Na Wall Street małe zmiany na koniec bardzo burzliwego tygodnia

2018-12-28 22:12
publikacja
2018-12-28 22:12

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła delikatne zmiany na koniec bardzo burzliwego tygodnia pełnego zmienności. Indeksy w USA mają za sobą najgorsze wyniki w grudniu od 1931 roku. S&P 500 w tym miesiącu stracił 10 proc., podczas gdy Dow poszedł w dół 9,8 procent.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,33 proc., do 23.062,40 pkt.

S&P 500 spadł o 0,12 proc. i wyniósł 2.485,74 pkt. Indeks ten zanotował pierwszy tygodniowy wzrost od początku grudnia.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,08 proc. do 6.584,52 pkt.

/ fot. REUTERS/Carlo Allegri/File Photo / FORUM

Akcje Tesli szły w górę o ok. 2,5 proc. po tym, jak firma powołała do zarządu Larry'ego Ellisona i Kathleen Wilson-Thompson, zgodnie z porozumieniem z SEC (Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych). W październiku założyciel Tesli Elon Musk zawarł umowę z SEC, na mocy której zrezygnował ze swojej funkcji. Tesla musiała także mianować dwóch niezależnych dyrektorów do rady spółki.

W ujęciu sektorowym w ramach indeksu S&P 500 najbardziej zwyżkowały firmy finansowe i dóbr wyższego rzędu.

„W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z ogromną zmiennością na rynku akcji” – powiedział Christopher Ailman, dyrektor ds. Inwestycji w CalSTRS.

"Rynki z jednej strony dyskontowały dynamiczne umocnienie na amerykańskich rynkach akcji, ale niepewność polityczna wobec zawieszenia rządu federalnego w USA nie pozwalała na swobodne zakupy ryzykownych aktywów w czwartek” – napisali w piątkowym raporcie analitycy Alior Banku.

Zdaniem analityków, po kilku wcześniejszych dniach spadków rynek miał prawo poczuć się już "zmęczony" zniżkami, stąd poprawa nastrojów i ostre zwyżki w tym tygodniu.

Eric Wiegand, starszy zarządzający portfelami w U.S.Bank Wealth Management, jednak potrwa jeszcze jakiś czas, zanim rynki osiągną twarde dno. Oznacza to jeszcze co najmniej kilkakrotne testowanie minimów zanim dojdzie do trwalszego odbicia.

"Chociaż amerykańskie giełdy odwróciły straty i wróciły do życia na wczorajszej sesji, a akcje na giełdach w Azji w większości rosły, z pewnością jest za wcześnie, żeby zacząć świętować" - uważa Lukman Otunuga, analityk FXTM.

"Ze zmniejszonym apetytem inwestorów na ryzyko w sytuacji trudniejszych warunków rynkowych, globalne rynki akcji pozostają zmienne i podatne na negatywne sygnały" - dodał.

Inwestorzy będą już powoli szykowali się na sezon publikacji wyników za czwarty kwartał przez amerykańskie spółki, który rozpocznie się w połowie stycznia przyszłego roku. Dodatkowo uwagę przyciągać będzie pierwsze w nowym roku posiedzenie Fed, zaplanowane na drugą połowę stycznia.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,67 proc., niemiecki DAX zwyżkował o 1,71 proc., brytyjski FTSE 100 poszedł w górę o 2,27 proc., a francuski CAC 40 zyskał 1,74 proc.

W ujęciu sektorowym w indeksie Stoxx Euro 600 najwyżej rosły IT i banki. Wśród spółek technologicznych najbardziej zyskiwały AMS, Sitronic Nam, Infineon i Logitech, podczas gdy w sektorze bankowym - Banco BPM i Metro Bank.

Przedsiębiorstwa dóbr podstawowych także odnotowywały wzrosty po zwyżkach kursów chińskich akcji w ciągu nocy.

Niemiecki DAX znajduje się w rynku niedźwiedzia, tracąc 22 proc. od ostatnich szczytów. DAX jest na dobrej drodze do najgorszego miesiąca od stycznia 2016 r. oraz najgorszego roku od 2008

Ropa WTI na NYMEX drożała o 0,65 proc. do 44,9 USD/b, a Brent na ICE tracił 0,27 proc. do 52 USD/b. Ceny ropy są na drodze do najwyższych spadków od 2014 r.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 46 tys. baryłek, czyli o 0,01 proc., do 441,41 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rynek oczekiwał spadku zapasów o 662 tysiące b.

"Notowania ropy naftowej pozostają pod dużym wpływem nastrojów na szerokim rynku finansowym. W ostatnich dniach szczególnie dobrze widoczna jest zależność pomiędzy notowaniami ropy naftowej i głównych indeksów akcji, co pokazuje, że inwestorzy podobnie traktują ryzyka związane z posiadaniem tych aktywów w portfelu” - napisała w piątkowym raporcie Dorota Sierakowska, analityczka Domu Maklerskiego BOŚ.

IMPAS WS. ZAWIESZENIA RZĄDU W USA

Stanowiska Demokratów i Republikanów ws. sposobu wyjścia z impasu w rozmowach nad prowizorium budżetowym są wciąż zbyt rozbieżne, aby możliwe było przywrócenie normalnego funkcjonowania rządu - ocenił w czwartek lider Demokratów w Senacie, Chuck Schumer.

W ocenie amerykańskich mediów tzw. shutdown, czyli częściowy paraliż administracji federalnej (25 proc. struktur) będzie trwać do końca tygodnia, jeśli nie - do początków nowego roku.

"Negocjacje ws. prowizorium budżetowego utknęły w martwym punkcie i nie ma widoków na przywrócenie normalnego funkcjonowania rządu USA" – oceniła w komentarzu agencyjnym AFP.

Częściowe zawieszenie pracy rządu nastąpiło w ubiegły piątek o północy. Impas w negocjacjach dotyczących prowizorium budżetowego to wynik nieustępliwości prezydenta Donalda Trumpa, który domaga się finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem.

DANE MAKRO - HICP W NIEMCZECH NIŻSZA NIŻ OCZEKIWANO

Inflacja wg HICP w Niemczech w grudniu spadła do 1,7 proc. rdr z 2,2 proc. miesiąc wcześniej - podało niemieckie Federalne Biuro Statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 1,9 proc.

W USA liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w listopadzie przez Amerykanów, spadła o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago spadł w grudniu do 65,4 pkt. z 66,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podał MNI, dostawca danych. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
open_mind
Odchodzenie- porzucanie dolara. Biznes bez dolara: niemieckie firmy w Rosji apelują o alternatywę wobec amerykańskiego systemu płatności

Według niemieckich firm prowadzących interesy w Rosji polityka antyrosyjska w Waszyngtonie okazuje się nieskuteczna. Ale mówią, że stoją w obliczu zwiększonych trudności z
Odchodzenie- porzucanie dolara. Biznes bez dolara: niemieckie firmy w Rosji apelują o alternatywę wobec amerykańskiego systemu płatności

Według niemieckich firm prowadzących interesy w Rosji polityka antyrosyjska w Waszyngtonie okazuje się nieskuteczna. Ale mówią, że stoją w obliczu zwiększonych trudności z powodu reżimu sankcji.

"Nowe amerykańskie sankcje mają wyraźnie na celu zapewnienie USA korzyści ekonomicznych, w tym kosztem europejskich firm" - powiedział przewodniczący niemiecko-rosyjskiej Izby Handlowej Matthias Schepp. Przedstawił wyniki 16. badania dotyczącego klimatu biznesowego w Rosji. Badanie zostało przeprowadzone przez izbę oraz Niemieckie Stowarzyszenie Biznesu Wschodniego (OAOEV).

"Nadszedł czas, aby Rosja i Europa zaczęły wspólnie szukać sposobu na wyjście z reżimu sankcji" - powiedział Schepp.

Dwie trzecie niemieckich firm prowadzących działalność w Rosji opowiada się za stworzeniem alternatywnego systemu płatności bez dolara, zgodnie z Michael Harms, dyrektorem wykonawczym Niemieckiego Komitetu ds. Wschodnioeuropejskich Stosunków Gospodarczych.

"Jeśli nie chcemy, by Stany Zjednoczone kontrolowały handel zagraniczny UE, musimy bardziej aktywnie myśleć w tym kierunku" - powiedział.

Harms podkreślił, że pomimo wszystkich przeszkód: "Potencjał rosyjskiej gospodarki pozostaje niezwykle duży. Jeśli konflikt z Zachodem wreszcie zostanie rozwiązany, a małe i średnie firmy zaczną się rozwijać, Rosja szybko dostrzeże prawdziwy wzrost gospodarczy. "

Schepp dodał, że "Pomimo trudności niemieckie firmy wyraźnie demonstrują swoje zaangażowanie na rynku rosyjskim. Lubią pracować w Rosji i chcą nadal tam inwestować. "

Niemieckie lobby biznesowe krytykuje sankcje UE wobec Rosji, argumentując, że niemieckie firmy zakończą przegraną, ponieważ Moskwa nie może być w pełni odizolowana.

Sankcje przeciwko Moskwie zostały wprowadzone przez Brukselę w 2014 r. W związku z domniemanym udziałem Rosji w konflikcie we wschodniej Ukrainie. Środki karne skierowane były do ​​rosyjskich sektorów finansowych, energetycznych i obronnych; wraz z niektórymi urzędnikami państwowymi, biznesmenami i osobami publicznymi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki