REKLAMA

Musk trzeci na liście najbogatszych. Wyprzedził Zuckerberga, goni Gatesa

2020-11-18 08:07
publikacja
2020-11-18 08:07
fot. Lucy Nicholson / Reuters

Jeff Bezos, Bill Gates i Elon Musk – tak obecnie kształtuje się szczyt listy najbogatszych ludzi świata opracowywanej przez Bloomberga.

Ostatnia zmiana na podium najbogatszych zaszła po wtorkowej sesji na Wall Street. Dzięki zwyżce notowań Tesli (8,21 proc.) jej założyciel i największy akcjonariusz Elon Musk wzbogacił się o 7,6 mld dolarów, dobijając do poziomu 110 mld dolarów. Bezpośrednim powodem zwyżki cen akcji Tesli był komunikat dotyczący włączenia ich do indeksu S&P500, o czym pisaliśmy we wtorek.

Wystarczyło to, aby na Liście Miliarderów Bloomberga wyprzedzić Marka Zuckerberga – majątek założyciela Facebooka, również w większości ulokowany w akcjach spółki, szacowany jest na 104 mld dolarów.

Warto dodać, że od początku roku stan posiadania Elona Muska wzrósł o 82,2 mld dolarów, podczas gdy Mark Zuckerberg zarobił „tylko” 25,7 mld dolarów. To efekt dysproporcji między skalą wzrostu akcji Tesli i Facebooka – w 2020 r. producent aut z napędem elektrycznym zdrożał na giełdzie o 428 proc., a sieć społecznościowa o 34 proc.

Bill Gates, numer dwa na liście najbogatszych, za sprawą wzrostu cen akcji Microsoftu (37 proc. od początku roku), wzbogacił się o 15,5 mld dolarów. Jego majątek szacowany jest obecnie na 129 mld dolarów.

Z kolej zajmujący pierwszą lokatę Jeff Bezos „podliczany jest” na 185 mld dolarów, z czego 69,7 mld dolarów przyrosło w tym roku wraz ze wzrostem cen akcji Amazona (79 proc.). Warto dodać, że w ostatnich miesiącach Bezos sprzedawał akcje swojej spółki oraz jako pierwszy w historii człowiek przebił barierę 200 mld dolarów (i to po uwzględnieniu rozwodu, który pozbawił go części akcji Amazona).

Analizując powyższe dane, trzeba mieć w pamięci, że mówimy o majątku ulokowanym głównie w potężnych pakietach akcji spółek giełdowych, a nie po prostu w gotówce. Trudno oczekiwać, by Amazon, Microsoft, Facebook czy Tesla zachowały giełdową wycenę, gdyby ich główni akcjonariusze nagle postanowili pozbyć się wszystkich swoich akcji. „Papierowy” zysk lub strata możliwe są w wyniku zmiany ceny akcji na giełdzie i nie muszą mieć związku z przyrostem majątku danej spółki.

MZ

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
demeryt_69
Tusk pierwszym najbogatszym emigrantem w Europie dzięki wstawiennictwu cioci Makreli :)

https://www.youtube.com/watch?v=UYdQO58FXvE&ab_channel=bartek110

Miny Tuska oraz Dudy - bezcenne!
mirek6504
Taaaaa same bilionery tylko jak trzeba do zrzuty na maseczki sie dołożyć to każdy sie rozchodzi .
sel
Same balony i krążą już w kosmosie , ciekawe czy spadną na Ziemię? , czy trzeba jeszcze trochę poczekać ? na straty ,bo zyski nie zwrócą zakupu tych akcji nawet przez 1000 lat
szymon_bt
Facebook zdrożał o 34 % co przełożyło się na 25,7 mld $.
Natomiast Microsoft o 37% co przełożyło się na 15,5 mld $

Nie wiem jak można publikować takie wyliczenia. Po przeczytaniu zwrotów "Efekt", "Za sprawą" zakładam, że powinna być widoczna korelacja procentów do wartości w $$, a
Facebook zdrożał o 34 % co przełożyło się na 25,7 mld $.
Natomiast Microsoft o 37% co przełożyło się na 15,5 mld $

Nie wiem jak można publikować takie wyliczenia. Po przeczytaniu zwrotów "Efekt", "Za sprawą" zakładam, że powinna być widoczna korelacja procentów do wartości w $$, a tu miszmasz.
Albo nauczcie się pisać albo liczyć. Jedno z dwóch. Dzieci z podstawówki teraz zdalnie się uczą to może zatrudnijcie ucznia do sprawdzania wyliczeń zdalnie - myślę, że sobie lepiej poradzi albo nie ogłaszajcie się jako portal finansowy.
mcgalaxy
Gates oraz Zuckerberg nie posiadają wszystkich akcji swoich firm. posiadają oni inną ilość akcji tych firm. Gates posiada mniej procent akcji Microsoftu niż Zuckerberg Facebooka stąd ta różnica.
hal9ooo
Wartość 10 akcji firmy Bolka = 100 (akcja po 10)
Wartość 10 akcji firmy Lolka to 1000 (akcja po 100)
Po 100 % wzroście akcji firmy Bolka 10 akcji kosztuje 200 (wzrost o 100)
Po 20 % wzroście akcji firmy Lolka 10 akcji kosztuje 1200 (wzrost o 200)
Mimo mniejszego wzrostu % wzrost nominalny jest większy z powodu
Wartość 10 akcji firmy Bolka = 100 (akcja po 10)
Wartość 10 akcji firmy Lolka to 1000 (akcja po 100)
Po 100 % wzroście akcji firmy Bolka 10 akcji kosztuje 200 (wzrost o 100)
Po 20 % wzroście akcji firmy Lolka 10 akcji kosztuje 1200 (wzrost o 200)
Mimo mniejszego wzrostu % wzrost nominalny jest większy z powodu innej wartości bazowej (odniesienia)... teraz jaśniej miszczu?
mcgalaxy odpowiada hal9ooo
no tu to się nie zgadza bo microsoft akurat jest wart wiecej
demeryt_69
Na liście najbogatszych sami 'górale' ze Wzgórz Golan - szalom!
traderfr
Ciekawe czy postawi sobie w ogródku pomnik ze złota przedstawiający Powella w skali 1:1.

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki