REKLAMA

NIK krytycznie o organizacji World Games 2017 we Wrocławiu. Igrzyska kosztowały więcej, niż zakładano

2020-10-26 18:40
publikacja
2020-10-26 18:40
NIK krytycznie o organizacji World Games 2017 we Wrocławiu. Igrzyska kosztowały więcej, niż zakładano
NIK krytycznie o organizacji World Games 2017 we Wrocławiu. Igrzyska kosztowały więcej, niż zakładano
/ Wikipedia.org

Przygotowania i przeprowadzenie Światowych Igrzysk Sportowych - The World Games 2017 we Wrocławiu nie przebiegało w pełni prawidłowo - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli przedstawionego podczas poniedziałkowego posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Igrzyska - jak wynika z raportu - kosztowały więcej, niż początkowo zakładano. Na przygotowanie i przeprowadzenie imprezy wydano ponad 326 mln zł, prawie w całości ze środków publicznych, gdyż niemal 284 mln zł stanowiły środki własne Gminy Wrocław. Przyjęte przez miasto początkowe założenia dotyczące źródeł i wysokości finansowania zawodów okazały się nierealne. Według kontrolerów NIK, przed złożeniem aplikacji o organizację w 2011 roku nie sporządzono odpowiednich analiz ryzyka i zbyt optymistycznie założono, że pozyskani zostaną sponsorzy zewnętrzni.

Te 326 mln złotych to o 40,9 mln zł więcej niż pierwotnie zakładano. Same władze Wrocławia wydały natomiast aż o 82,4 mln zł więcej, niż było planowane. W tej sytuacji, gdy nie udało się pozyskać odpowiednich środków finansowych, igrzyska niemal w całości (95,9 procent) były sfinansowane ze środków publicznych.

Z raportu wynika, że znacznie przekroczono koszty zadań inwestycyjnych. Planowano, że wyniosą one 160,5 mln, a ostatecznie zamknęły się kwotą 218,6 mln. Różnicę pokryto w części środkami z dotacji uzyskanych przez miasto Wrocław. Wydatki wzrosły przede wszystkim z powodu wyższych faktycznych kosztów inwestycji, wynagrodzeń wykonawców wypłaconych na podstawie zaakceptowanych ofert i zawartych umów, a także modyfikacji ich zakresów rzeczowych zarówno na etapie planowania, jak i realizacji inwestycji.

Drugą grupą wydatków były koszty organizacyjne, które wyniosły 107,7 mln zł. Pierwotnie zaplanowano je na 125 mln zł, ale 75,3 mln zł miały być pokryte ze źródeł zewnętrznych, tj. ze środków sponsorów, partnerów i ze sprzedaży biletów. Wpływy zewnętrzne okazały się jednak dużo niższe, gdyż wyniosły tylko 13,2 mln zł, co stanowiło jedynie 17,6 procent kwoty projektowanej.

W raporcie przedstawionym przez dyrektora delegatury NIK we Wrocławiu Marcina Kalińskiego stwierdzono istotne nieprawidłowości na każdym etapie przygotowania i organizacji The World Games 2017. W zakresie inwestycji polegały one m.in na nieprzestrzeganiu przepisów o zamówieniach publicznych, dopuszczaniu do realizacji robót niezgodnie z zawartymi umowami, akceptowaniu nierzetelnie sporządzonej dokumentacji projektowej, prowadzeniu prac z naruszeniem przepisów prawa budowlanego, przy jednoczesnym niewłaściwym nadzorze ze strony inwestora czy też nienaliczaniu kar umownych.

Ujawnione nieprawidłowości w procesie wyboru wykonawców dotyczyły zawartych umów na łączną kwotę 128,4 mln zł. Ponadto nominalna wartość nienaliczonych wykonawcom kar umownych wyniosła 101,1 mln zł, a kwota niewłaściwie ustalonych wynagrodzeń wypłaconych wykonawcom wyniosła 4,2 mln zł.

Poważne zaniedbania stwierdzono też przy realizacji renowacji Stadionu Olimpijskiego, kompleksu basenów przy ul. Wejherowskiej oraz przy budowie toru wrotkarskiego. Ten ostatni, po imprezie w 2017 roku, został tylko raz wykorzystany jako obiekt sportowy - w 2019 roku zorganizowano na nim uliczne mistrzostwa Polski w jeździe na rolkach. Teraz, przy braku oświetlenia, częściej jest udostępniany na cele komercyjne, a nie sportowe.

Zastępca przewodniczącego komisji Tadeusz Tomaszewski, który jako jedyny z parlamentarzystów zabrał głos po przedstawieniu raportu, przyznał, że dokument jest precyzyjny i rzeczywiście ujawnił szereg nieprawidłowości. Poseł zauważył jednak, że The World Games 2017 miały także wiele aspektów pozytywnych, we Wrocławiu powstało bowiem wiele obiektów, z których teraz korzystają mieszkańcy.

Tomaszewski dodał, że sam raport i wnioski z niego wynikające powinny być przekazane wszystkim organom administracji, które być może w przyszłości będą organizowały w Polsce tak wielkie imprezy sportowe. Podkreślił, że w pierwszej kolejności powinny go otrzymać władze Krakowa i Małopolski, gdzie w 2023 roku odbędą się Igrzyska Europejskie.

The World Games 2017 odbyły się we Wrocławiu w dniach 20-30 lipca. Rywalizowano w dyscyplinach nieolimpijskich takich jak m.in. wrotki, pływanie z płetwami, sumo, squash, bowling czy żużel. W sumie w programie było 31 sportów, 54 dyscypliny. Wystąpiło prawie 3200 sportowców reprezentujących ponad 100 państw.

W klasyfikacji medalowej triumfowała Rosja przed Niemcami i Włochami. Polska została sklasyfikowana na 13. pozycji. Igrzyska w 2021 roku mają się odbyć w Birmingham w USA. (PAP)

wha/ pp/ co/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Raport NIK

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki