Na świecie wzrosła produkcja stali. A w Polsce mocno spadła

Nastały ciężkie czasy dla polskiego przemysłu stalowego. W 2019 roku produkcja stali w Polsce spadła o ponad 10%. Ale na całym świecie dostawy metalu wrosły. To efekt zwiększonej produkcji w Chinach.

(Wikimedia Commons)

W 2019 roku produkcja stali w Polsce wyniosła 9,07 mln ton i była o 10,8% mniejsza niż rok wcześniej – wynika z danych Worldsteel Association. Podobnie wyglądają dane Głównego Urzędu Statystycznego, według których zeszłoroczna produkcja stali surowej wyniosą 9,127 mln ton i była o 11,7% mniejsza niż rok temu.

W listopadzie ArcelorMittal Poland zapowiedział „tymczasowe” wygaszenie wielkiego pieca w krajowskiej hucie. Bezpośrednim powodem wstrzymania pracy w Krakowie był wzrost podatku od emisji dwutlenku węgla. Ceny uprawnień do emisji CO2 już przekroczyły 25 euro za tonę, co stanowi wzrost o ok. 230% względem początku 2018 roku. Z tego samego powodu doszło też do wzrostu cen energii elektrycznej.

W ten sposób unijna polityka klimatyczna powoli zabija polskie hutnictwo. W grudniu 2019 roku produkcja stali w Polsce wyniosła 662 tys. ton (dane GUS) i była o 25,5% mniejsza niż przed rokiem. Producenci stali skarżą się też na – ich zdaniem nieuczciwą – konkurencję. Polska importuje coraz więcej stali z Rosji i innych krajów wolnych od pomysłów Brukseli na „walkę z globalnym ociepleniem”. W efekcie tańsza stal produkowana poza UE wypiera z rynku stal obłożoną unijnymi podatkami.

Chińczycy trzymają się mocno

Tymczasem pomimo globalnej recesji w przemyśle produkcja stali wzrosła. Według raportu Worldsteel Association w 2019 roku wzrosła o 3,4% i osiągnęła wartość 1 869,9 mln ton. W tych danych tkwi jednak haczyk. Produkcja stali zmalała we wszystkich regionach świata z wyjątkiem Chin. W Państwie Środka odnotowano bowiem wzrost o 8,3%. A ponieważ zza Muru pochodzi prawie połowa światowej produkcji stali, to tak silny wzrost miał globalne konsekwencje.

Nieznacznie (o 1,8%) wzrosła jeszcze produkcja w Indiach. Ale już huty z Japonii dostarczyły na rynek o 4,8% mniej metalu niż w 2018 roku. Produkcja w Rosji zmalała o 0,7%, w Korei Południowej o 1,4%, w Niemczech o 6,5%, w Turcji o 9,6%, a w Brazylii o 9,0%. Wzrost o 1,5% udał się wypracować producentom ze Stanów Zjednoczonych.

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć (Bankier.pl na podstawie danych World Steel Association.)

W grudniu 2019 roku Polska była 19. producentem stali na świecie, generując niespełna 0,5% globalnej produkcji – wynika ze statystyk Worldsteel Association. Dominującym graczem na rynku stali były Chiny, odpowiadające za 53,3% dostaw. Dla porównania, udział wszystkich krajów Unii Europejskiej wynosił 8,5%, Indii 5,9%, Japonii 5,3%, a Stanów Zjednoczonych 4,7%.

Wirus wstrząśnie rynkiem stali?

Jednakże chińska produkcja jest obecnie zagrożona. W kraju za Murem szaleje epidemia koronowirusa, na którego według oficjalnych szacunków choruje już ponad 6 tys. osób. Nieoficjalnie mówi się, że liczba zachorowań może być kilkudziesięciokrotnie wyższa. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii kolejne chińskie firmy wydłużają noworoczną przerwę świąteczną o kolejny tydzień – do 9 lutego.

Na krótką metę analitycy spodziewają się spadku popytu na stal i wzrostu zapasów. Ale w dłuższym terminie przerwy w produkcji mogą dotknąć także huty, co z kolej prowadziłoby do redukcji dostaw stali. Na razie nie da się jeszcze przewidzieć, jakie będą skutki chińskiej epidemii. Zarówno dla rynku stali jak i całej światowej gospodarki.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 8 jendreka

Na świecie wzrosła produkcja stali. A w Polsce mocno spadła. prawda? taki mamy rozwój zrównoważony i politykę. ale to winne chiny a nie RZąd i rządowo-partyjne stołeczki.

! Odpowiedz
68 23 ajwaj

A po co w polin przemysl ?
Okradla Magdalenka co mogla, teraz nie ma NIC. Soros, McCain wzieli od kompradorów PISy KASE i czekaja na 447
__________________
Dzis w Rosji:

""Prezydent Rosji Władimir Putin przyjął w środę po południu premiera Bawarii Markusa Södera na Kremlu.
„Wystarczy powiedzieć, że moim zdaniem co piąta niemiecka firma działająca w Rosji ma bawarskie pochodzenie i że ponad połowa wszystkich dużych niemieckich inwestycji w rosyjską gospodarkę są dokonywane przez firmy zarejestrowane w Bawarii” - dodał rosyjski prezydent.

Z kolei premier Bawarii zapewnił Putina, że ​​Bawaria jest bardzo zainteresowana rozwojem stosunków gospodarczych z Rosją. ""

Jest to dla niego bardzo ważne, ponieważ jesteś bardzo potężnym krajem, który jest nadal najsilniejszym gospodarczo krajem związkowym w Niemczech.

Söder powiedział także, że Bawaria dużo inwestuje w rosyjską gospodarkę. Söder wyraził również chęć rozwijania partnerstwa naukowego z Rosją. Zasadniczo można powiedzieć, że niemieckie i bawarskie firmy są gotowe zrobić jeszcze więcej, powiedział premier. Dlatego dla Bayernu bardzo ważne jest, aby istniejące relacje, które już są dobre, zostały poprawione. ""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
58 8 ajwaj

Morawietz dzwonil """RUSKIE ida""

Söder Min. Prez. - cicho,
sa tutaj :)

! Odpowiedz
15 5 and-owc

Na "stali" My już spali - pozamykano stare Huty. Dzisiaj moda na tworzywa sztuczne (dawne auto "Trabant"). Nie rdzewieje i ładnie się pali. W aucie "Syrena" przerdzewiałe błotniki wymieniłem na plastyki. Porada do producentów auta aby oszcządzać na stali - bo się wszystko zawali. Dzisiaj tworzywa sztuczne powinny zastąpić wszyskie metalowe silniki - mają do myslenia wynalazcy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 5 bentley66

a złoto najdroższe w historii.....

https://webmagazyn.pl/zloto-najdrozsze-w-historii/

! Odpowiedz
84 52 specjalnie_zarejestrowany2

I o to chodziło bolszewikom #polskawruinie, Polak ma być sługusem na działce Pana Morawieckiego.

! Odpowiedz
95 26 bangladesznadwisla

Trole pisowskie piszą swoje bajki. Stal już dawno przestała być dobrym biznesem na całym świecie. Nie ma czego żałować bo to historia przemysłu. Spalanie węgla się już dawno nie opłaca i żaden polityk tego nie zmieni.

! Odpowiedz
7 64 grzegorz2000

Co ty za głupoty opowiadasz, bez stali budownictwo nie istnieje: stal zbrojeniowa, stal profilowa do konstrukcji stalowych. Poczytaj trochę zanim cokolwiek napiszesz.

! Odpowiedz
10 7 wektorwg odpowiada grzegorz2000

Każda z tych stali wytwarzana jest w Polsce bez użycia procesu wielkopiecowego

! Odpowiedz
2 35 Raffmo

@bangladesznadwisla

taaa już to słyszeliśmy.

Produkcja stali nieopłacalna. TO samo z węglem, to samo z komputerami, ze statkami, z maszynami budowlanymi, z lotem, z CPK, z bankami ...
Po co nam przemysł skoro Chińczycy wyprodukują

Spalanie węgla się nie opłaca... w Niemczech jakoś spalają go nadal W Chinach też.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil