REKLAMA
PIT 2023

Ministerstwo klimatu: Dostawy gazu na 2023 r. zabezpieczone. Zużycie spada

2022-09-28 12:54
publikacja
2022-09-28 12:54

Możliwości dostaw gazu do Polski od 2023 roku wyniosą 21 mld m3 rocznie, a zużycie gazu spada obecnie o ok. 40 proc. - poinformował Piotr Dziadzio, główny geolog kraju, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa.

Ministerstwo klimatu: Dostawy gazu na 2023 r. zabezpieczone. Zużycie spada
Ministerstwo klimatu: Dostawy gazu na 2023 r. zabezpieczone. Zużycie spada
fot. Mircea Moira / / Shutterstock

„Mamy w pełni wypełnione magazyny gazu, prowadzimy stabilną eksploatację gazu z naszych złóż. Mamy w pełni zakontraktowane dostawy LNG, Świnoujście pracuje. Mamy interkonektory, niedługo ruszy interkonektor ze Słowacją. Przystępujemy do zintensyfikowanych działań w zakresie terminala LNG w Gdańsku. Jesteśmy bezpieczni, jeśli chodzi o dostawy gazu ziemnego” – powiedział Piotr Dziadzio podczas kongresu energetycznego DISE Energy we Wrocławiu.

„Możliwości dostaw gazu od 2023 roku będą na poziomie 21 mld m3. To zabezpiecza nasze potrzeby w tej chwili” – dodał Dziadzio.

Jak wskazał, ilość zużywanego gazu spada, co wynika m.in. z oszczędności gospodarstw domowych i przemysłu z powodu wysokich cen.

„Mamy dziś 40 proc. niższe zużycie gazu ziemnego” – powiedział Dziadzio.

Z przedstawionej przez wiceministra prezentacji wynika, że w okresie styczeń-lipiec tego roku średnie zużycie gazu w kraju wyniosło 9,3 mld m3, 14 proc. mniej rdr. W sierpniu zużycie wyniosło 0,64 mld m3 gazu, co oznacza spadek o 39,6 proc. rdr, a okresie 1-21 września spadło o 36 proc. rdr do 0,48 mld m3.

Dziadzio poinformował, że weryfikowane są nieeksploatowane złoża gazu ziemnego.

„Rozpoczęliśmy weryfikację wszystkich dostępnych złóż gazu ziemnego, które są nieeksploatowane w kraju. Proces postępuje, zobaczymy, jaki będzie efekt. Zakładamy, że powinniśmy powrócić do złóż, które nie były eksploatowane z różnych przyczyn, głównie ekonomicznych. Mamy tam ok. 40 mld m3 gazu, który wiemy, że jest zgromadzony i chcemy go wydobyć. Analiza danych geologicznych wymaga pewnego nakładu czasu. Niedługo będziemy mogli wyciągnąć wnioski, ile gazu będziemy mogli szybciej zagospodarować ” – powiedział główny geolog kraju.

Dodał, że w PGNiG trwają prace w zakresie optymalizacji z czerpania złóż węglowodorów, głównie gazu.

Poinformował, że przeanalizowano możliwość powrotu do gazu łupkowego, ale eksploatacja złóż jest nadal nieopłacalna, nawet przy wysokich cenach gazu. (PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (25)

dodaj komentarz
jpelerj
Zużycie spada? A skąd weźmiemy nawozy, kupowane dotąd na Białorusi i w Rosji? Jak Azoty też nie wyprodukują? Przejdziemy na narodowy program eko żywności?
qart
Każdy może zmniejszyć temperaturę w mieszkaniu o 1 stopień, nieco temperaturę wody na piecyku łazienkowym, skrócić prysznic.
trolley
No a kto ci nie daje w zimnie siedzieć??? Chcesz to siedź ale nie namawiaj innych i nie rób z innych id...ów.
trolley odpowiada (usunięty)
Mnie jeszcze nie wzywa a tobie twój prezydent Zełeński jeszcze zaproszenia nie przysłał? Czy przysłał i dlatego w Polse jesteś? XD
prs odpowiada trolley
Rusz 4 litery - Ukrainska ziemia potrzebuje nawozu..
prs odpowiada trolley
"Jeszcze nie" lol..
qart odpowiada trolley
Gdzie przeczytałeś o zmuszaniu. Właśnie pisze o racjonalnym DOBROWOLNYM ograniczeniu. Nie popisuj się publicznie tym, że jesteś TĘPY.
abcx
"Zużycie spada" - to przecież oznacza że firmy mniej produkują i za chwilę zaczną się zwolnienia :(
prs
Nie..
Coraz więcej alternatyw..
trolley odpowiada (usunięty)
może i faktycznie Ukraińców trzeba pomocą psychiatryczną objąć? widać że wielu potrzebuje

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki