REKLAMA

Nadal spada liczba ubezpieczonych w ZUS-ie

Weronika Szkwarek2020-09-15 10:35redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-09-15 10:35
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Ostatnie dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń przywodzą na myśl powolny powrót do normalności. Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw wzrosła w lipcu oraz odnotowano wyższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń. Powoli zmieniają się również dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Według ostatnich informacji podanych przez ZUS nadal spada liczba beneficjentów ubezpieczenia zdrowotnego. Na początku roku liczba osób w tys. mówiła o 16 700 ubezpieczonych, od marca można zauważyć tendencję spadkową. Mimo dobrych wiadomości płynących z Głównego Urzędu Statystycznego na temat wzrostu zatrudnienia w lipcu 2020 roku, podobnego odbicia nie widzimy jeszcze w danych ZUS-u. 

Ubezpieczeni w ubezpieczeniu zdrowotnym
Miesiąc Liczba osób w tys.
Styczeń 16 702,3
Luty 16 710,3
Marzec 16 694,2
Kwiecień 16 671,5
Maj 16 655,7
Czerwiec 16 563,4
Lipiec 16 488,6
Źródło: oprac. własne na podstawie danych ZUS

Od kwietnia systematycznie rosła liczba dni absencji chorobowej, prawdopodobnie z powodu zakażeń oraz obaw o zarażenie koronawirusem, a także dzięki naciskom na telemedycynę. W lipcu widać na tym polu jednak wyhamowanie. O ile jeszcze w maju liczba dni absencji w tys. wynosiła prawie 24 639,6, tak w lipcu odnotowano spadek do poziomu 19 935,4. 

Absencja chorobowa ogółem
Miesiąc Liczba dni w tys.
Styczeń 19 000,8
Luty 18 985,5
Marzec 18 873,0
Kwiecień 20 371,4
Maj 24 639,6
Czerwiec 22 754,5
Lipiec 19 935,4
Źródło: oprac. własne na podstawie danych ZUS

Jak pisaliśmy na łamach Bankier.pl, dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony. W związku z pandemią rodzice mogą otrzymać dodatkowe świadczenie pieniężne  od państwa, kiedy konieczne będzie zapewnienie opieki nad dzieckiem w domu. Dodatkowy zasiłek będzie przysługiwał od 1 do 20 września 2020 roku, o czym poinformował resort pracy.

Z powodu zamknięcia zakładów i branż oraz zamrożeniu gospodarki wielu rodziców musiało przedłużyć pobieranie zasiłku. I ponownie, prawdopodobnie z powodu sezonu urlopowego, w danych ZUS widać spadek liczby dni zasiłkowych. Mimo wszystko daleko jeszcze do poziomu sprzed epidemii, kiedy liczba dni w tys. wynosiła w styczniu 1 058,4, a w lipcu 8 103,5. 

Zasiłki opiekuńcze
Miesiąc Liczba dni zasiłkowych w tys.
Styczeń 1 058,4
Luty 1 076,67
Marzec 1 297,1
Kwiecień 3 599,7
Maj 8 488,6
Czerwiec 9 793,7
Lipiec 8 103,5
Źródło: oprac. własne na podstawie danych ZUS

Przypomnimy, że zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje rodzicom dzieci do 8 lat w trzech sytuacjach: w przypadku zamknięcia z powodu Covid-19 żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, w sytuacji, kiedy placówki są otwarte, ale brakuje możliwości zapewnienia przez nie opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania w czasie epidemii oraz gdy nie ma możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu koronawirusa. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
spedytor
Żądamy dziedzicznosci skladek zgromadzonych w Zusie Ządamy
burry
Bardzo chętnie, oby tylko nie okazało się, że dzidziczymy ZUSowski dług :/
jarekzbyszek
Nie ma składach zgromadzonych w ZUSie. Składki są wypłacane na bieżąco emerytom.
antek10
Przecież trzeba wypłacać emerytury tym co nie płacą składek np księżom. Kołdra za krótka. :-) Godzicie sie na to to nie gęgać.
jasiek2017
Dlatego trzeba podwyższać ZUS do min 5 tys miesięcznie od pracownika !
Jeszcze szybciej pożegnamy się z kasjerami w marketach. Już obecnie połowa transakcji to kasy samoobsługowe. Ilość kasjerek spadła o ponad połowę.
Liczba marketów w Polsce to ok 5 tys. Jak z każdego zwolnią po 5 osób to łatwo policzyć.
Dlatego trzeba podwyższać ZUS do min 5 tys miesięcznie od pracownika !
Jeszcze szybciej pożegnamy się z kasjerami w marketach. Już obecnie połowa transakcji to kasy samoobsługowe. Ilość kasjerek spadła o ponad połowę.
Liczba marketów w Polsce to ok 5 tys. Jak z każdego zwolnią po 5 osób to łatwo policzyć.

Już powstają kolejne sklepy bez obsługi gdzie nie ma kas a jedynie kody na towarze, którego nawet nie trzeba wyciągać z koszyka aby zapłacić.
Za 5-10 lat kasjerka będzie tylko w małym prywatnym sklepie czyli kolejne kilkadziesiąt tys osób straci pracę.

tomitomi
zus tylko i wyłącznie dobrowolny ! ! !
...kto chce - niech utrzymuję tą patologię !
tomkooo
taa, a za 30 lat banda golodupcow bedzie opony palic pod sejmem i sypna im kasa, z kieszeni tych co cale zycie oszczedzali. oszczedzanie jest dla frajerow, lepiej kombinowac cale zycie, a potem krzyczec "dej dej dej" + "zabrac bogatym zlodziejom"
shadow_xx odpowiada tomkooo
W dobrowolnym ZUSie nie chodzi o to, że można zdecydować czy płacić składki czy nie lecz o to, by był wybór czy składki idą do ZUSu czy do prywatnej firmy, czyli zrobić coś na wzór OC. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe ale kierowca ma wybór, w której firmie chce ubezpieczyć pojazd.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki