REKLAMA
WEBINAR

Na GPW coraz mniej spekulantów

2016-12-01 12:55
publikacja
2016-12-01 12:55

Profil polskiego inwestora ulega powolnym, aczkolwiek konsekwentnym zmianom. Przechodzi on ewolucję z młodego spekulanta w kierunku „niemieckiego emeryta” – wynika z najnowszego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Na GPW coraz mniej spekulantów
Na GPW coraz mniej spekulantów
fot. Krzysztof Pacula / / FORUM

fot. / / SII

Z danych zebranych podczas OBI wynika, że przeciętny polski inwestor to wykształcony mężczyzna w wieku około 41 lat. Na giełdzie inwestuje od około 8 lat, w portfelu posiada średnio 7 spółek i ich akcje trzyma przez mniej niż rok. Przeważnie inwestuje on samodzielnie (91,5% badanych) i robi to po godzinach pracy. Profesjonalnie inwestowaniem zajmuje się ledwie 2,1% ankietowanych, zdecydowana większość łączy inwestowanie z pracą na etacie (64,6%).

fot. / / SII

Ankietowani zapytani o czas poświęcany inwestycjom najczęściej wskazywali, że zajmuje im to do godziny dziennie (29%). Stąd też nie powinno dziwić, że inwestorzy indywidualni raczej nie jeżdżą na WZA (96,6%). Szczególnie, że wartość 1/3 portfeli to mniej niż 30 tys. zł, a wyjazd na walne przecież kosztuje zarówno czas, jak i pieniądze.

fot. / / SII

Ciekawsze jednak od samych statystyk za ten rok jest ich odniesienie do wyników z poprzednich lat. W ten sposób można dostrzec trendy, które pokazują iż od 5-6 lat profil polskiego inwestora zmierza w kierunku modelu znanego z Niemiec. Tam przeciętny inwestor to inwestujący od ponad dwóch dekad 56-latek, który posiada spory zdywersyfikowany portfel. Inwestuje długoterminowo i uczestniczy w WZA swoich spółek.

fot. / / SII

Przeciętny polski inwestor z roku na rok jest coraz starszy. Rośnie także jego doświadczenie na rynku. Z jednej strony wynika to z młodości samej giełdy (ma ona dopiero 25 lat), z drugiej zaś z ograniczonego dopływu tzw. „świeżej krwi”.

Ten po raz ostatni w znaczącej skali nastąpił w 2010 roku, gdy miały miejsce wielkie prywatyzacje. Trend horyzontalny i brak wielkich ofert od kilku lat nie zachęcają jednak nowych osób do wchodzenia z oszczędnościami na rynek.

fot. / / SII

Trend wzrostowy można zaobserwować także w statystykach dotyczących wielkości portfela oraz ilości posiadanych w nim spółek. Jeszcze w 2010 roku portfele do 50 tys. zł posiadało 68,4% inwestorów biorących udział w badaniu. Dziś odsetek ten wynosi ledwie 48,5%. Dodatkowo wraz z wielkością portfela wzrasta skłonność do jeżdżenia na walne, więc jeżeli powyższy trend się utrzyma, także i ta statystyka powinna ulec poprawie.

fot. / / SII

Pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej wyjazdu na WZA może także przywiązanie do spółki, a jak pokazują dane ponad 40% inwestuje w perspektywie co najmniej rocznej. Daytrading i kilkudniowe spekulacje uprawia ledwie 6,2% badanych. Aż 59,8% ankietowanych uważa GPW za dobre miejsce służące do oszczędzania na emeryturę. 23,5% deklaruje z kolei, że emerytura stanowi dla nich główną motywację do inwestowania na giełdzie. Dwa lata temu odsetek ten wynosił ledwie 1,5%.

fot. / / SII

Niemal każdy inwestor indywidualny pojawia się na giełdzie po to, by zarobić. Jeżeli jednak za spekulację uznamy chęć szybkiego dorobienia się łączoną z dużą rotacją portfelem, powyższe dane wydają się sugerować, że na GSPW spekulantów jest coraz mniej. Podczas prezentacji wyników OBI Michał Masłowski, wiceprezes SII, powiedział, że „za 15 lat wszyscy będziemy niemieckimi emerytami spotykającymi się na WZA”.

Profil przeciętnego polskiego inwestora wydaje się właśnie w tym kierunku zmierzać i z perspektywy potrzeby budowy długoterminowych oszczędności przez obywateli droga ta wydaje się jak najbardziej słuszna. Problem polega jednak na tym, że na rodzimym rynku brakuje nowych twarzy, a bez nich ciężko będzie odbudować pozycję inwestorów indywidualnych na GPW. Szczególnie, że emerytów z czasem ktoś będzie musiał zastąpić.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~Niegracz
WILK Z WALL STRETT pokazuje czym jest Giełda,kto szanuje pieniądze trzyma je z dala od Giełd papierów wartościowych.Cytuję"Nikt nie wie jaka będzie jutro cena akcji,nawet makler".
~rf
No jakby makler wiedział, to nie siedziałby na tym etacie, tylko sam inwestował :D
~dvd
Mam znajomego który od 10 lat inwestuje na giełdzie, na początku był spekulantem - kupował/sprzedawał cokolwiek żeby szybko zarobić. Był do przodu do czasu krachu i zjazdu wig20 z 2800 do 1800... teraz jest w plecy z 80k i zamienił się z inwestora emeryta - nic nie wyciąga, tylko czasami powoli dokłada.
Ja natomiast jako cham
Mam znajomego który od 10 lat inwestuje na giełdzie, na początku był spekulantem - kupował/sprzedawał cokolwiek żeby szybko zarobić. Był do przodu do czasu krachu i zjazdu wig20 z 2800 do 1800... teraz jest w plecy z 80k i zamienił się z inwestora emeryta - nic nie wyciąga, tylko czasami powoli dokłada.
Ja natomiast jako cham i spekulant przeniosłem się za granicę dzięki DIF. Polecam każdemu - nawet jak się nie zarobi to kasa bezpieczniejsza niż trzymanie jej w PL.
~polskidziad
....a, patrowicz to gips !???!!???????
~Jigga
Żal czytać te wasze bzdury. Loteria, szuleria. Pewnie książek to się nigdy nie chciało czytać? Raportu finansowego pewnie się nie rozumie? To jak chcecie zarabiać!? Poker to dla was pewnie też gra gdzie szczęście o wszystkim decyduje? A z drugiej strony "inwestujecie" w systemy na ruletkę.
~Merit odpowiada (usunięty)
Tekst drobnego byłby do zaakceptowania pod warunkiem, że obok tego co napisał powiedział co zrobić, aby zmienić opisaną sytuację.
A tak zostają tylko szulernia, ruletka, służby, "przedsiębiorcy" z 7 językami i 1 fakultetem z ..... .
Przekręty, "smieszny rząd" i DOBRA ZMIANA.

Posłuchaj więc osoby,
Tekst drobnego byłby do zaakceptowania pod warunkiem, że obok tego co napisał powiedział co zrobić, aby zmienić opisaną sytuację.
A tak zostają tylko szulernia, ruletka, służby, "przedsiębiorcy" z 7 językami i 1 fakultetem z ..... .
Przekręty, "smieszny rząd" i DOBRA ZMIANA.

Posłuchaj więc osoby, która otwierała pierwszą sesje GPW razem z Prezesem Rozłuckim,
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Rozlucki-Nowa-normalnosc-ciezka-dla-GPW-7487367.html

rozpoczynała przygodę z giełdą mając 400 zł. na obecne pieniądze i 1 fakultet.
Obecnie wygladam trochę lepiej niż ten ww. pokazany Pan po 60-ce i jak analizuję powyższe dane znajduję się w grupie osób, które nie muszą się martwić o emeryturę. Posiadam prywatny kapitał emerytalny, który wypracowałem na GPW.

Ta giełda przez 26 lat pokazała i pokazuje jakim jesteśmy społeczeństwem. Pokazała wszystkie nasze wady narodowe, chciwość, pazerność, prymitywizm postępowania i prezentowanych ocen (thi - DROBNY prawidlowo napisales dziekuje.....) , brak etyki i przyzwoitości, cwaniactwo, inzynierię finansową, relacje na styku polityki i gospodarki.
Pokazała, że na na GPW można było zrobić fakultety, a nawet uzyskać tytuł Profesora nie inwestując, ani jednej złotówki. Nie przeżywając stresu i strat.
Przykładem tego jest Prof. Zaleska obecny Prezes GPW.
Łatwiej jest zostać politykiem i posłem na Sejm niż na własnej skórze przekonać się co trzeba zmienić, aby giełda była giełdą, a nie kasynem.
To tzw. "Casyno" to jest skutek ralizacji całego szeregu pomysłów przyjmowanych przez Sejm, Senta i podpisywanych przez wszystkich Prezydentów RP.

Politycy mają zmieniać coś na czym się nie znają?!! 95% posłów na Sejm nie inwestuje na GPW,
a ci którzy się znają składają fałszywe oświadczenia majątkowe i CBA się tym nie zaimuje.
Jak ja słyszę, że CBA zajmuje się Piniorem za 6 i/lub 47 tys. lub Prezydent Zdanowską za 200 tys. z. w sutuacji, gdy widzę, że jeden z przedsiębirczych Polaków - przedstwiciel obecnej ekipy nie wykazuje w swoim oświadczeniu rozliczenia ponad 20 mln zł. to czego mam o tym myśleć.

Kto ma to zmienić. Jeżeli nikt się nie zna, nie rozumie mechanizmów, nie wyciąga wniosków, a jak chce coś zmienić i proponuje konkretne rozwiązania słyszy od osoby z tytułem Prof. takie zdanie "Jaki masz INTERES, aby wprowadzone zostały twoje prozycje".

Zmieni się tylko wtedy, gdy zamiast pokazywać własny egoizm i prywatę, będziemy myśleć katogoriami interesu wspólnego. Tylko wtedy będzie można uruchomić miliardy złotych czekających na powstanie warunków do inwestowania i dostarczania kapitału do gospodarki.
~ncgb
duda gobarto - polityk PO chce zrobic akcję ala ciech

i cisza.......................
~Flex
Spekulantów coraz mniej, tylko manipulatorzy wciąż ci sami ;).No i przymusowi "inwestorzy długoterminowi" wrobieni w akcyjne TFI dekadę temu.
~adr
Myślę, że SII to szpiedzy. Jak wtyczka WSI w opozycji...
~cichosza
Drobny ma rację, KNF się wywinął, że Amber to niech w ich gestii, a Inventum TFI i inne przekręty? Cisza. Wszyscy zadowoleni. Co ciekawsze władza się zmieniła i dalej cisza.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki