Na co państwo wydaje twoje pieniądze?

główny analityk Bankier.pl

Wojsko, policja, sądy, drogi, szkoły, biblioteki – wmawiają nam, że na to państwo przeznacza nasze podatki. Ale to nieprawda. Większość odebranych nam pieniędzy trafia do kieszeni innych ludzi w ramach transferów socjalnych i wynagrodzeń pracowników tzw. budżetówki.

Budżet państwa sformułowany jest w taki sposób, aby nikt postronny się w nim nie połapał. Składają się na niego setki załączników i tabel zestawionych tak, abyś nic z tego nie zrozumiał. Zresztą budżet państwa zawiera tylko połowę wydatków państwa. Pozostała część to przede wszystkim wydatki ZUS-u i samorządów.

Podatki rosną, wydatki puchną, ale deficyt zmalał

Wydatki sektora finansów publicznych zebrał Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu zatytułowanym „Komunikat dotyczący deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2015 roku”. Czego można się stąd dowiedzieć?

(GUS)

Po pierwsze, z roku na rok państwo polskie wydaje coraz więcej naszych pieniędzy. W poprzednich dwóch latach dochody „sektora instytucji rządowych i samorządowych” wzrastały w tempie ok. 30 mld złotych rocznie, w 2015 roku osiągając nominalnie rekordowe 695,708 mld zł. W tym 242,7 mld zł stanowiły „składki netto na ubezpieczenia społeczne”, czyli wszystkie ZUS-y, KRUS-y itp. Było to najważniejsze źródło dochodów państwa.

Podatki pośrednie – czyli VAT i akcyza (przez GUS z niewiadomych powodów zwane „podatkami związanymi z produkcją i importem) – w 2015 roku zasiliły kasę państwa kwotą 230 mld zł. Podatki dochodowe (PIT, CIT, tzw. belka) i majątkowe (nie wiedzieć czemu wrzucone do jednego worka) dostarczyły 124,3 mld zł wpływów.

Kraj permanentnego deficytu

Wydatki podsumowano na kwotę 742,374 mld złotych, co stanowiło 41,5% produktu krajowego brutto. W ciągu czterech poprzednich lat wydatki państwa zwiększyły się o 48,9 mld zł, czyli 7,05%. To wzrost stosunkowo niewielki, ale w 2016 roku rząd zaplanował przyrost samych tylko wydatków budżetowych maksymalnie do 368,53 mld złotych, czyli aż o 36,8 mld zł więcej od kwoty faktycznie wydanej w 2015 roku (331,74 mld zł).

Po roku 1990 Polska ani razu nie miała zrównoważonego budżetu. W 2015 roku deficyt sektora finansów publicznych wyniósł 46,666 mld zł, czyli 2,1% PKB, co było najlepszym wynikiem od 2008 roku. W tym roku deficyt całego sektora ma nie przekroczyć 2,8% PKB przy dziurze w budżecie państwa na maksymalnym poziomie 54,7 mld zł.

Na co państwo wydaje pieniądze

W strukturze wydatków państwa GUS wyróżnia takie kategorie jak „zużycie pośrednie”, na które poszło 103,7 mld zł. Ta kategoria obejmuje wartość wyrobów i usług wykorzystanych jako nakłady w procesie produkcji, wyłączając środki trwałe. „Koszty związane z zatrudnieniem” – czyli wynagrodzenia dla prawie półmilionowej armii urzędników oraz policjantów, żołnierzy, strażaków itp. – sięgnęły 182,35 mld zł. Pomimo deklaracji o „zamrożeniu płac” w budżetówce z roku na rok w tej kategorii wydatków notowano wzrost.

(GUS)

Ale największą grupę wydatków stanowiły „świadczenia społeczne”. Czyli emerytury, renty, zasiłki itp., które w 2015 roku pochłonęły 255,66 mld złotych, a więc 34,4% wydatków państwa. Do tego należy doliczyć „transfery socjalne w naturze” (35,5 mld zł) i „pozostałe transfery bieżące (38,1 mld zł), co łącznie daje kwotę 329,26 mld zł. Jeśli dodać do tego sumę przeznaczoną na wynagrodzenia, razem otrzymujemy 511,61 mld zł.

Zatem prawie 69% ogółu wydatków państwa sprowadza się do przetransferowania pieniędzy z kieszeni jednych do portfeli drugich. Dla porównania, niespełna 80 mld zł (10,7% ogółu wydatków) poszło na inwestycje (w oryginale: na „nakłady brutto na środki trwałe”).

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 7 ~Michulec

Przy całej mojej sympatii do ograniczania wydatków i zmniejszania redystrybucji bogactwa przez państwo muszę zauważyć, że ten artykuł i wykres to jakiś bełkot.
Po pierwsze: jestem bardzo ciekaw, ile z tego "socjału" stanowią emerytury, które tak naprawdę nie powinny się tam znaleźć, bo (przynajmniej w teorii) płacimy składki do ZUS po to, żeby je na starość odzyskać więc to nie jest żadne "kradzenie bogatym i dawanie biednym" tylko "kradzenie wszystkim i oddawanie wszystkim po pewnym czasie". Oczywiście jak wydajne jest to w praktyce wszyscy wiemy, ale nie jest to argument potwierdzający forsowaną tezę: "większość odebranych nam pieniędzy trafia do kieszeni innych ludzi w ramach transferów socjalnych". Emerytura to nie żaden socjal. Jak ktoś mi coś zabiera to mam prawo oczekiwać, że mi to do cholery odda i nie czyni mnie to socjalistą.
Po drugie: wyposażenia. Te dane guzik mówią, bo pod tę kategorię podpadną i tysiące nikomu niepotrzebnych urzędasów w setkach agencji i zespołów problemowych, ale i lekarze, nauczyciele, policjancie, sędziowie. Także gdy ktoś nam mówi, że nasze pieniądze idą na szkoły policję, wojsko itd. to nie kłamie. Pytanie tylko ile. Ten wykres i artykuł nie dają rzetelnej odpowiedzi tylko populistyczną papkę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 zardzewialec

Ale brednie piszesz... Przedsiębiorca płaci 1200zł zus miesięcznie. Małorolny zapłaci 130zł miesięcznie krus. Zgadnij komu jako przedsiębiorca funduję emeryturę. Pomijam już fakt że z tych pieniędzy starczyło by na cztery emerytury... ale dziwnym trafem nie starcza... Populistyczny papkotwórco.

! Odpowiedz
3 0 ~WP

Wydatki rosły co rok i dlatego rósł PKB. Wtedy się cieszyliście, wy "ekonomiści". A teraz okazuje się, ze to było niedobrze?

! Odpowiedz
2 3 ~wanda

na pewno nie na to, na co jest mi przydatne,bo jak muszę brać kredyt tzn że nie jest za dobrze. jakiś czas temu wzięłam kredyt gotówkowy w getinie i to mi ułożyło sprawy. na szczęście mieli spoko warunki, więc nie płaczę ze spłatą, ale nie tak powinno to wyglądać w naszym kraju.

! Odpowiedz
24 8 ~Karol

Najlepiej teraz zazdroscic tym co maja dzieci i 500plus nie masz dzieci to nie masz pojecia ile kosztuje ich utrzymanie

! Odpowiedz
16 5 ~Tomek

Nie przesadzaj ze nie zdecydowalas sie na dziecko wlasnie dlatego. Teraz jal jest to 500 plus to najlepiej zazdroscic. Wlasnie nie masz dzieci to nie wiesz ile one kosztuja. A jak bys chciala dziecko to bys sie na nie zdecydowala a nie teraz tak bredzisz i zazdroscisz tym co dzieci maja. Wygodna jestes i tylko dlatego dzieci nie masz. A teraz to sie wszyscy obudzili i by dzieci chcieli

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 120 ~SONDA

Czy uważasz, że państwo źle wydaje Twoje pieniądze?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
0 36 ~Tom

>> Budżet państwa sformułowany jest w taki sposób, aby nikt postronny się w nim nie połapał. >>Składają się na niego setki załączników i tabel zestawionych tak, abyś nic z tego nie zrozumiał.

Święta racja, oficjalny budżet/wydatki jest dostępny w postaci kilkudziesięciu plików zamiast 1 pdfa np.
Kiedyś próbowałem wyciągnąć z tego jakieś info, w cholerę uciążliwe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
76 10 ~bankier

Autorze artykułu podaj proszę informację o tym kiedy nastąpiła ostatnia podwyżka płac w policji. Mój partner pracuje w policji 13 lat i jako aspirant zarabia 3000 netto. Tego zazdrościcie? Tego, że pracuje w święta, ma 2 miesiące nadgodzin, że ma styczność z zapchlonymi żulami, bandytami i że sam do własnej pracy musi kupować papier bo nie ma na czym drukować nie wspominając już o własnej drukarce. Ciekawe Rafał gdzie pójdziesz się poskarżyć jak ci telefon ukradną albo twarz obiją. Zdajesz sobie sprawę, że na jeden komisariat - ponad 50 osób przypadają 2 auta służbowe? Nienawidzę jak wypowiadają się osoby o nikłej świadomości rzeczywistości. Jak nie masz o czymś pojęcia to się nie wypowiadaj. A z mojej strony jako bankiera, dziwi mnie to zapewniam, że partyjne szuje pracujące w latach 60/70/80 mają takie oszczędności, że wam się w głowach nie mieści. Bieeedni emeryci. Banda lokaciarzy. Dodam jeszcze, że to wojsko zgarnia całą kasę, a nie policja. PiS zawłascza wszystko co się da i wprowadza zwykły komunizm. A ja obserwuję jak PiS przy korycie bierze sobie 500 plus na własne dzieci, a mnie na pierwsze dziecko nie stać bo hipotekę muszę spłacać przez 30 lal i wszystko inne co mam na kredyt bo z pensji pracownika banku i policjanta niestety wszystko jest na kredyt. Niech PiS da w końcu podwyżki w policji to może zdecyduję się na PIERWSZE dziecko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 38 ~smieszek

Czyli krzyczysz bo z mężem wszystko bierzecie na kredyt, i nagle nie macie kasy? Może zmień pracę, weź kredyt...oh wait

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil