REKLAMA

Najlepsze giełdowe rachunki maklerskie w 2010 r.

Jarosław Ryba2010-05-27 06:00
publikacja
2010-05-27 06:00
Który rachunek maklerski jest najlepszy? Bankier.pl przeprowadził unikatowe badanie, w którym zwróciliśmy się do samych klientów instytucji maklerskich z prośbą o ocenę i opinię na temat pracy swoich brokerów. Zwycięzcą rankingu w klasyfikacji ogólnej został Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska. Szczegóły badania i zwycięzców w poszczególnych kategoriach prezentujemy poniżej.

W badaniu wzięło udział ponad 850 czytelników portalu Bankier.pl. Respondenci oceniali koszty obsługi, stabilność i bezpieczeństwo systemu transakcyjnego, jakość obsługi telefonicznej i w punktach obsługi klienta, wsparcie merytoryczne zapewniane przez brokera, funkcjonalność platformy transakcyjnej, ofertę dodatkową, taką jak promocje, zniżki na usługi i konkursy oraz ogólny poziom zadowolenia z usług brokera.


W zestawieniu uwzględniono tylko rachunki maklerskie, dla których uzyskaliśmy reprezentatywną próbę badawczą. Są to w kolejności alfabetycznej: Beskidzki Dom Maklerski, biura maklerskie Alior Banku i Banku BPH, Centralny Dom Maklerski Pekao, Dom Inwestycyjny BRE Banku (oraz rachunek eMakler w mBanku), domy maklerskie AmerBrokers, Banku Ochrony Środowiska, BZ WBK, IDM, ING Securities, Pekao, PKO Banku Polskiego, Millennium Dom Maklerski i X-Trade Brokers Dom Maklerski.

Koszty rachunku giełdowego

Porównywanie poziomu kosztów obsługi rachunków maklerskich zawsze nastręczało trudności. Skomplikowane systemy opłat i prowizji, brak przejrzystości i standardów, na podstawie których można porównywać koszty, oraz różnice w ofertach sprawiają, że najpewniejszym sposobem porównawczym jest zapytanie o opinię samych klientów.

Z ankiety przeprowadzonej przez portal Bankier.pl wynika, że największą satysfakcję z wysokości opłat i prowizji mają klienci Domu Maklerskiego X-Trade Brokers. Pokrywa się to z analizą tabel opłat i prowizji biur i domów maklerskich w Polsce. XTB dla przeciętnego inwestora indywidualnego ma obiektywnie najtańszą ofertę giełdową na rynku (obok studenckiego rachunku w ING Securities). XTB oferuje bezpłatne prowadzenie rachunku, prowizję za zakup akcji na poziomie 0,25% (0,19% daytrading) i 7,5 zł za 1 kontrakt na WIG20 (5,5 zł w daytradingu).

W tej kategorii należy wyróżnić również BM Alior Banku oraz rachunek eMakler oferowany przez DI BRE za pośrednictwem mBanku, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Stabilność i bezpieczeństwo platformy transakcyjnej

Stały dostęp do systemu, stabilność i sprawność działania oraz niezawodność platformy i systemu transakcyjnego to bardzo ważne elementy oferty giełdowego brokera. Kilka bardzo dobrych rachunków wiele traci w oczach klientów właśnie przez to, że awarie zdarzają się tam zbyt często. Tym większą wartość ma zaufanie klientów zdobyte dzięki niezawodnej platformie transakcyjnej, na bazie którego niektórzy brokerzy już dziś starają się budować przewagę konkurencyjną.

Pod względem bezpieczeństwa i niezawodności najwyżej w naszej klasyfikacji znalazł się Dom Maklerski AmerBrokers. Bezawaryjność jego systemu transakcyjnego i zabezpieczenia, które są kompromisem pomiędzy szybkością procedury składania zleceń a bezpieczeństwem, spotkały się z uznaniem ankietowanych. Tuż za AmerBrokers w tej kategorii na podium znalazły się DM BOŚ i DM BZ WBK.

Serwis telefoniczny i punkty obsługi klienta

Kompetentny personel może zadecydować o tym, czy klient zdecyduje się zaufać brokerowi i założy rachunek właśnie u niego. Również późniejsze kontakty z obsługą są bardzo ważnym elementem budowy wizerunku instytucji, który bywa decydujący w całościowym postrzeganiu brokera.

Badani w ankiecie Bankier.pl inwestorzy indywidualni najwyżej ocenili jakość obsługi w Domu Maklerskim BZ WBK. Ten broker, za plecami którego stoi silny bank, ma 309 placówek i działający od 6:00 do 24:00 serwis telefoniczny dla inwestorów. W połączeniu z rzetelnym, w opinii ankietowanych, podejściem do obsługi klienta detalicznego daje mu to pierwsze miejsce w tej kategorii. Na podium w tej kategorii znalazły się również DM BOŚ oraz DM AmerBrokers.

Wsparcie merytoryczne

Brokerzy zazwyczaj zapewniają swoim klientom dostęp do serwisów informacyjnych, baz danych, analiz i rekomendacji maklerskich. Jakość i liczba tego typu informacji jest różna w zależności od brokera. Zapytaliśmy ankietowanych o ocenę poziomu wsparcia, jakie zapewnia im ich biuro lub dom maklerski.

Zwycięzcą w tej kategorii został ponownie Dom Maklerski BZ WBK. Ankietowani docenili profesjonalizm i wiarygodność informacji dostarczanych przez brokera oraz uznali za przydatne wydawane przez niego rekomendacje. Warto zaznaczyć, że część serwisu informacyjnego DM BZ WBK zasilana jest przez portal Bankier.pl.

Na odpowiednio drugim i trzecim miejscu podium w kategorii jakości wsparcia merytorycznego sklasyfikowane zostały domy maklerskie ING Securities oraz BOŚ.

Funkcjonalność systemu transakcyjnego

Dziś większość zleceń maklerskich składanych jest przez internet, a funkcje, jakie daje platforma transakcyjna, to często główne kryterium wyboru brokera. Nasi czytelnicy, ocenili swój poziom zadowolenia z możliwości internetowego systemu transakcyjnego w ich biurze lub domu maklerskim.

Najlepszy system transakcyjny, ma zdaniem ankietowanych, DM Banku Ochrony Środowiska. Broker udostępnia program NOL3, będący głównym środowiskiem, w którym poruszać się będzie inwestor. Uzupełnieniem jest możliwość składania zleceń przez przeglądarkę, aplikacja do zaawansowanej analizy wykresów Notowania 3 PRO, notowania mobilne, popularny wśród daytraderów Amibroker oraz program do zasilania danymi MetaStocka. Możliwości brokera doceniają szczególnie profesjonalni gracze operujący na kontraktach terminowych (broker prowadzi najwięcej rachunków tego typu na rynku).

Drugie i trzecie miejsce w rankingu w tej kategorii zajęły odpowiednio DM AmerBrokers z autorskim programem AmerNet i DM ING Securities z systemem transakcyjnym Sidoma 8.

Oferta dodatkowa

Brokerzy dbają o to, aby ich oferta była jak najbardziej atrakcyjna, oferują więc okazjonalne promocje, zniżki i dodatkowe usługi oraz organizują konkursy. Zapytaliśmy ankietowanych jak oceniają swój poziom zadowolenia z tego typu bonusów.

W tej kategorii z wyraźną przewagą nad konkurencją zwyciężył DM X-Trade Brokers. To wyróżnienie nie powinno być zaskoczeniem, ponieważ broker jest znany ze świetnego marketingu, który wyznacza trendy w dziedzinie pozyskiwania klienta detalicznego. Broker zasłynął organizacją cyklicznych konkursów foreksowych z nagrodą główną w postaci luksusowego samochodu. Zaczynając od oferty foreksowej, dwa lata temu rozszerzył ją na część giełdową. Celem było otworzenie kilku tysięcy rachunków w dwa lata i cel ten udało się osiągnąć, ponieważ broker dziś ma ponad 3,7 tys. klientów handlujących na GPW.

Drugie i trzecie miejsce w kategorii oceniającej jakość oferty dodatkowej zajęły odpowiednio Dom Inwestycyjny BRE Banku (z wyłączeniem rachunków w ramach mBanku) oraz DM BOŚ.

Klasyfikacja końcowa

Na podstawie ocen ze wszystkich kategorii powstało zestawienie końcowe. Najwyższą punktację ogółem uzyskał rachunek giełdowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska. Najczęściej powtarzanymi opiniami na temat tego rachunku było podkreślenie bardzo dobrego serwisu edukacyjnego oraz szybkości działania i funkcjonalności platformy transakcyjnej.

- Od samego początku naszej działalności staraliśmy się kłaść nacisk na atrakcyjność oferty i wysoką jakość obsługi klienta - mówi Radosław Olszewski, prezes zarządu DM BOŚ. - Cieszy nas bardzo fakt, że nasze starania znalazły uznanie klientów. Pierwsze miejsce w rankingu portalu Bankier.pl utwierdza nas w przekonaniu, iż właściwie wybraliśmy priorytety. Dziękujemy wszystkim klientom za pozytywne oceny i docenienie naszej pracy - podsumowuje prezes DM BOŚ.

Jarosław Ryba
Dział Analiz Bankier.pl
e-mail: j.ryba@firma.bankier.plŹródło:

Do pobrania

jarcijpgjarcijpgjarcijpg
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Jaro
To co jest pod adresem:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Najlepsze-gieldowe-rachunki-maklerskie-w-2010-r-2148891.html
to tylko fragment opracowania.
Kiepsko to wygląda. Tak okrojona postać raportu wygląda mało przekonująco i wręcz komicznie.
~ostry
Kiedyś sobie założyłem. Ale był taki zamotany że nic nie byłem w stanie zrobić. Po prostu nie umiałem.
W banku BOŚ gdzie założyłem rachunek też nie umieli obsłużyć tego rachunku maklerskiego , a na koniec się okazało że w Gliwicach nie mają biura maklerskiego i najbliższe jest w Raciborzu czy Rybniku ( nie pamiętam dokładnie w
Kiedyś sobie założyłem. Ale był taki zamotany że nic nie byłem w stanie zrobić. Po prostu nie umiałem.
W banku BOŚ gdzie założyłem rachunek też nie umieli obsłużyć tego rachunku maklerskiego , a na koniec się okazało że w Gliwicach nie mają biura maklerskiego i najbliższe jest w Raciborzu czy Rybniku ( nie pamiętam dokładnie w którym z tych miast w każdym bądź razie byłem zdziwiony czemu akurat tam skoro Gliwice są z 10 razy większe o Katowicach nie wspomniawszy) i tak się zakończyła moja przygoda z BOS.
Może rzeczywiście rachunek maja dobry , ale niałatwo go obsłużyć.
~pajac odpowiada ~ostry
jak się traci to żaden nie jest dobry.
Jarecki oddaj książke.
~ostry odpowiada ~pajac
A na cholerę Ci ta głupia ksiazka, ja przeczytałem cały regał i wcale mi to w niczym nie pomogło.
~pajac odpowiada ~ostry
bo jestem ciekawy co się z nią stało. Ja przeczytałem 3 regały i tez mi nie pomogło ale bedę czytał dalej. Samo czytanie nie wystarczy trzeba przy tym jeszcze myśleć a potem trzeba ciężko, baaaardzo ciężko pracować nad sobą bo wygrana jest w Tobie w Twojej psychice a nie w rachunku maklerskim. A opracowanie sondażu kiepskie, fakt.
~ostry odpowiada ~pajac
Choćbyś przeczytał 100 regałów i od myslenia wyrosła by ci druga głowa to i tak w niczym nie pomoże w sytuacji kiedy inni uczestnicy rynku nie grają czysto.....
~pajac odpowiada ~ostry
i na to jest metoda, trzeba się po prostu podczepić.
Przeczytaj pozycje: A. Elder " Zawód inwestor giełdowy"
yarecki21
Szanowni Państwo,

jak zapowiadaliśmy tydzień temu, przedstawiamy Państwu wyniki badania domów i biur maklerskich. Za najlepszy uznali Państwo rachunek maklerski oferowany przez Dom Maklerski BOŚ. Artykuł z wynikami badania oraz zwycięzcami poszczególnych kategorii znajduje się pod adresem:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Najlepsze-
Szanowni Państwo,

jak zapowiadaliśmy tydzień temu, przedstawiamy Państwu wyniki badania domów i biur maklerskich. Za najlepszy uznali Państwo rachunek maklerski oferowany przez Dom Maklerski BOŚ. Artykuł z wynikami badania oraz zwycięzcami poszczególnych kategorii znajduje się pod adresem:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Najlepsze-gieldowe-rachunki-maklerskie-w-2010-r-2148891.html

pozdrawiam
Jarosław Ryba

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki