REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 20 września. Kto skorzysta?

Dominika Florek2020-09-02 15:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-09-02 15:20
fot. MemoriesStocker, Africa Studio, Kaspars Grinvalds / Shutterstock

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Rodzice m.in. dzieci do lat 8 będą mogli otrzymać świadczenie pieniężne, jeżeli z powodu pandemii Covid-19 będą musieli zająć się swoimi podopiecznymi.

Wraz z pierwszym września uczniowie wracają do szkół, a dzieci do przedszkoli oraz żłóbków. W tym roku szkolnym wszystko wygląda inaczej — w części ośrodków rodzice zostawiają pociechy przed wejściem pod opieką wychowawców.

W związku z pandemią Covid-19 rodzice mogą otrzymać dodatkowe świadczenia pieniężne od państwa, w sytuacji, gdy konieczne będzie zapewnienie opieki dziecku w domu. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał od 1 do 20 września 2020 roku, informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko

Kiedy rodzic może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Wraz z początkiem września najmłodsi wracają do szkolnych murów. W tym roku jest jednak inaczej z powodu pandemii Covid-19, obowiązują nowe zasady, a część zajęć może odbywać się hybrydowo. Ustawodawca w Polsce przedłużył dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom na dziecko do lat 8 w trzech sytuacjach, wyróżnionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

  • w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko,
  • w sytuacji, gdy placówki są otwarte, ale brak jest możliwości zapewnienia przez nie opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19,
  • gdy nie ma możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Rodzic ma prawo do otrzymania zasiłku opiekuńczego w sytuacji, gdy ośrodki tj. szkoła, przedszkole czy żłobek są otwarte, ale lekcje odbywają się w trybie hybrydowym - część dzieci uczy się w szkole, a część w domu.

Na forach internetowych często pada pytanie - czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że dodatkowe świadczenie nie jest wliczane w ten okres.

ZUS – dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko

Dla kogo jest przeznaczony dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Ze świadczenia mogą skorzystać rodzice w przypadku, gdy funkcjonowanie placówek opiekuńczych będzie ograniczone lub całkowicie zamknięte. Od 1 do 20 września dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dziecko:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

– Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu Covid-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych – informuje ZUS.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy jego wymiaru. Podstawa obliczana jest jako średnie wynagrodzenie danej osoby z ostatnich 12 miesięcy pracy. W podstawę wliczane są m.in. premie, prowizje oraz pozostałe dodatki, czytamy na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy złożyć u swojego płatnika składek - pracodawcy czy zleceniodawcy - oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie pełni również funkcję wniosku o przyznanie świadczenia. Pliki dostępne są do pobrania m.in. na stronie internetowej  ZUS-u. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

–Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach – przypomina ZUS.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki