NSA: niepubliczny zakład opieki zdrowotnej jest podatnikiem CIT

Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, utworzony przez spółkę z o.o., jest podatnikiem podatku dochodowego - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Stwierdził, że dla uznania NZOZ-u za podatnika wystarczy, by był w jakikolwiek sposób wyodrębniony.

W kwietniu 2011 r. weszła w życie nowa ustawa o działalności leczniczej, która zastąpiła ustawę o zakładach opieki zdrowotnej. Zgodnie z jej postanowieniami, nie można już zakładać NZOZ.

księgowość» Księgowość dla firmy: taniej w banku czy w biurze rachunkowym?

Kobieta, której sprawą zajął się NSA, chciała założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i utworzyć niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. NZOZ miał mieć własny statut, organy i majątek, niezależny od spółki z o.o., miał też niezależnie i samodzielnie podejmować decyzje i zawierać umowy z innymi podmiotami. Kobieta spytała więc Izbę Skarbową w Poznaniu, czy taki NZOZ będzie jednostką nieposiadającą osobowości prawnej i, czy jego dochody będą zwolnione z podatku CIT.

Jej zdaniem tak utworzony niepubliczny zakład opieki zdrowotnej będzie odrębny od spółki, bo zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej z 1991 r. - jest wyodrębnioną organizacyjnie jednostką. Skoro tak, to jednocześnie będzie samodzielnym podatnikiem podatku CIT. Kobieta była też przekonana, że skoro dochody NZOZ, jak wynika z jego statutu, będą przeznaczone na ochronę zdrowia, to będzie on zwolniony z tego podatku.

Z jej zdaniem nie zgodziła się Izba Skarbowa w Poznaniu, twierdząc, że ustawa o ZOZ nadaje osobowość prawną tylko samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej. Jak stwierdziła izba NZOZ nigdy nie jest niezależny od swojego założyciela, dlatego też nie można go uznać za samodzielnego podatnika CIT i nie będzie on zwolniony z podatku.

Zobacz także:
pacjent
To pacjent jest problemem służby zdrowia

Kobieta zaskarżyła tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, a ten przyznał jej rację. Zdaniem WSA, izba skarbowa nie wyjaśniła dokładnie, dlaczego jej zdaniem NZOZ nie może być podatnikiem CIT, a skoro tego nie wyjaśniła, to nie mogła uznać, że taki zakład nie będzie zwolniony z podatku. A poza tym - jak podkreślił WSA izba powinna była wziąć pod uwagę wyroki sądów, jakie w swoim wniosku wskazała kobieta.

Izba skarbowa złożyła skargę kasacyjną na ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ten oddalił ją we wtorek (sygn. II FSK 2501/11). Sędzia Jerzy Rypina podkreślił, że aby uznać NZOZ za podatnika CIT, wystarczy, żeby był w jakikolwiek sposób wyodrębniony od założyciela. Sędzia przywołał liczne wyroki NSA, potwierdzające takie stanowisko i podsumował, że doktryna orzecznicza w tym zakresie jest jednolita.

Sędzia podkreślił także, że interpretacja izby skarbowej musi być konkretna i wyczerpująca, żeby podatnik mógł się do niej zastosować, tym bardziej, jeśli interpretacja różni się od stanowiska podatnika. (PAP)

ede/ mki/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne