REKLAMA

NIK kontra prokuratura. Sąd wydał wyrok ws. udziału PWPW w "wyborach kopertowych"

2022-05-20 06:58
publikacja
2022-05-20 06:58
NIK kontra prokuratura. Sąd wydał wyrok ws. udziału PWPW w "wyborach kopertowych"
NIK kontra prokuratura. Sąd wydał wyrok ws. udziału PWPW w "wyborach kopertowych"
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FotoNews

Sąd uznał, że zarzuty Najwyższej Izby Kontroli w sprawie wyborów kopertowych były chybione - donosi w piątek "Rzeczpospolita".

Jak podaje dziennik, Najwyższa Izba Kontroli prawomocnie przegrała sprawę z prokuraturą, która nie dopatrzyła się ani szkody wielkich rozmiarów, ani działania na szkodę zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA. Chodzi o druk ponad 30 mln kart do głosowania na planowane korespondencyjne wybory prezydenckie w 2020 r. Wytwórnia miała to zrobić bez umowy z ministrem spraw wewnętrznych i administracji na podstawie polecenia premiera.

Gazeta przypomniała, że we wrześniu ub.r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie po czterech miesiącach postępowania sprawdzającego odmówiła wszczęcia śledztwa, uznając, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego. Wyliczyła, że wysokość szkody PWPW wyniosła 173 tys. 089 zł, a nie jak podała NIK – 1,4 mln zł. A szkoda niższa niż 200 tys. zł nie jest przestępstwem z art. 296 kodeksu karnego, a więc znacznej szkody w obrocie gospodarczym - czytamy w dzienniku.

NIK w zażaleniu na postanowienie zarzuciła prokuraturze błąd, wyliczając szkodę tym razem na ponad 532 tys. zł. Sąd Okręgowy w Warszawie, w wydanym pod koniec kwietnia postanowieniu przyznał jednak rację prokuraturze. Sędzia Anna Wielgolewska w uzasadnieniu wskazała, że nie można oceniać działania zarządu PWPW w oderwaniu od ówczesnej sytuacji – ogłoszenia stanu epidemii w Polsce i jej konsekwencji dla tych decyzji. Polecenie druku milionów kart do głosowania wydał premier 16 kwietnia 2020 r. Dla PWPW była ono wiążące i niezaskarżalne – sąd wskazał, że nawet gdyby wytwórnia odmówiła, i tak musiałaby je zrealizować - pisze "Rzeczpospolita".(PAP)

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (11)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Czy Polska to państwo z dykty i z kartonu, w którym prawo jest tylko teoretyczne?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(SONDA NIESPONSOROWANA)
faramir_z_gondoru
A Wy się śmiejecie z Rosji Putina....
tomkooo
łehehe 70 baniek w plecy i nie ma winnych :) moze pani sedzina zwietrzyla okazje do awansu - ziobro zaraz ja na wyzszy stolek wstawi ;)
teraz czekam na odszkodowanie dla szumowskiego, nie dosc ze heroicznie walczyl o respiratory to przez falszywe oskarzenia dostal urazu psychicznego, za ktory nalezy sie odszkodowanie od skarbu
łehehe 70 baniek w plecy i nie ma winnych :) moze pani sedzina zwietrzyla okazje do awansu - ziobro zaraz ja na wyzszy stolek wstawi ;)
teraz czekam na odszkodowanie dla szumowskiego, nie dosc ze heroicznie walczyl o respiratory to przez falszywe oskarzenia dostal urazu psychicznego, za ktory nalezy sie odszkodowanie od skarbu panstwa ;)
na koniec niech TK przyklepie, ze wlasciwie to urzednicy nie powinni miec zadnej odpowiedzialnosci i w ogole to u nas niech krol rzadzi ;)
ozz198
Widocznie paragraf o rażącej niegospodarności gdzieś się zapodział w prokuraturze.
endes
Niedzielak i Dworczyk za to dostali nagrody za „osiągnięcia”…. To dopiero kabaret i hipokryzja
polityka_to_nie_ekonomia
Co za kraj. Rządzący (sasin, morawiecki) marnotrawią 70 mln (policzcie sobie ile statystyczny Polak pracowałby żeby zarobić 1 mln - życia może braknąć), bez podstawy prawnej, bez zastosowania reguł wydatkowania środków publicznych etc, a prokuratura twierdzi, że wszystko ok.
katzpodola
Jak taki jesteś mocny to zgłoś to do sądu jak Banaś
polityka_to_nie_ekonomia odpowiada katzpodola
A napiszesz mi po co skoro nawet Najwyższa Izba Kontroli nie jest w stanie wymusić na prokuraturze i sądzie by rzetelnie się tym zajął? Co niby miałbym zrobić (bo wniosek do prokuratury to widać za mało) żeby zwrócić ich uwagę by wzięli się za ten temat zamiast bać się przełożonych? Poza tym nie żyjemy w kraju 3go świata gdzie rządzi A napiszesz mi po co skoro nawet Najwyższa Izba Kontroli nie jest w stanie wymusić na prokuraturze i sądzie by rzetelnie się tym zajął? Co niby miałbym zrobić (bo wniosek do prokuratury to widać za mało) żeby zwrócić ich uwagę by wzięli się za ten temat zamiast bać się przełożonych? Poza tym nie żyjemy w kraju 3go świata gdzie rządzi mafia, ale - w teorii przynajmniej - w państwie prawa.
pozhoga odpowiada polityka_to_nie_ekonomia
NIK ma coś wymuszać na prokuraturze i sądzie!? Towarzyszu, przecież w gazwybie piszą, że sądy są te, no niezależne, że bronią tej, no, praworządności przed faszystowskim reżymem!

Może się w końcu zdecydujecie na jedną narrację, bo na razie to się kompromitujecie na gruncie elementarnej logiki, jak zresztą wszyscy samozwańczy
NIK ma coś wymuszać na prokuraturze i sądzie!? Towarzyszu, przecież w gazwybie piszą, że sądy są te, no niezależne, że bronią tej, no, praworządności przed faszystowskim reżymem!

Może się w końcu zdecydujecie na jedną narrację, bo na razie to się kompromitujecie na gruncie elementarnej logiki, jak zresztą wszyscy samozwańczy obrońcy demokratury.
samsza
Pani sędzia "nie wie", że wybory w Polsce przeprowadza PKW, a nie premier, PWPW, poczta, czy kto tam jeszcze ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki