REKLAMA

Nadchodzi pełne oskładkowanie umów-zleceń

2020-09-14 07:23
publikacja
2020-09-14 07:23
fot. Kamil Smyk / Shutterstock

Rząd planuje pełne oskładkowanie umów-zleceń. Firmy dopłacą po zmianach nawet 2,5 mld zł - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

"Pracujemy nad takimi zmianami" – potwierdza "Rzeczpospolitej" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak podaje gazeta, wszystko wskazuje na to, że wyższe składki przyjdzie zapłacić przedsiębiorcom już od 1 stycznia 2021 r. Zapłacą je od wynagrodzeń osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach-zleceniach lub łączą pracę na zleceniu z etatem czy działalnością gospodarczą.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, jeśli z pierwszej umowy opłacili składki od co najmniej minimalnego wynagrodzenia, od kolejnych umów płacą już tylko składkę zdrowotną i przez to otrzymują na rękę wynagrodzenie wyższe o około 30 proc. Pełne oskładkowanie przychodów oznacza jednak nie tylko zwiększenie kosztów ich zatrudnienia dla przedsiębiorców, ale także zmniejszenie wypłaty dla zleceniobiorcy.

"To dlatego rząd zrezygnował z tej zmiany zaplanowanej jeszcze w zeszłym roku. Na przeszkodzie stanęły zbliżające się wybory parlamentarne. Teraz, gdy do następnych zostały trzy lata, a w czasie kryzysu budżet będzie miał rekordowy deficyt, propozycja zmian wróciła" - podaje "Rz".

Gazeta zauważa również, że obecnie zatrudnienie na kilku umowach jest stosowane w turystyce czy gastronomii, które najmocniej odczuły kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa, a nałożenie na nie obowiązku zapłaty wyższych składek od zleceń trudno uznać za wsparcie w wychodzeniu z kryzysu gospodarczego.

"Nie znamy jeszcze szczegółów tego projektu, jednak wprowadzenie jednolitego dla wszystkich podatku od wynagrodzeń powinno wiązać się z obniżeniem klina podatkowego" – komentuje w "Rz" prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.(PAP)

akuz/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (26)

dodaj komentarz
heimir
Wystarczy zlikwidować śmieciówki i objąć wszystkich kodeksem pracy jak w każdym normalnym kraju. Rozumiem jednak obawy pracodawców i elastyczność - kodeks pracy wymaga gruntownej reformy bo obecny pochodzi z 1974 roku.
meryt
124 akty zmieniły go od 1974.

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Kodeks pracy
cyganoitaliano
Polacy wybrali to teraz mają - ozusowanie wszystkiego, opłata mocowa, podatek handlowy, podatek od cukru i zobaczymy co jeszcze wymyślą do konca roku. Nie am nic za darmo - płacić głupcy.
antek10
Tak powinno być od dawna. Udają że pracują na zleceniach bo nie mają zarejestrowanej firmy a w istocie rzeczy unikają płacenia ZUS.
anty12
A odnosnie kwoty wolnej od podatku to jaka masz gadke ? Tez dobrze ze jest na poziomie murzynskich krajow, a nwet i gorzej ?
demeryt_69
Czyli ten Szwed chce takiego samego systemu jaki mają w Szwecji - przypadek?
konradcz
Bardzo dobrze ... ludzie którzy głosowali na PIS się obudzą (choć wiem że tego też nie zauważą) ... hahaha ...
anty12
Widocznie do Mateuszka nic nie dociera. Albo wyjada za granice albo beda pracowac na czarno. Na pewno nie beda dokladac sie do patologii. Dobry wujek z cudzej kieszeni. Rusza program miska ryzu +. Komunisci w swoim szalenstwie nie cofna si eprzed niczym. Ja czekam na podatek od tlenu.
meryt
anty12 "Rusza program miska ryzu +"

Cytaty z nagrań.

"To co robi Merkelowa… Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa, czyli oczekiwaniach. Management of expectations. Jak ludzie ci zapier…. za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka
anty12 "Rusza program miska ryzu +"

Cytaty z nagrań.

"To co robi Merkelowa… Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa, czyli oczekiwaniach. Management of expectations. Jak ludzie ci zapier…. za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała"

"My nie wiemy, ale być może zakończy się to dobrze, jeżeli my, ludzie, we the people, w Niemczech… czy… czy w Hiszpanii i tak dalej, we Francji, zrozumiemy, że musimy obniżyć nasze oczekiwania, bo jak obniżymy, to w ślad za tym wszystko pójdzie dobrze, się da zreperować. Będziemy zapie…ać i rowy, kur…, kopać, a drudzy będą zakopywać, będziemy zadowoleni. Będziemy wtedy my jako ludzie mniejsze firmy mieć, emerytury, mniejsze oczekiwania"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Morawiecki-Nie-jest-planowany-kolejny-lockdown-7931581.html
https://wpolityce.pl/polityka/417210-jak-to-bylo-z-miska-ryzu-tak-zmanipulowano-slowa-pmm
smallsaver odpowiada meryt
Ty już chyba na pełnym etacie w Ministerstwie Propagandy, prawda pisowski propagandzisto? Normalny człowiek nie spędza połowy dnia na PiSaniu postów na jednym tylko portalu.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki