REKLAMA

Muller: Niebawem pokażemy, jak będzie wyglądał system szczepień przeciw Covid-19

2020-11-24 08:54, akt.2020-11-24 10:41
publikacja
2020-11-24 08:54
aktualizacja
2020-11-24 10:41
fot. LookerStudio / Shutterstock

Albo na koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego zostanie zaprezentowany system szczepień na Covid-19; poinformujemy, jak będzie wygalała rejestracja, gdzie będą punkty szczepień - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

W minioną sobotę premier Mateusz Morawiecki mówił o szansie na to, że około 18 stycznia będą pojawiały się już pierwsze dostawy szczepionek na Covid-19. Szef rządu zapowiedział, że Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę. Poinformował, że na jedną ze szczepionek Polska już złożyła zamówienie 16 mln dawek.

Rzecznik rządu zapytany we wtorek w TVP1, kiedy będzie wiadomo, jak będzie wyglądał system szczepień, odpowiedział, że obecnie finalizowane są "rozwiązania w zakresie dystrybucji szczepionki, sposobu zapisywania się".

"Albo na koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego tygodnia taki system zostanie pokazany, w jaki sposób będzie wyglądała rejestracja, w jakich miejscach będą dostępne punkty szczepień, bo my się przygotowujemy wcześniej, tak, aby od punktu zero, czyli od momentu, kiedy pierwsze szczepionki zostaną dostarczone, w ciągu kilku dni rozpocząć ich dystrybucję" - powiedział Müller.

Pierwszą grupą, która będzie mogła zostać zaszczepiona - zaznaczył - będą seniorzy oraz równolegle służby medyczne; następnie zaszczepiona będzie mogła być część służb mundurowych, bezpośrednio odpowiadających za pomoc w walce z epidemią, a następnie poszczególne grupy społeczne, według kolejności, która zostanie niedługa opublikowana.

Rzecznik rządu poinformował, że do szczepienia będzie można się rejestrować m.in. poprzez specjalną infolinię lub przez internet.

Niedzielski: mamy zagwarantowane szczepionki przeciw koronawirusowi dla wszystkich dorosłych Polaków

Umowy zawarte pośrednio z trzema producentami zabezpieczają populację; mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 mln ludzi - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia nie będą obowiązkowe – zaznaczył szef MZ. Zapowiedział, że centra dystrybucji szczepionek miałyby powstać w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Szef resortu zdrowia był pytany w Programie III Polskiego Radia m.in. o to, które szczepionki przeciw koronawirusowi zostaną zakupione.

„Mamy europejski mechanizm zakupu. Wszystkie państwa UE reprezentuje komisja, która negocjuje bezpośrednio z producentami i w imieniu państw nabywa leki, które potem są dystrybuowane według parytetu ludności do poszczególnych państw” – powiedział minister.

Jak dodał, mamy zawarte pośrednio umowy z trzema producentami, które w pełni zabezpieczają populację Polski. „Mamy zagwarantowane szczepienia dla blisko 34 mln ludzi” – podał Niedzielski.

Niedzielski wskazał, że dwie z trzech szczepionek, które mają wstępne wyniki badań populacyjnych, zapewniają 90 proc. odporności. „To jest główne kryterium” – zaznaczył.

„Kierowaliśmy się też drugim kryterium, kto jest w stanie najszybciej dostarczyć szczepionki, a najszybciej mogą dotrzeć szczepionki tzw. oksfordzkie i Pfizera” – dodał.

Minister zaznaczył, że szczepienia nie będą obowiązkowe. „Wybór będzie zawsze należał do osoby, która się decyduje. Ale mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 mln ludzi” - zaznaczył.

Pytany, dlaczego szczepionki nie będą obligatoryjne, minister stwierdził, że „nie jest tajemnicą, że ludzie mają wątpliwości”. „To jest szczepionka, która wchodzi na rynek, pojawia się po raz pierwszy w obrocie. Będziemy starali się wyjaśnić wszystkie wątpliwości, dać pewnego rodzaju gwarancje bezpieczeństwa i przekonywać” – powiedział.

Dopytywany, czy nie chodzi o kwestie finansowe, bo dobrowolne szczepionki będą dla większości płatne, a obowiązkowe musiałyby być darmowe lub z refundacją, Niedzielski zapewnił, że „to absolutnie nie jest kryterium”.

„Państwo polskie w dobie pandemii pokazało już niejednokrotnie, że wydatkowanie środków na pandemię jest priorytetem. Nie prowadzimy takiej buchalteryjnej kalkulacji ekonomicznej” – podkreślił.

Niedzielski przypomniał, że w pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy, medycy i służby mundurowe.

„Zdefiniowaliśmy grupy priorytetowe i oczywiście zaczniemy do medyków. Chcemy, by osoby najbardziej narażone na kontakt z wirusem miały prawo do zabezpieczenia w pierwszej kolejności. A potem służby mundurowe, a potem seniorzy. Chcemy robić to sekwencyjnie” – powiedział minister.

Niedzielski podał, że jeśli chodzi o osoby starsze, najpierw szczepieniom zostaną poddane osoby 75 plus, a potem „w dół rocznikami, zapraszając po kolei, by nie generować kolejek”.

Odnosząc się do kwestii logistyki, szef MZ przypomniał, że powołany został zespół, który opracowuje szczegóły.

„Chcemy centra dystrybucji szczepionek utworzyć w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. One są w każdym województwie, mają odpowiednie infrastrukturalne przygotowanie by przechowywać szczepionki w określonych warunkach” - poinformował Niedzielski.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
harrytracz
Meryt:
"Jakby nie było deficytu budżetowego i funduszy pozabudżetowych :)
Przy deficycie budżetu ponad 100 mld, środki pochodzą z obligacji Funduszu Przeciwdziałania COVID-19."
A teraz napisz ładnie co się dalej stanie z tym deficytem i wypuszczonymi obligacjami?
harrytracz
Meryt:
"Jakby nie było deficytu budżetowego i funduszy pozabudżetowych :)
Przy deficycie budżetu ponad 100 mld, środki pochodzą z obligacji Funduszu Przeciwdziałania COVID-19."
Swoje codzienne wydatki i opłaty też finansujesz kredytami bankowymi?
ruhe
W Niemczech padł pomysł żeby deportować ludzi kwestionujących pandemię. Taka powtórka z historii, tylko teraz to nie Żydzi są problemem dla faszystów.
harrytracz
Kto z was pójdzie się szczepić? Ja nie ide
meryt
"Kto z was pójdzie się szczepić? Ja nie ide"

Ile szczepień obowiązkowych przyjąłeś?


"§ 2. Obowiązkiem szczepień ochronnych są objęte następujące choroby zakaźne:
1) błonica;
2) gruźlica;
3) inwazyjne zakażenie Haemophilus influenzae typu b;
4) inwazyjne zakażenia Streptococcus
"Kto z was pójdzie się szczepić? Ja nie ide"

Ile szczepień obowiązkowych przyjąłeś?


"§ 2. Obowiązkiem szczepień ochronnych są objęte następujące choroby zakaźne:
1) błonica;
2) gruźlica;
3) inwazyjne zakażenie Haemophilus influenzae typu b;
4) inwazyjne zakażenia Streptococcus pneumoniae;
5) krztusiec;
6) nagminne zakażenie przyusznic (świnka);
7) odra;
8) ospa wietrzna;
9) ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis);
10) różyczka;
11) tężec;
12) wirusowe zapalenie wątroby typu B;
13) wścieklizna"

"OBWIESZCZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 28 marca 2018 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia
w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych"
Dz. U. Nr. 753, 2018
ertom
A gdzie 3 mln szczepionek na grypę?
secundus
ciekawe za ile się sprzedali
antek10
Bedą bic pałkami teleskopowymi tych co beda przeciw :-) ?
kryzysio
Dziennik Ustaw Nr. 1845 z 8.10.2020

Art. 36. 1.22) Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną,
Dziennik Ustaw Nr. 1845 z 8.10.2020

Art. 36. 1.22) Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków.
2. O zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie przez osoby wykonujące zawody medyczne. Każdy przypadek zastosowania środka przymusu bezpośredniego odnotowuje się w dokumentacji medycznej.
3. Lekarz lub felczer może zwrócić się do Policji, Straży Granicznej lub Żandarmerii Wojskowej o pomoc w zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego. Udzielenie pomocy następuje pod warunkiem wyposażenia funkcjonariuszy lub żołnierzy w środki chroniące przed chorobami zakaźnymi przez tego lekarza lub felczera.
4. Przed zastosowaniem środka przymusu bezpośredniego uprzedza się o tym osobę, wobec której środek przymusu bezpośredniego ma być zastosowany, i fakt ten odnotowuje się w dokumentacji medycznej. Przy wyborze środka przymusu bezpośredniego należy wybierać środek możliwie dla tej osoby najmniej uciążliwy, a przy stosowaniu środka przymusu bezpośredniego należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o dobro tej osoby.
5. Przymus bezpośredni polegający na unieruchomieniu może być stosowany nie dłużej niż 4 godziny (ŁASKAWCY!). W razie potrzeby stosowanie tego przymusu może być przedłużone na następne okresy 6-godzinne, przy czym nie dłużej niż 24 godziny łącznie.
6. Przytrzymywanie jest doraźnym, krótkotrwałym unieruchomieniem osoby z użyciem siły fizycznej.
7. Unieruchomienie jest dłużej trwającym obezwładnieniem osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftana bezpieczeństwa. 8. Przymusowe podanie leku jest doraźnym lub przewidzianym w planie postępowania leczniczego wprowadzeniem leków do organizmu osoby – bez jej zgody.
meryt
antek10 "Bedą bic pałkami teleskopowymi tych co beda przeciw :-) ?"

"Premier: szczepionka na COVID-19 będzie dobrowolna"

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki