/HUF (ponad 10%). Niewiele mniej zwyżkowały pary ze złotówką w crossie: USD/PLN (8,35), CAD/PLN (7,44%), a także CHF/PLN (6,41%). Znaczne straty poniosło także euro, szczególnie w relacji do dolara amerykańskiego (-6,92%) oraz dolara kanadyjskiego (-6,34%). Sam syntetyczny indeks wspólnej waluty zniżkował w poprzednim miesiącu o 5%.

INDEKSY

obrazek

obrazek

Ciągłe spekulacje wokół problemów z finansami publicznymi Hiszpanii sprawiły, iż to madrycki indeks IBEX zanotował największy spadek spośród popularnych światowych indeksów w listopadzie. Notowania analizowanego instrumentu uległy przecenie o 14,3% w skali miesiąca. Po udzieleniu pomocy przez Unię Europejską Irlandii, analitycy zastanawiają się, który kraj będzie następny. W roli „faworytów” najczęściej wymienia się Portugalię oraz Hiszpanię. Pada także pytanie, jak wielkiej pomocy należałoby udzielić Hiszpanii na wypadek nasilenia się problemów z tamtejszą dziurą budżetową. I czy w ogóle Europę stać na taki wydatek?

Hiszpańskiej giełdzie nie sprzyjają również dane napływające z tamtejszej gospodarki. Sprzedaż detaliczna w skali roku wciąż spada (-1% r/r), a odbicie PKB w III kwartale 2010 roku na poziomie 0,2% w ujęciu rocznym to wynik rozczarowujący. Warto pamiętać również o gigantycznym problemie na rynku pracy w Hiszpanii. Ponad 20% bezrobocie będzie głównym problemem Hiszpanii przy łataniu dziury budżetowej.

Z technicznego punktu widzenia sytuacja hiszpańskiego indeksu jest dwuznaczna. Z jednej strony rynek jest już bardzo silnie wyprzedany, co obrazują wskaźniki impetu. Z drugiej – do ważnych wsparć pozostało jeszcze trochę miejsca. Te rozciągają się pomiędzy 8550 a 8822, gdzie minimum z czerwca br. zbiega się z 61% zniesieniem całej sekwencji wzrostowej z 2009 roku. Uważam, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższy miesiąc jest wzrostowa korekta, a następnie wykształcenie kolejnej sekwencji spadkowej, a w konsekwencji atak na wspomniane wsparcia. Zanegowaniem tego wariantu będzie powrót notowań indeksu powyżej 10000 pkt.

TOWARY

obrazek

obrazek

Najsilniej w poprzednim miesiącu wśród towarów zwyżkowały ceny srebra. Wzmożony popyt na ten metal szlachetny sprawił, iż ceny wzrosły o blisko 13,5%. Srebro – obok złota – jest traktowane jako jeden z barometrów światowej gospodarki. W obliczu zawirowań na Półwyspie Koreańskim oraz problemów finansowych w strefie euro nie dziwi fakt, iż kruszec ten zdrożał tak zdecdowanie w listopadzie. Inwestorów zaniepokoiły także informacje z połowy poprzedniego miesiąca dotyczące poziomu zapasów na giełdzie towarowej COMEX. Okazało się, iż zapasy są na najniższym poziomie od czterech lat, co dodatkowo zaktywizowało stronę popytową na tym rynku.

Sytuacja techniczna tego metalu nadal wygląda prowzrostowo. Najbliższe opory znajdują się pomiędzy 30,51 a 31,61. Na tę strefę składają się modelowe zasięgi po wybiciu z formacji wzrostowego kanału, który na wykresie tego instrumentu ukształtował się jeszcze w 2009 roku. Kluczową rolę dla dalszego biegu wydarzeń może odegrać górne ograniczenie wspomnianej formacji. Jego ewentualne przebicie (25,68) od góry da asumpt stronie podażowej do wzmożonej aktywności, co byłoby jednoznaczne z powrotem do wnętrza omawianej konsolidacji.

FOREX

obrazek

obrazek

Nastroje na rynkach finansowych wpłynęły bardzo widocznie na waluty rynków wschodzących. Jednocześnie oglądaliśmy silną aprecjację amerykańskiego dolara. Taki układ sił sprawił zdecydowane umocnienie USD względem walut rynków wschodzących. Najwięcej dolar zyskał względem węgierskiego forinta (10,29%). Przyczyn takiego obrotu sprawy trudno upatrywać w danych makro napływających z obu gospodarek. Odczyty z obydwu państw były na ogół pozytywne. O wszystkim decydował rynkowy sentyment. Napływające zewsząd pesymistyczne informacje zwiększyły znacznie awersję do ryzyka, a na tym tradycyjnie najwięcej straciły waluty rynków wschodzących.

Kurs USDHUF zniósł w poprzednim miesiącu ponad 50% sekwencji spadkowej zapoczątkowanej na tym instrumencie w czerwcu bieżącego roku. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem są dalsze wzrosty po korekcie, którą powinniśmy oglądać w najbliższych dniach. Opory dla takiego wariantu znajdują się na 222,55, a wariancie optymistycznym na 242,30, co oznaczałoby test czerwcowych maksimów. Wspomniana korekta nie powinna zejść poniżej 201,75. Gdyby tak się jednak stało, wówczas nakreślony powyżej scenariusz zostałby zanegowany, a do głosu na dłużej mogłaby dojść strona podażowa.

Dawid Jacek
EFIX POLSKA
dj@efixpolska.com

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~2+2=4
Artykuł opublikowano o cały miesiąc za późno!
~załosny jestes
spamer podaruj sobie
~kuku11
najlepszą okazją inwestycyjną listopada jest nowopowstała Platforma BESTfunds.pl, która daje internetowy dostęp do 11 tfi bez opłat i prowizji...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki