REKLAMA

Nadchodzi nowy podatek dot. nieruchomości. Sprawdź, kto zapłaci

Dominika Florek2023-07-13 11:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-07-13 11:10

Będzie nowy podatek od zakupu nieruchomości. Od 1 stycznia 2024 r. osoby nabywające szóste i kolejne mieszkania w ramach jednej inwestycji zapłacą 6 proc. od wartości lokalu. Sejm zaakceptował ustawę, obecnie czeka na podpis prezydenta. 

Nadchodzi nowy podatek dot. nieruchomości. Sprawdź, kto zapłaci
Nadchodzi nowy podatek dot. nieruchomości. Sprawdź, kto zapłaci
fot. Elena Kirey / / Shutterstock

Nowelizacja dotycząca m.in. wprowadzenia podatku od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania w obrębie jednej inwestycji została przyjęta przez Sejm. Obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 r. 

"W przypadku gdy kupujący nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, lub udziały w tych lokalach albo nabył już co najmniej pięć takich lokali lub udziały w nich, stawka podatku od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu w tym budynku lub budynkach lub udziału w takim lokalu, wynosi 6 proc." - czytamy w ustawie z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." - wszystko, co trzeba wiedzieć

"Jeżeli nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość następuje na współwłasność przez kilku kupujących, przepis ust. 1 (6 proc. podatek od zakupu szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego w jednej nieruchomości - przyp. red.) stosuje się także wtedy, gdy chociażby jeden z kupujących jest zobowiązany do uiszczenia podatku w takiej stawce" - wskazują zapisy ww. ustawy. 

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

O szczegółach zmian w podatku od czynności cywilnoprawnych możesz przeczytać więcej w artykule pt. "Rząd majstruje przy podatkach. Likwidacja PCC nie dla wszystkich kupujących mieszkanie, niektórzy zapłacą "karną" stawkę".

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (27)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
hfjdj odpowiada (usunięty)
To nie takie proste. Musisz jeszcze trochę poczytać. Kupno po prostu w innej inwestycji jest znacznie prostsze.
gajowy1
Nie 6, tylko 5, geniuszu. Chyba że chcesz 3 razy zapłacić po 6%.
johana33
A jak się mają pałace i pałacyki? Krótki moment dla wybrańców
Zaraz opodatkują namioty opozycji
unclepepe
Od szóstego mieszkania ? I to ma powstrzymać spekulacje ? To dzisiaj mamy prima aprilis ?
hfjdj
Od szóstego mieszkania w tej samej inwestycji. Tak tylko mówię żeby zobaczyć czy większe wycie będzie.
unclepepe odpowiada hfjdj
W tej samej inwestycji ? Przyznaje ze nawet tego nie doczytałem.
No to w mojej opinii to już jest totalne pozorowanie walki z spekulacją na nieruchomościach i zwykła kiełbasa wyborcza.
hfjdj odpowiada unclepepe
Jak ty byś chciał więcej czytasz to byś wiedział że nawet 100proc podatku od drugiej nieruchomości nic nie poprawi a nawet pogorszy.
lpg_plus_benzyna
Tak naprawdę, to wysoki podatek od nieruchomości powinien być już nakładany na trzcie i kolejnie mieszkania, chyba, że mieszkanie jest kupowane dla dzieci (już urodzonych). Mieszkania nie powinny służyć do spekulacji. Powinno być wolne podatkowe jedno mieszkanie do życia i jedno do celów urlopowych.
hfjdj
Ale przecież mieszkania tanieją. Już w styczniu peroniarze krzyczeli że tanieją. Mamy półrocze to ile mieszkania staniały?

Powiązane: Pierwsze mieszkanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki