REKLAMA

NBP planuje pozbyć się drobnych monet

Michał Kisiel2013-01-03 10:28analityk Bankier.pl
publikacja
2013-01-03 10:28

Narodowy Bank Polski chce się pożegnać z monetami o najniższych nominałach. Koszt ich produkcji przewyższa wartość nominalną, a co roku trafiają do obiegu w setkach milionów sztuk. W planie działalności banku na kolejne 3 lata przewidziano przygotowanie ustawy o zaokrągleniach płatności.

W pierwszej połowie tego roku NBP chce opracować projekt odpowiedniego aktu prawnego. Kolejnymi krokami będą konsultacje oraz wniesienie ustawy do Sejmu. Jeśli nowe prawo zostanie uchwalone, otworzy ono drogę do zaprzestania emisji monet o najniższych nominałach. Jedno-, dwu- i pięciogroszówki mogłyby zacząć znikać z obiegu jeszcze w tym roku.

Kosztowne drobne

Pomysł likwidacji drobnych monet nie jest nowy. NBP od kilku lat boryka się z problemem kosztów produkcji bilonu. Najmniejsze monety wykonane są ze stopu miedzi, cynku i manganu – mosiądzu manganowego. Wartość samego tworzywa zawartego w jednogroszówce przekracza trzy grosze. Bank centralny ponosi zatem stratę, produkując najmniejsze nominały, a do tego dochodzą jeszcze koszty związane z wprowadzaniem i wycofywaniem ich z obiegu.

Kłopotliwa kwestia jednego grosza » Kłopotliwa kwestia jednego grosza

W zeszłym roku dyskutowano o możliwości zmiany składu stopu używanego do produkcji monet. Pozwoliłoby to obniżyć koszt produkcji, ale wiązałoby się z innego typu komplikacjami. Różnego rodzaju automaty przeliczające gotówkę należałoby przeprogramować do zmienionej masy poszczególnych nominałów. Uderzyłoby to po kieszeni banki i największych handlowców.

Żegnaj, groszu!

Szczegóły planu NBP powinniśmy poznać wkrótce. Zasady zaokrągleń cen mogą zostać ustalone podobnie jak w Finlandii. Przyjęto tam rozwiązanie polegające na zaokrąglaniu sumy płatności do najbliższej wielokrotności 5 centów. Ceny towarów mogą nadal zawierać „groszowe” końcówki (np. 4,99), a zaokrągleniu podlega dopiero ostateczna kwota, opłacana gotówką przy kasie. Płatności bezgotówkowych, dokonywanych np. przy użyciu kart płatniczych, zasada ta nie dotyczy.

1 gr kosztuje 5 gr » Wytworzenie 1 gr kosztuje nawet 5 gr

Wprowadzenie zaokrągleń spowoduje jednak zapewne reakcję ze strony handlowców, którzy dostosują ceny tak, aby nie zawierały one pojedynczych groszy. Można się obawiać, że nastąpi to raczej przez podwyższenie cen niż ich obniżkę.

Czesi, Węgrzy, Kanadyjczycy

Polska nie będzie pierwszym krajem, który rezygnuje z produkcji najmniejszych monet. Na podobny ruch zdecydowali się m.in. Czesi. Za południową granicą najniższym praktycznie używanym nominałem jest jedna korona.

W zeszłym roku z emisji jednocentówek zrezygnowali Kanadyjczycy. Kanadyjska mennica ogłosiła wówczas początek prac nad nową formą pieniądza elektronicznego, przeznaczonego do niewielkich transakcji.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

[email protected]

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~fdas
czas założyć fundusz inwestycyjny "grosik" :))) biznes opierałbędzie się na 40% zysku z inwestycji ,, jaką będzie skup grosza :) jak już będzie uwolniony od płatności to go na zlomo i czysty zysk :)
~Love in Hungaria
Forintów najdrobniejszych nie ma w postaci monet,
ale w postaci elektronicznej rozliczenia są dokładne.

po co zaokrąglać do 5 groszy?
można przecież systemy prowadzić co do 1grosza
i na styku z platnością gotówkową przeliczać.
i tylko zasady tego przeliczenia uszczegółowić
~Kolo_
No przeciez tak chca zrobic...
I to zadna nowosc... w Czechach halerzy zadnych juz nie ma... wszystko zaokragla sie do 1 korony przy platnosci gotowka... a przy platnosciach elektronicznych jest po staremu... Dawno powinni byli wycofac groszowki.. a powinni wszystkie zolte...
~cygan
ja już to przeżyłem najpierw grosze, potem grubsze, a na koniec płacimy w milionach, które są nic nie warte - a wziąć sie do roboty, nie wydawać na walące się prywatne spółki, które wyprowadzają kasę za granicę, a dac kredyty na budowę energetyki i przemysłu wy rządowe nieroby wy, a tak powiem hehe
~greg135
A może wprowadzić monetę o nominale 99 gr.
~MILIOGROSZY.
WSZYSCY DYSKUTANCI,PAMIĘTAJCIE!,ŻE LIKWIDACJA DROBNYCH MONET TO
PRZYCZYNA DEWALUACJI ZŁOTEGO. TAK JEST ZAWSZE.PRAWDA JEST U DOSKONALEGO PROF.BALCEROWICZA. NIEDŁUGO JUŻ ZŁÓTÓWKA ZASTAPI GROSZ. ZAROBKI BONZÓW PÓJDĄ W SETKI TYSIECY I MILIONY A EMERYCI I
INNE GRUPY SPOLECZNE , BĘDĄ MIELI PO
WSZYSCY DYSKUTANCI,PAMIĘTAJCIE!,ŻE LIKWIDACJA DROBNYCH MONET TO
PRZYCZYNA DEWALUACJI ZŁOTEGO. TAK JEST ZAWSZE.PRAWDA JEST U DOSKONALEGO PROF.BALCEROWICZA. NIEDŁUGO JUŻ ZŁÓTÓWKA ZASTAPI GROSZ. ZAROBKI BONZÓW PÓJDĄ W SETKI TYSIECY I MILIONY A EMERYCI I
INNE GRUPY SPOLECZNE , BĘDĄ MIELI PO KILKA ZŁOTYCH. JAK WIDAĆ ,
KTORE KRAJE LIKWIDUJĄ MONETY ,RÓWNOZNACZNE Z GROSZEM. PRZECIEŻ
KRYZYS NADCHODZI I WSZELKIE INNE TŁUMACZENIE-TŁUMIENIE NASTROJÓW.
1 ZŁ = 100 GROSZY. BUŁECZKI W KAUFLANDZIE SĄ PO 13 GROSZY, TERAZ MUSZĄ
BYĆ PO 15. RACHUNEK PROSTY.
~leszek
W wielu krajach UE po prostu nie wydają ani nie przyjmują 1 czy 2 centówek, zaokrągla sie w górę lub w dól do 5 centów i wszyscy to akceptują i nie ma żadnej zbędnej dyskusji.
Nie ma cen na zasadzie 9,99 tylko 9,95.
~goldman
GADAJĄ O TYM 4 LATA ZAMIAST TO ZROBIĆ TAK JA CZECHY NO ALE TO JEST CHORY KRAJ
~goldman
GADAJĄ O TYM 4 LATA ZAMIAST TO ZROBIĆ TAK JA CZECHY NO ALE TO JEST CHORY KRAJ
~wyszło
przecież, zgodnie z tym co zapowiedział rostowski, płatnosci gotówka miały zaniknąć w ciągu dwóch lat !! po co te rozterki nad groszówkami?? ten duet:ryzy i gargamel, niejedno zapowiadali, m in. euro w roku 2011-tym i co z tego wyszło??

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki