Bezos sprzedał akcje Amazona za 3 mld USD

2020-08-06 08:03
publikacja
2020-08-06 08:03
fot. CLODAGH KILCOYNE / Reuters

Jeff Bezos sprzedał akcje Amazona warte ponad 3 mld dolarów. Ostatni rajd spółki sprawia, że szacowana wartość majątku najbogatszego człowieka na świecie zbliża się do 200 mld dolarów.

Jak informują dziś amerykańskie media powołujące się na dokumenty złożone w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), na początku sierpnia Jeff Bezos zbył pakiet blisko miliona akcji Amazona. Cena w transakcjach sprzedaży wahała się od 3102 do 3183 dolarów za akcję, wobec czego cała operacja przyniosła najbogatszemu człowiekowi świata 3,1 mld dolarów. Po odprowadzeniu podatku, w gotówce zostało Bezosowi 2,4 mld dolarów.

Jak podkreśla „Forbes”, ostatnia duża redukcja stanu posiadania akcji Amazona przez Bezosa miała miejsce na przełomie stycznia i lutego. Miliarder sprzedał wtedy akcje warte 4,1 mld USD. Jedna akcja Amazona wyceniana była wtedy na ok. 2000 USD, obecnie jest to już 3200 USD. Z kolei rok temu Bezos sprzedał akcje Amazona za 2,8 mld dolarów, po ok. 1850 USD za sztukę.

Po wszystkich tych transakcjach Jeff Bezos nadal posiada 54 mln akcji Amazona, wartych obecnie 170 mld dolarów. W istocie miliarder kontroluje jeszcze większą część spółki, ponieważ po ubiegłorocznym podziale majątku była żona Mackenzie pozostawiła mu prawo głosu wynikające z przypadających jej po rozwodzie akcji (wspólne akcje małżeństwa podzielono w stosunku 75 do 25 proc., na korzyść Jeffa Bezosa).

Jeff Bezos nie ujawnił, na co przeznaczył środki ze sprzedaży akcji Amazona. Media spekulują, że może chodzić m.in. o dofinansowanie kosmicznej spółki Blue Origin, którą w 2017 r. obiecał rocznie zasilać kwotą przynajmniej miliarda dolarów lub o zadeklarowane 10 mld dolarów na walkę ze zmianami klimatu prowadzoną przez organizację Bezos Earth Fund.

Z całą pewnością sprzedaż akcji Amazona jest głównym źródłem gotówki, jaką dysponuje amerykański miliarder, ponieważ jego pensja roczna wynosi zaledwie 82 tys. dolarów – do tego dochodzi pakiet świadczeń (m.in. ochrona osobista) warty 1,6 mln dolarów.

Według rankingu Bloomberga łączna wartość majątku Jeffa Bezosa  szacowana jest obecnie na 190 mld dolarów. To aż 75 mld dolarów więcej niż na początku 2020 r. Kwestią czasu wydaje się, aż Amerykanin jako pierwszy człowiek przebije barierę 200 mld dolarów. Próg 100 mld dolarów w 2018 r. jako pierwszy również przebił Bezos (później dołączyli do niego Bill Gates i Bernard Arnault).

MZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
marcinn89
Bardzo dziwne rzeczy się wyprawiają w tym kraju i na całym świecie. Niedawno czytałem na blogu Kejti jak młoda dziewczyna w ciągu jednego dnia zarobiła w przybliżeniu ok 4000 zł siedząc na tyłku w domu, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na taką kasę harować (najlepiej Bardzo dziwne rzeczy się wyprawiają w tym kraju i na całym świecie. Niedawno czytałem na blogu Kejti jak młoda dziewczyna w ciągu jednego dnia zarobiła w przybliżeniu ok 4000 zł siedząc na tyłku w domu, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi cały miesiąc na taką kasę harować (najlepiej wpisać sobie w Google blog kejti i zobaczyć). Dziwne rzeczy się dzieją po tej burzy z wirusem i myślę że będzie jeszcze gorzej dla niektórych.
jes
c/z to bodajże 120 to czemu się tu dziwić
carlito1
Hehe nikt nie zna bardziej sytuacji w firmie jak jej właściciel :)
meryt
carlito1 "Hehe nikt nie zna bardziej sytuacji w firmie jak jej właściciel :)"

Jak jesteś pewny, obstaw krótką sprzedaż.
carlito1 odpowiada meryt
Nie, nie, spekulacja na krótkich to nie dla mnie.. Rynki amerykańskie są już mega oderwane od rzeczywistości i tu wszystko jest możliwe. Łącznie z tym, że jak kapitan statku wyskoczył to przecież okręt dalej płynie....
artur_wu odpowiada carlito1
wg Ciebie jak właściciel sprzedaje 2% akcji, to firma upada?
fanquilen
Bezos nie sprzedał akcji bo boi się, że cena spadnie, tylko wypłacił sobie kieszonkowe na zabawę rakietami. Trochę inna sytuacja niż ta, w której prezes spółki na NewConnect wyprzedaje większość swoich akcji :)
meryt odpowiada carlito1
Akcji na sprzedaż starczy mu do emerytury.

"pozostawiając mu 12% udziałów w firmie wartych około 110 miliardów dolarów po czwartkowej cenie rynkowej."

"Bezos powiedział wcześniej, że każdego roku będzie sprzedawał akcje o wartości około 1 miliarda dolarów, aby sfinansować swoje komercyjne
Akcji na sprzedaż starczy mu do emerytury.

"pozostawiając mu 12% udziałów w firmie wartych około 110 miliardów dolarów po czwartkowej cenie rynkowej."

"Bezos powiedział wcześniej, że każdego roku będzie sprzedawał akcje o wartości około 1 miliarda dolarów, aby sfinansować swoje komercyjne przedsięwzięcie kosmiczne Blue Origin."
santoriusz odpowiada artur_wu
nie upada..... runie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki