REKLAMA

[Na żywo] Parlament Cypru nie zgodził się na podatek od depozytów

2013-03-19 07:12
publikacja
2013-03-19 07:12

Cypryjski parlament odrzucił w głosowaniu propozycję wprowadzenia podatku od depozytów bankowych. Przeciwko podatkowi głosowało 36 deputowanych, 19 wstrzymało się od głosu.

cypr kryzys
Hemera / Thinkstock

Tak relacjonowaliśmy sytuację na Cyprze przez cały dzień, na żywo:

[22:15] Cypr poprosi Rosję o pomoc

Cypr będzie prosił Rosję o wsparcie finansowe. W środę, w Moskwie, mają rozmawiać ministrowie finansów: Rosji - Anton Siłuanow i Cypru - Michael Sarris.

W trakcie spotkania zostanie poruszona kwestia przedłużenia terminów spłaty kredytu, udzielonego Cyprowi przez Rosję. W 2011 roku władze, w Nikozji pożyczyły od rosyjskiego rządu 2,5 miliarda euro. Pierwsza rata powinna zostać spłacona w 2016 roku. Cypr chce prosić o przesunięcie tego terminu.

Jednak według ekspertów, ważniejsze jest dla Cypru uzyskanie zapewnienia, że Moskwa nadal chce inwestować na wyspie Afrodyty. Cypryjski rząd ma kilka propozycji, ale na razie nie ujawnia ich szczegółów. Można jedynie spekulować, że chodzi o wydobycie gazu z dna Morza Śródziemnego. Taką współpracą w przeszłości zainteresowany był Gazprom. Koncern nawet zaoferował daleko idąca pomoc finansową dla cypryjskich banków.


[22:10] Rosja zadowolona z decyzji cypryjskiego parlamentu

Rosja chwali Cypr za odrzucenie ustawy o jednorazowym opodatkowaniu depozytów bankowych. Wcześniej prezydent Władimir Putin ostrzegał, że w przypadku akceptacji tego pomysłu przez cypryjski parlament Moskwa będzie zmuszona zweryfikować swoje stosunki z Nikozją.

Według szacunków analityków, prawie 30 procent zagranicznych depozytów w cypryjskich bankach należy do Rosjan. Łącznie na prywatnych i firmowych kontach obywatele Federacji zdeponowali prawie 30 miliardów dolarów. W przypadku opodatkowania tych pieniędzy ich właściciele straciliby ponad 3 miliardy dolarów.

To konfiskata cudzych pieniędzy - tak nazwał propozycję wprowadzenia podatku premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Natomiast prezydent Władimir Putin zapowiedział, że nigdy nie zaakceptuje takiej decyzji i będzie zmuszony zweryfikować dotychczasowe kontakty Rosji z Cyprem.

Rosyjscy komentatorzy uważają, że władze w Nikozji uratowały dobrą reputację swojego systemu bankowego.


[22:06] Europejski Bank Centralny nie porzuci Cypru w potrzebie

EBC poinformował wieczorem w specjalnym oświadczeniu, że będzie w dalszym ciągu zapewniał wsparcie finansowe dla zagrożonych banków cypryjskich - mimo że tamtejszy parlament odrzucił unijną ofertę pomocy.
"EBC potwierdza swoje zobowiązania do zapewnienia płynności cypryjskich finansów, w ramach istniejących przepisów" - napisano w oświadczeniu.


[19:28] Cypr nie wprowadzi na razie podatku

Cypryjski parlament odrzucił w głosowaniu propozycję wprowadzenia podatku od depozytów bankowych. Przeciwko podatkowi głosowało 36 deputowanych, 19 wstrzymało się od głosu.


[17:59] Samolot pełen gotówki leci na Cypr

Wielka Brytania wysyła na Cypr ... samolot pełen pieniędzy. Jak donoszą brytyjskie media, dziś po południu należący do Royal Air Force samolot Voyager z milionem euro na pokładzie odleciał w kierunku Cypru. Gotówka ma być zabezpieczeniem dla stacjonujących na wyspie brytyjskich żołnierzy, na wypadek gdyby w lokalnych bankomatach zabrakło pieniędzy.


[17:23] Parlament wstrzyma się od głosu?

Zgromadzenie Demokratyczne, partia prezydenta Nicosa Anastasiadesa rządząca na Cyprze, postanowiła wstrzymać się od głosu podczas głosowania nad podatkiem od depozytu - podała AFP. Prawdopodobnie tak samo zachowają się wszystkie pozostałe partie parlamentarne. Przed chwilą w parlamencie rozpoczęła się debata.


[17:11] Minister finansów Cypru rezygnuje

Minister finansów Cypru podał się do dymisji, a nie została ona przyjęta.


[16:57] "Nie będzie powtórki w innych krajach"

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że wykluczone jest, by podobna sytuacja, jak na Cyprze, została powtórzona w innym państwie.


[16:00] MSZ jest gotowe pomóc ambasadzie

Polska ambasada na Cyprze działa normalnie, a środki na podstawową działalność są zabezpieczone - wynika z informacji, do których dotarła Informacyjna Agencja Radiowa. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Bosacki zapewnił, że w przypadku problemów z płynnością MSZ dostarczy do ambasady potrzebne środki. Ministerstwo zapewniło, że ambasada może pomóc w transferze pieniędzy dla Polaków mieszkających na Cyprze od ich rodzin w Polsce i udzielić pożyczki na powrót do kraju.


[14:53] "To powolna śmierć euro"

"Jesteśmy świadkami historycznych czasów. Na naszych oczach powoli umiera europejski projekt. Znajdujemy się w sytuacji, w której niektóre europejskie rządy właściwie mówią obywatelom innych krajów, że nie są oni równi wobec prawa" - powiedział na antenie BloombegTV Anthanasios Orphanides, były szef cypryjskiego banku centralnego.


[14:40] Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis komunikuje się z obywatelami za pomocą Facebooka:

W pełni podzielam niezadowolenie spowodowane tą trudną i bolesną decyzją. Dlatego kontynuuję walkę o zmianę decyzji Eurogrupy. To oczywiste, że najwygodniejsza opcja dla mnie byłaby jednocześnie najbardziej bolesna dla kraju i ludzi. Wybrałem rozwiązanie trudniejsze pod względem politycznym, aby jak najbardziej ograniczyć negatywne skutki dla naszej gospodarki i obywateli. To nie jest łatwa droga. W pełni wierzę w wytrwałość i determinację Cypryjczyków. Jestem przekonany, że działając wspólnie i odpowiedzialnie osiągniemy sukces.


[14:36] Komisja Europejska usprawiedliwia uchwalenie podatku od depozytów

Jak stwierdził rzecznik KE Simon O'Connor, gwarancje unijne obejmują tylko sytuacje, w których bank upada i nie mają zastosowania do środków fiskalnych uchwalanych przez parlamenty.


[14:20] Nowa propozycja zakłada zwolnienie z podatku depozytów do 20 000 euro - podaje cypryjska telewizja publiczna.


[14:15] Specjalnie dla Bankier.pl wydarzenia na Cyprze relacjonuje Tomasz Huczek.

Przeczytaj wywiad z Polakiem mieszkającym na CyprzeNic mi jeszcze nie wiadomo na ten temat na chwilę obecną.

Czy w mediach jest to dziś temat nr 1? Czy można powiedzieć, że przekaz medialny jest jednolity? Jak brzmi?

Oczywiście w mediach to temat numer jeden. Nie jest jednolity i szczerze mówiąc dość chaotyczny. Usłyszeć można oskarżenia skierowane do osób, które wycofały swoje oszczędności z cypryjskich banków wcześniej, mając takie informacje. Słychać oskarżenia skierowane w stronę Unii oraz Niemiec, straszą, że chcą ukraść ropę i gaz. Inne głosy mówią, że kwota, którą chcą "zebrać" jest zbyt wygórowana w stosunku do realnych potrzeb.


[14:05] Grecka telewizja publiczna potwierdza, że kluczowe głosowanie zostało przełożone na jutro.

Jutro też spotkają się liderzy partii.


[13:54] Cypryjskie i greckie media donoszą, że decyzja w sprawie uchwalenia podatku od depozytów zostało przełożone na jutro.

Jeżeli informacje te się potwierdzą, oznaczać to będzie kolejny dzień niepewności dla Cypryjczyków


[13:44] - Uniknięcie kryzysu zapewni nam dyscyplina na polu budżetowym oraz na płaszczyźnie polityki pieniężnej. Rozdęty dług publiczny połączony z niechęcią do reform to proszenie się o problemy. Także rekordowo niskie stopy procentowe są niebezpieczne, gdyż tworzą krótkotrwałą iluzję ożywienia. Odurzenie tanim kredytem było widoczne we wszystkich krajach, które obecnie balansują na krawędzi – przekonuje Piotr Lonczak, analityk Bankier.pl.


[13:27] BBC podaje, że rosyjskie banki ulokowały na Cyprze 12 mld euro. Rosyjskie przedsiębiorstwa ulokowały na wyspie 19 mld euro. Wyliczenia te są zgodne z tym, co podała wczoraj agencja Moody's.


[13:18] Specjalnie dla Bankier.pl sytuację na Cyprze komentuje ambasador RP Paweł Dobrowolski.

Przeczytaj wywiad z polskim ambasadorem na Cyprze


[13:05] Powrót do funta cypryjskiego "nie jest poważną alternatywą" - mówi była minister pracy, a obecnie posłanka partii AKEL Sotiroulla Charalambous


[12:50] - Zabór depozytów w stylu cypryjskim teoretycznie może przytrafić się wszędzie na świecie. Każdy rząd ma do tego odpowiednie narzędzia. Tyle, że takie posunięcie to swoista broń atomowa, której państwo użyje tylko w ostateczności. Polskę od takiej konieczności dzielą lata świetlne oraz bufor w postaci 270 mld złotych zgromadzonych przez OFE – mówi Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

[12:42] O 16.00 spotkają się liderzy cypryjskich partii politycznych.

Politycy podejmą wówczas decyzję, czy zwołanie zaplanowanego na 17.00 posiedzenia parlamentu ma sens. Dopóki nie będzie większości, żadne rozwiązanie nie zostanie poddane pod głosowanie - oceniają cypryjscy komentatorzy.


[12:38]

Specjalnie dla Bankier.pl sytuację na Cyprze relacjonuje Małgorzata Chrysanthou ze Stowarzyszenia Kulturalnego Polaków na Cyprze.

Nie ma poruszenia i wycofywania pieniędzy. Banki są zamknięte, w bankomatach nie ma pieniędzy. Zablokowane są wszystkie możliwości przelewów.

Nie ma kolejek pod bankami, są zamknięte dziś i jutro.

Media mówią tylko o obecnej sytuacji. Środki w banku jak na razie są bezpieczne, bo są zamrożone. Politycy się kłócą, są jakby zawstydzeni decyzjami. Mało jest komunikatów ze społeczeństwem. Nie radzą klientom wycofywać pieniędzy, bo jak na razie nie wiadomo czy i kiedy będzie taka możliwość. Wiedzą, że nie muszą radzić - Cypryjczycy jak i obcokrajowcy.

Społeczeństwo jest w szoku. Nie ma innego tematu. W powietrzu wręcz czuje się atmosferę depresji. Wygląd ludzkich twarzy oddaje dokładnie obraz ich wewnętrznych zmagań.[12:32]

Sprawdź, co wczoraj mówili nasi cypryjscy rozmówcy

[12:30]

Jutro Jose Manuel Barrosso leci do Moskwy. Wizyta była zaplanowana już dawno, lecz wątek cypryjski zapewne się pojawi.

[12:16]

- Decyzja opodatkowania depozytów wygląda na zwykłą grabież - powiedział Władimir Czyżow, ambasador Rosji przy UE, donosi agencja RIA Novosti

[12:06] Konto polskiej ambasady na Cyprze także zostało zablokowane - podało radio RMF.[11:54] Opodatkowanie depozytów przepadnie w głosowaniu!

W wypowiedzi dla jednej ze szwedzkich telewizji, prezydent Cypru Nikos Anastasiadis przyznał, że cypryjski parlament odrzuci opodatkowanie depozytów - donosi portal philenews.com. Posłowie są zdania, że projekt jest niesprawiedliwy i godzi w interes państwa.

Słowa prezydenta o spodziewanym odrzuceniu projektu przytacza także Reuter's.


[11:41] Polityka nadawania obywatelstwa na Cyprze jest jedną z ciekawszych w skali świata. Na paszport mógł liczyć każdy obcokrajowiec, który przez 5 lat inwestował w tym kraju 15 mln euro.

Tajemnicą poliszynela jest to, że w ten sposób unijne paszporty zdobyło szereg rosyjskich biznesmenów, co pozwoliło im na prowadzenie interesów w całej wspólnocie.


[11:34] USA zaniepokojone sytuacją na Cyprze.

Szef Departamentu Skarbu Jack Lew "bacznie przygląda się" rozwojowi wypadków na Cyprze. Zdaniem amerykańskiego polityka "Cypr i partnerzy ze strefy euro powinni wspólnie pracować na rzecz zapewnienia stabilności finansowej" - czytamy w oświadczeniu.


[11:28] - Cypr może zwolnić z podatku od depozytów niektórych obywateli, ale precedens, że w szczególnych sytuacjach można ustanowić taki podatek już został ustanowiony - napisał na twitterze brytyjski europoseł Nigel Farage.


[11:18] - Popieram większą elastyczność w zakresie sprawiedliwego ustalenia stawek podatku od depozytów - powiedziała Christina Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.


[11:11] Sytuacja polityczna we Włoszech i pakiet ratunkowy dla Cypru zwiększają zagrożenie pogłębienia kryzysu w Europie - czytamy w komunikacie niemieckiego instytutu ZEW.


[11:05] W wypowiedzi dla BloombergTV, burmistrz Londynu Boris Johnson powiedział, że z otwartymi ramionami przywita rosyjskich inwestorów uciekających z Cypru. - Rozwiniemy przed nimi czerwony dywan - powiedział Johnson.


[10:49] Szef cypryjskiego banku centralnego szacuje, że po otwarciu banków z Cypru może odpłynąć 10% depozytów.


[10:32] Cypryjskie banki przygotowują się na szturm klientów - donosi "Cyprus Mail".

Oficjalnie nie ogłoszono maksymalnej kwoty, jaką jednorazowo będzie można wybrać. Media spekulują, że będzie to 10 tys. euro. Kolejne 200 000 będzie można podjąć następnego dnia.

Banki obawiają się również rozruchów i niepokojów społecznych. Przed oddziałami banków stanie ochrona, która ma zapobiec ewentualnemu szturmowi tłumu.


[10:22] Jest nowa propozycja stawek podatku - donosi SKAI TV.

Propozycja zakłada zwolnienie z podatku depozytów do 20 tys. euro. Opodatkowane miałyby być depozyty od 20 do 100 tys. euro (6,75 %) oraz przewyższające 100 tys. euro (9,9%).


[10:14] Cypryjskie i greckie media wciąż powtarzają wypowiedzi rzecznika rządu i ministra obrony, z których wynika, że głosowanie nad uchwaleniem podatku od depozytów może zostać przeniesione na jutro


[10:14] Oczy całego świata zwrócone na Cypr, a Mario Draghi wygłasza przemówienie o ... "harmonizacji i integracji rynków finansowych".


[10:04] "Dziś może nie dojść do głosowania" - powiedział cypryjski minister obrony Fotis Fotiou


[09:50] Koszta cypryjskiego podatku od oszczędności będą ogromne - mówi w radiowej Jedynce eurodeputowany Marek Siwiec.

Według Marka Siwca, to co się dzieje w Nikozji będzie miało swoje następstwa w całej Unii Europejskiej. Eurodeputowany przypomina, że punktem wyjścia do pokonania kryzysu, który zaczął się 5 lat temu, było umocnienie zaufania obywateli do sektora bankowego i do tego, że ich depozyty są święte.

Marek Siwiec dodaje, że sytuacja na Cyprze to pierwszy przypadek, gdy sięga się po pieniądze już wcześniej opodatkowane.


[09:35] Prezydentowi Nicosowi Anastasiadesowi trudno będzie o większość parlamentarną. W 56 osobowej izbie jego partia DISI ma tylko 20 głosów. Licząca 8 posłów koalicyjna partia DIKO raczej nie poprze opodatkowania depozytów - informuje państwowa telewizja CYBC. Swój sprzeciw zadeklarowały już partie AKEL (19 głosów), EDEK (5 głosów). Wciąż nie wiadomo, jak zagłosuje poseł Zielonych, dwaj posłowie EUROKO oraz jeden poseł niezrzeszony.

Wszystko zależy od ostatecznego kształtu ustawy, która trafi pod głosowanie. Jej szczegółów wciąż nie znamy


[09:26] Cypr między Niemcami a Rosją.

Prezydent Nikos Anastasiadis będzie dziś ponownie rozmawiał z Angelą Merkel - podała Skai TV. Z kolei cypryjski minister finansów przebywa z wizyta w Moskwie.


[09:22] Rzecznik cypryjskiego rządu oświadczył, że są nikłe szanse na przyjęcie przez parlament podatku od depozytów - donosi dziennikarz greckiego dziennika "Kathimerini".[09:16] Na znak żałoby Władimir Żyrinowski przyszedł dzisiaj do Dumy ubrany na czarno. Polityk stwierdził, że rosyjski rząd powinien interweniować w obronie interesów Rosjan - donosi TVRain.ru


[09:13] Znajdujące się na terenie Grecji bankomaty należące do Bank of Cyprus przechodzą dziś ... aktualizację oprogramowania. Przypadek? - donosi Kostas Kallergis, dziennikarz z Aten.


[09:02] Cypr nawet w trakcie kryzysu odnotowywał wzrost PKB. Prognozy KE wciąż zakładają recesję.


[08:52] "Nie ma 'Planu B' dla Cypru" - mówi francuski minister finansów

[08:44] "Głównymi odpowiedzialnymi za sytuację na Cyprze jest Unia Europejska i jej instytucje. To oni zignorowali ten problem" - napisał na Twitterze Aleksiej Kudrin, były rosyjski minister finansów.


[08:34] Cypryjska giełda zawiesza działanie. Jak wynika oświadczenia CSE, notowania zostaną wznowione w piątek 21 marca.Jeszcze wczoraj kierownictwo cypryjskiego parkietu zapowiadało, że giełda będzie funkcjonować, a zawieszone będą tylko notowania spółek sektora finansowego, w tym banków

[08:23] Grecki premier Antonis Samaras ciepło o sytuacji wyspiarskiego sąsiada.

"Grecja wspierała i nadal wspiera Cypr. Oba nasze kraje szybko wrócą na ścieżkę dobrobytu i rozwoju" - powiedział grecki polityk, którego słowa cytuje Cypryjska Agencja Prasowa.


[08:19] Oddziały cypryjskich banków w Grecji również są zamknięte. Bankomaty należące do tych banków działają.


[08:12] Fitch: Sięgnięcie po środki zgromadzone na depozytach będzie równoznaczne z "ograniczoną niewypłacalnością" Cypru.

Agencja ratingowa zapowiedziała też, że jeżeli podatek zostanie uchwalony, spadną również ratingi cypryjskich banków.


[08:02] Głosowanie w sprawie ustanowienia podatku od depozytów zaplanowano na 17.00 czasu polskiego


[08:02] Prezydent Nikos Anastasiadis rozmawiał wczoraj z Władimirem Putinem - donosi cypryjski portal politis.com.cy. Politycy mieli rozmawiać o warunkach rosyjskiej pomocy dla Cypru

Wczoraj rosyjskie władze krytycznie wypowiadały się o opodatkowaniu cypryjskich depozytów. Władimir Putin stwierdził, że jednorazowe opodatkowanie depozytów na Cyprze jest "nieuczciwe" i "niebezpieczne". Dimitrij Miedwiediew stwierdził natomiast, że cała sprawa wygląda na "konfiskatę czyjegoś mienia".


[07:56] Na 10.00 zaplanowano posiedzenie cypryjskiej parlamentarnej komisji finansów. Posłowie będą dyskutować nad zmianami w proponowanych stawkach podatku od depozytów


[07:53] Cypryjskie media oburzone nierównym traktowaniem Cypru i Grecji przez międzynarodowe instytucje finansowe.

"Cypr nie prosił o darowanie zobowiązań i musiał pożyczyć 13 mld euro. Jak to wygląda w porównaniu z 160 mld euro, które Eurogrupa umorzyła Grecji?" - pisze Erol Riza z Cyprus Mail.


[07:45] Wczoraj przez Cypr przetoczyła się fala protestów. Najwięcej demonstrantów zgromadziło się w stolicy kraju, Nikozji.

Protestujący wznosili hasła antyrządowe i antyunijne. Ich łupem padła m.in. flaga Niemiec, którą zrzucono z masztu na dachu niemieckiej ambasady


[07:32] Amerykańskie giełdy zakończyły spadkami drugą sesję z rzędu. Natomiast azjatyckie giełdy zdołały otrząsnąć się po cypryjskiej awanturze. Jak na zamieszanie wokół Cypru reagowały światowe rynki?


[07:24] Rosyjska agencja ITAR-TASS pisze, powołując się na koła dyplomatyczne w Brukseli, że Nikozja wyraziła gotowość podniesienia podatku od depozytów powyżej 100 tys. euro z przewidzianych wcześniej 9,9 proc. do 15 proc. Informacja ta pojawiła się podczas telekonferencji eurogrupy.


[07:20] Cypryjska telewizja Mega poinformowała, że prezydent Cypru Nikos Anastasiadis zatelefonował w poniedziałek wieczorem do komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych Ollego Rehna oraz do bliskiego współpracownika Angeli Merkel i oświadczył, iż większość cypryjskich parlamentarzystów nie popiera decyzji o opodatkowaniu depozytów.

Według telewizji Mega Anastasiadis miał powiedzieć: "Kiedy was uprzedałem, że w parlamencie nie ma większości dla zaaprobowania porozumienia (ws. podatku od depozytów), nie posłuchaliście mnie i nalegaliście. Pozdrówcie teraz panią Merkel".


[07:15] Ministrowie finansów państw strefy euro zezwolili wczoraj Cyprowi na więcej elastyczności w kwestii planowanego jednorazowego podatku od depozytów bankowych. Po telekonferencji, oświadczenie w tej sprawie wydał Jeroen Dijsselbloem.


Przeczytaj pełną treść komunikatu szefa Eurogrupy[07:15] Tak wydarzenia na Cyprze relacjonowaliśmy wczoraj.

Źródło:

Do pobrania

cyprpkbpng
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~gosc
Niech Unia nie rusza Cypryjskich depozytow bo w wiekszosci to rosyjski kapital,to tak jak by unia ograbila rosjan a to odbije sie negatywnie na calej uni
~wer
W Polsce nie potrzeba takich “trickow”, pieniadze obywateli mozna grabic na setki innych kreatywnych sposobow.
W razie czego mozna wprowadzic taki sam podatek jak planowano na Cyprze, bo u nas obcokrajowcy nie maja kont, wiec I Unia bedzie zadowolona i Rosja. Ba, wrecz “nas” pochwala, co
W Polsce nie potrzeba takich “trickow”, pieniadze obywateli mozna grabic na setki innych kreatywnych sposobow.
W razie czego mozna wprowadzic taki sam podatek jak planowano na Cyprze, bo u nas obcokrajowcy nie maja kont, wiec I Unia bedzie zadowolona i Rosja. Ba, wrecz “nas” pochwala, co podchwyca polskojezyczne media i POlacy beda zadowoleni
~drd
Teraz już trzeba pobrać kasę bo Rusie jak tylko otworzą banki i tak wszystko przeleją Helwetom !
~Dong
Hahahahaha:) Europolitycy, czyli tchórze wśród tchórzy przerazili się Władimira Władimirowicza, który nie zna się na takich "żartach", jak okradanie jego i jego kumpli. Gdyby eurokraci i rząd Cypru spróbowali zabrać im choć centa, to za kilka dni by mieli tam pół floty Federacji Rosyjskiej. Bo europolitycy Hahahahaha:) Europolitycy, czyli tchórze wśród tchórzy przerazili się Władimira Władimirowicza, który nie zna się na takich "żartach", jak okradanie jego i jego kumpli. Gdyby eurokraci i rząd Cypru spróbowali zabrać im choć centa, to za kilka dni by mieli tam pół floty Federacji Rosyjskiej. Bo europolitycy są jak bandyta w bramie, który potrafi tylko napaść słabego, a na myśl o równej walce ma pełne majty strachu... Naprawdę pora już skończyć działalność UE, im szybciej, tym lepiej!
~pplk
Nawet jak jutro uchwale, ze podatku nie bedzie to Cypr i tak jest skonczony.
Cala rosyjska kasa przygotowana do ewakuacji jak tylko otworza banki. Kasa wyplynie i juz nie wroci niezaleznie od decyzji. To bedzie koniec sektora bankowego na cyprze, ktory mial przyiwlej obracac gotwka 10 razy wieksza niz cale PKB.
~Ewiak Ryszard
Anthanasios Orphanides trafnie ocenił sytuację. Rzeczywiście na naszych oczach powoli umiera europejski projekt. Nie jestem tym zaskoczony. Przypomnę fragment starożytnego planu Nieba: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR Anthanasios Orphanides trafnie ocenił sytuację. Rzeczywiście na naszych oczach powoli umiera europejski projekt. Nie jestem tym zaskoczony. Przypomnę fragment starożytnego planu Nieba: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [wrogość wobec chrześcijan], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem" (Daniela 11:28,29a).

Powrót Rosji w tym kontekście oznacza kryzys, który przyćmi Wielką Depresję. Rozpadnie się nie tylko strefa euro, ale też UE i NATO. Wiele krajów z dawnego bloku wschodniego powróci do rosyjskiej strefy wpływów. Znów stacjonować tu będą wojska rosyjskie. Będzie to ostatni znak przed nadchodzącą globalną wojną jądrową (Daniela 11:29b,30a; Mateusza 24:7; Objawienie 6:4).

Wszystkie szczegóły tego planu wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym. Jest on różnie komentowany. Jak widać, zawiera wiele szczegółów, dlatego osoba wnikliwa jest w stanie dostrzec każdy błąd, lub sofistykę (Daniela 12:10). Dwóch ostatnich szczegółów tego fragmentu inni komentatorzy nawet nie próbowali wyjaśniać, gdyż nie pasowały do ich błędnych interpretacji.

W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę "króla południa". Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję "króla północy", rozciągając wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27). O powrocie Rosji i o tym, co będzie potem, mówię od roku 1998, gdy nic z tego jeszcze nie kiełkowało.
~qwerty
Panie Kolany, skoro mówi Pan o buforze OFE, to co ma Pan na myśli ? Aktywa (no bo nie pieniądze) OFE to czyje są ? Banków ? Państwa ? No bo swoją wypowiedzią wyraża Pan opinię, ze obywateli, którzy płacili składki - to nie. Proszę o odpowiedź.
~za Kolanego
To są aktywa obywateli, ale jemu chodzi o to, że najpierw rząd się rzuci na OFE.. ewentualnie później skłoni się do drastyczniejszych kroków..
~MarathonMan
Dnia 2013-03-19 o godz. 13:03 ~qwerty napisał(a):
> Panie Kolany, skoro mówi Pan o buforze OFE, to co ma Pan na
> myśli ? Aktywa (no bo nie pieniądze) OFE to czyje są ?
> Banków ? Państwa ? No bo swoją wypowiedzią wyraża Pan
> opinię, ze obywateli, którzy płacili składki - to nie.
> Proszę
Dnia 2013-03-19 o godz. 13:03 ~qwerty napisał(a):
> Panie Kolany, skoro mówi Pan o buforze OFE, to co ma Pan na
> myśli ? Aktywa (no bo nie pieniądze) OFE to czyje są ?
> Banków ? Państwa ? No bo swoją wypowiedzią wyraża Pan
> opinię, ze obywateli, którzy płacili składki - to nie.
> Proszę o odpowiedź.

O OFE warto przeczytać kilka artykułów pani prof. Leokadii Oręziak. Linków nie zamieszczam - można znaleźć w sieci.

Pozdrawiam,
~aaa odpowiada ~MarathonMan
dzięki za info, niezłe bzdury gada

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki