REKLAMA

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie mechanizmów autofagii

2016-10-03 11:48
publikacja
2016-10-03 11:48

Yoshinori Ohsumi został laureatem nagrody Nobla 2016 w dziedzinie medycyny i fizjologii. Jak ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski, nagroda została przyznana Japończykowi za odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii.

fot. DDP / / FORUM

Nagrodę Nobla w wysokości 8 mln koron szwedzkich (ok. 850 tys. euro) otrzyma Yoshinori Ohsumi (ur. 1945 r.) z Tokio Institute of Technology.

Tegoroczny laureat odkrył mechanizm autofagii (autofagocytozy) polegającej na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Występuje on u wszystkich organizmów zawierających jądro komórkowe (tzw. eukariontów). Odbywa się zarówno w komórkach zdrowych, jak i patologicznych. Mechanizm ten wykorzystywany jest szczególnie w okresie niedoboru substancji odżywczych. Komórka podtrzymuje wtedy głównie procesy niezbędne do życia, a energię pozyskuje ze zbędnych elementów.

Yoshinori Ohsumi jest 23. laureatem Nagrody Nobla urodzonym w Japonii, i szóstym Japończykiem - laureatem nagrody w dziedzinie fizjologii i medycyny. (PAP)

zan/ zbw/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki