Najdroższe domeny w roku 2010

analityk Bankier.pl
Polski rynek domen internetowych w minionym roku obfitował w wiele ciekawych transakcji. „Domainerzy” nie mogli narzekać zarówno na brak ofert, jak i okazji do atrakcyjnych zakupów. W cieniu głośnych sprzedaży takich domen jak Sex.com, właściciela zmieniły adresy bar.pl, humor.pl czy broker.pl. Kwoty transakcji sięgają setek tysięcy złotych.

Drogo sprzedać

Miniony rok dla właścicieli niektórych adresów internetowych był szczególnie udany. Sprzedawca samochod.pl - najdroższej polskiej domeny roku 2010, wzbogacił się o 146 tys. zł. Nabywca adresu material.pl zapłacił za niego, bagatela, 80 tys. zł. Do transakcji doszło przez platformę GieldaDomen.pl. Nie wiadomo, czy nowy posiadacz domeny wedkarski.pl jest miłośnikiem wędkarstwa, ale na ten adres był skłonny wyłożyć 50 tys. zł – podaje serwis Sprzedaże.pl. Także domena tanieloty.pl nie była tania. Adres, pod którym obecnie jest wyszukiwarka lotów, kosztował nabywcę 34,9 tys. zł. Domena została sprzedana przez serwis AfterMarket.pl - kojarzący kupujących i sprzedających adresy internetowe.

To był udany rok w kontekście kwot uzyskanych ze sprzedaży domen – przyznaje Leszek Sękowski, inwestor na rynku domen internetowych. Właściciel serwisu KopalniaDomen.pl sprzedał m.in. wedkarstwo.pl, luksja.pl, oceanarium.pl. Po danych w bazie whois oraz istniejących już serwisach widać, że przekrój klientów jest bardzo duży. Kupcami są małe i średnie firmy, duże spółki akcyjne, a także międzynarodowe koncerny – mówi Sękowski.

Myślisz o własnej firmie?

www.MamBiznes.pl

Ten portal dostarczy Ci bezpłatnej, fachowej i kompleksowej wiedzy na temat zakładania i prowadzenia własnej firmy.Domeny najczęściej kupowane są z myślą o nowy projekcie internetowym. - Większość naszych największych sprzedaży trafiła w ręce klientów końcowych i powstały na nich lub powstają serwisy (aparaty-sluchowe.pl, amelia.pl, bazarynka.pl),co dobrze świadczy o znajomości i możliwości rynku wtórnego przez klientów końcowych - mówi Bartłomiej Usydus z DomDomen.pl.Dobrą sprzedażą może pochwalić się również Daniel Dryzek, właściciel kilku tysięcy domen. Inwestor najdroższą polską domenę poker.com.pl sprzedał za 25,5 tys. zł. Co ciekawe, nie była to jego największa sprzedaż tego roku. Niemiecki adres nf.de znalazł nabywcę za 28 000 zł. Adres poker.com.pl został sprzedany na aukcji domen na żywo podczas konferencji TRAFFIC w Mediolanie, natomiast po domenę nf.de klient zwrócił się bezpośrednio. Obok dużych kwot pojawiają się też mniejsze – mówi Dryzek. Inwestor tylko w ostatnim czasie sprzedał domeny sake.pl – 9,15 tys. zł, koran.pl – 5 tys. zł oraz travelo.pl – 4,7 tys. zł.

Tabela. 20 największych sprzedaży na polskim rynku w roku 2010


Zestawienie na podstawie serwisu CenyDomen.pl

Należy pamiętać, że wiele transakcji dochodzi do skutku w zaciszu biurowych negocjacji, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że umowy tam zawierane mogły przewyższać kwoty z powyższego zestawienia.

Wielcy na zakupach

Ubiegły rok bardzo ożywił branżę. Widać to także po transakcjach przeprowadzonych przez gigantów polskiego internetu. W środowisku inwestorów nadal dużo mówi się o przejęciu w lutym firmy zarządzającej adresem Opony.pl za 13,2mln, choć nie ulega wątpliwości, że na wartość transakcji największy wpływ miały pozostałe aktywa firmy i udziały w rynku. W czerwcu rebranding przeszedł portal Nasza-Klasa.pl zmieniając adres na nowo zakupiony NK.pl. Z kolei w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy grupa medialna Agora zakupiła wyceniane na kilkaset tysięcy złotych domeny Kina.pl oraz Wiadomosci.pl - wyjaśnia Rafał Pietrzyk z firmy Netibo zajmującej się doradztwem i inwestycjami w domeny.

Tanio kupić

Domeny to nieruchomości XXI wieku - mawiają domainerzy . Jednak zanim dojdzie do rekordowej sprzedaży, trzeba taką domenę pozyskać. Najważniejsze, aby nie przepłacić – mówią inwestorzy domenowi. Po każdej sprzedaży dobrej domeny, inwestorzy kupują inne, które wzbogacając tym samym swojeportfolio. - Środki uzyskane ze sprzedaży, dosyć szybko reinwestuję – mówi Sękowski. Dzięki takiej strategii od kilku lat utrzymuję stały, wysoki poziom dobrych domen w swoim portfolio, przy jednoczesnym wysokim wzroście wartości sprzedanych domen z roku na rok. Rok 2010 był pod tym względem interesujący, ponieważ okazji do tanich zakupów nie brakowało. Przyznaje to Bartłomiej Usydus: - Pod względem pozyskiwania nowych domen do portfolio było w tym roku znacznie lepiej niż ze sprzedażą. Do portfela inwestora dołączyły m.in: hotels.pl, kredytsamochodowy.pl, toskania.pl, weterynarz.pl, sklepogrodniczy.pl, przepisy.com. Szukający okazji do powinni odwiedzić serwisy: BrokerDomen.pl, Premium.pl, AfterMarket.pl, Sprzedaże.pl, GieldaDomen.pl czy największe forum o domenach Di.pl.Domena w dzierżawie

Stosunkowo nowym zjawiskiem na rynku domen internetowych jest wzrost zainteresowania dzierżawą adresów. - W minionym roku odnotowałem większą liczbę osób chętnych do wydzierżawienia domeny – mówi Leszek Sękowski. Inny sposób pozyskania wymarzonego adresu to sprzedaż na raty lub dzierżawa z odroczonym terminem wykupu praw do domeny. - W ten sposób sprzedaliśmy m.in.: kretyn.pl, zoologiczny.pl, linkisponsorowane.pl - komentuje Usydus.

Drobni też zarabiają

Nie tylko właściciele adresów „premium” (najlepsze domeny) mogą liczyć na zyski. Posiadacze mniej wartościowych domen zarabiają mniej, ale stopa zwrotu z inwestycji jest równie pokaźna. Drobni domainerzy chwalą się takimi transakcjami o wiele chętniej niż posiadacze najlepszych domen. Na forum inwestorów domenowych di.pl prezentują ostatnie swoje sprzedaże. Użytkownik „Almon” sprzedał domenę dietadukana.pl za blisko 2 tys. zł. Adres ChaCha.pl znalazł nabywcę za 3,6 tys. zł - poinformował szczęśliwy sprzedawca „przemowild”. „Slawko” cieszy się sprzedażą domeny limuzynyslubne.pl za 4,2 tys. zł, a adres forumogrodowe.pl „marti” oddał za 5 tys. zł. Przykłady tych sprzedaży są zachętą dla nowych osób, które dopiero myślą o inwestowaniu w domeny. Jednak „starzy gracze” nie pozostawiają im wielu złudzeń. Zaistnieć na tym rynku z każdym dniem jest trudniej. Wolnych domen wartych ciekawych pieniędzy już praktycznie nie ma, a na rynku wtórnym trzeba dysponować pokaźnym kapitałem początkowym.

Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl

Grzegorz Marynowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Radek

Chce zauwazyc, ze nowy wlasciciel domeny wedkarski.pl to sklep wedkarski.com - widac firma ta ma dlugofalowa polityke i pewnie wie co robi kupujac tak drogo domene... ich strona takze robi wrazenie i pewnie stac ich na taki zakup.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne