Weekend z Bankier.pl

Na przedsiębiorców czeka ułatwienie w ubieganiu się o fundusze europejskie

Alan Bartman2022-05-04 08:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-05-04 08:00
Na przedsiębiorców czeka ułatwienie w ubieganiu się o fundusze europejskie
Na przedsiębiorców czeka ułatwienie w ubieganiu się o fundusze europejskie
fot. Olivier Le Moal / / Shutterstock

W ramach Funduszy dla Nowoczesnej Gospodarki na przedsiębiorców mają czekać 4 mld euro. Pieniądze mają zostać przeznaczone na prace badawczo-rozwojowych oraz projektów wspierających wdrożenie innowacji. Program będzie zawierać też ułatwienie dla firm w postaci projektów modułowych.

Polska jest w trakcie negocjacji programu, który reguluje przyznawanie funduszy europejskich na lata 2021-27. Choć na ogłoszenie startu ubiegania się o nowe fundusze będziemy musieli jeszcze poczekać, jego główne założenia nie powinny się zmienić, ponieważ zostały już zaakceptowane przez Radę Ministrów. Mowa tu m.in. o programie Funduszy dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), który ma odpowiadać za wsparcie finansowe przedsiębiorców, planujących postawić na innowacje. Zmiany, które czekają na akceptację, mają ułatwić firmom ubieganie się o dofinansowanie.

Istotną zmianą wydają się projekty modułowe  to coś zupełnie nowego w przypadku ubieganie się o dofinansowanie. Mają polegać na ułatwieniu w otrzymywaniu grantów z FENG w ramach jednego projektu, którego pomysłodawca ubiega się o dofinansowanie na kilku różnych etapach wdrożenia. W poprzednich tego typu przypadkach przedsiębiorca musiał złożyć kilka wniosków, natomiast teraz będzie mógł to zamieścić w jednym zgłoszeniu.

Założenia projektów modułowych w świetle ubiegania się o dofinansowanie zakładają siedem różnych etapów, z których może składać się projekt. Chodzi tu m.in. o prace badawczo-rozwojowe, wdrożenie tych prac w firmie, szkolenia dla pracowników w tym zakresie, zbudowanie infrastruktury potrzebnej do prac badawczo-rozwojowych, cyfryzacja, zazielenienie czy rozwój eksportu.

Zasady przyznawania grantów w ramach projektów modułowych zakładają, że przedsiębiorca ubiegający się o dofinansowanie będzie musiał w swoim projekcie zawrzeć jeden z obowiązkowych modułów. Najprawdopodobniej będą to albo prace badawczo-rozwojowe albo „wdrożenie innowacji”, czyli chociażby rozwiązania z zakresu cyfryzacji, zazielenienia lub prace nad nowymi produktami i usługami. Pierwotnie zamiast wdrożenia innowacji miała pojawić się „infrastruktura B+R”. Jednak polskiej stronie udało się wynegocjować zmiany, co może wpłynąć na poszerzenie listy firm, które będą mogły się ubiegać o dofinansowanie w ramach FENG.

fot. Materiał Partnera / 

Na dotacje projektów skupiających się na pracach badawczo-rozwojowych oraz na wdrażaniu innowacji skierowane zostaną 4 mld euro. Część z tych pieniędzy ma zostać przeznaczonych też na tzw. dotację zwrotną. Oznacza to, że niektóre projekty mogą otrzymać dofinansowane w formie bezzwrotnej dotacji oraz dotacji, która będzie podlegać zwrotowi po spełnieniu warunków związanych z efektami wdrożenia, jak np. wygenerowane przychody ze zrealizowanej inwestycji.

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Powiązane: 1

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki