Naimski: W 2040 r. będziemy mieli przynajmniej 6 reaktorów jądrowych

Do 2040 roku w Polsce ma zostać wybudowanych przynajmniej 6 reaktorów jądrowych, zapewniających 20 proc. zużywanej energii - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, podczas panelu na konwencji PiS "Myśląc Polska".

(fot. Marek Wisniewski / Forum)

Zdaniem pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, polska strategia powinna być oparta na haśle „węgiel+”. Ten „plus” to OZE, gaz, ropa, technologie jądrowe - tłumaczył. Jak mówił, węgiel pozostanie jednym z głównych filarów bezpieczeństwa energetycznego i zostanie w strukturze wytwarzania nawet po roku 2040. Naimski wskazał, że takie założenie oraz „pewne reguły ekonomiczne narzucane z zewnątrz” powodują, że Polska z jednej strony musi mieć dostawy polskiego węgla ze Śląska dla energetyki węglowej, ale i źródła zeroemisyjne. Wymienił tu farmy wiatrowe, ale wskazał na „20-letni plan stworzenia w Polsce podsektora energetyki jądrowej”.

„W 2040 r. będziemy mieli przynajmniej 6 reaktorów, dających przynajmniej 20 proc. konsumowanej energii” - oświadczył Naimski. Jego zdaniem, program jądrowy jest ambitny, wykracza poza wiele rządów i kadencji Sejmu, „i będzie kończony przez nasze dzieci a czasami wnuki”. „Będzie to miarą dojrzałości naszego państwa, jeżeli będziemy w stanie utrzymać realizację tak postawionej strategii” - ocenił minister.

„Przez najbliższe 4 lata wykończymy to co zrobimy i zbudujemy podstawy do działań zaplanowanych do 2040. I dzięki temu Polska będzie bezpieczna” - oświadczył Naimski.

Podczas panelu minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że program budowy energetyki jądrowej musi być przyspieszony. Nie podał jednak szczegółów.

W projekcie Polityki Energetycznej Państwa zapisano, że pierwszy blok jądrowy w Polsce o mocy 1-1,5 GW mocy powstanie w 2033 roku, a potem co dwa lata, do 2043 roku, ma być oddawany do użytku kolejny blok.

Łączna moc bloków jądrowych ma sięgnąć 6-9 GW.

Polskie sny o atomie [Podcast]

Pierwsza nigdy nie powstała. Druga powstaje i powstać nie może. Po co nam elektrownia jądrowa? Posłuchaj o tym w Pulsie Biznesu do słuchania.

(PAP)

wkr/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 1984

Przypomnę panu Naimskiemu kilka danych nt. naszego systemu energetycznego:

- Maksymalny popyt na moc latem 24 GW
- Przyrost mocy fotowoltaiki w 2019r 1 GW
- Prawdopodobna moc fotowoltaiki w 2040r >30 GW

Nie ma takiej możliwości by dostarczana moc przewyższała popyt. Po prostu nie ma: w elektroenergetyce w każdej chwili podaż musi równoważyć popyt. Ceny na energię elektryczną wrosną więc nie widzę możliwości by popyt latem znacząco przekroczył 24 GW. Czy fachowcom pokroju Naimskiego nic te informacje nie mówią? Gdzie wepchniecie 6 reaktorów jądrowych skoro za kilkanaście lat energia z PV w słoneczne dni zasili całą Polskę?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 wig

Do tego roku to trzeba będzie myśleć o reaktorach termojądrowych, do których budowy trzeba będzie przygotowywać Polskę w latach 2050-2060.

! Odpowiedz
4 17 nostsherlock

Jakieś głupie hasło rzucone na konwencie politycznym w czasie panelu, który nic nie znaczy. Takie konwenty są po to, żeby politycy ćwiczyli kłamanie, potem sprawdzają ile osób wierzy w te brednie i na podstawie tego albo pniesz się w górę albo nie. Bo kłamstwa w polityce to podstawa

! Odpowiedz
6 36 jes

Czyli trzeba stworzyć nowy plan, na którego wydamy kolejne pół miliarda a elektrowni jak nie ma tak nie będzie. Każda ekipa traktuje spółkę do budowy atomu jako źródło do wyciągania pieniędzy.

! Odpowiedz
9 16 talmud

a co bedziemy mieli w 2100 ?

! Odpowiedz
0 7 histeryk

to wie tylko prezes NBP :-)

! Odpowiedz
9 52 pluto85md

To juz nie jest smieszne, a tragiczne...perpektywa coraz dalsza, rozmach coraz wiekszy, a tu i teraz w tej materii nie dzieje sie absolutnie nic.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil