REKLAMA

Strajk nauczycieli zapowiadany, więc zasiłku nie będzie?

Agata Wojciechowska2019-04-04 12:45redaktor
publikacja
2019-04-04 12:45

W wielu przedszkolach i szkołach od dawna wiszą plakaty o strajku. Od niedzieli znane są wyniki referendum strajkowego. Media tygodniami donosiły o ostrzeżeniach związków zawodowych nauczycieli. Rodzi to pytanie, czy nie są zagrożone wypłaty zasiłków opiekuńczych dla rodziców, skoro mogli spodziewać się strajku?

fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Jednym z wymogów stawianych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych starającym się o zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówki oświatowej jest wypełnienie oświadczenia. Zawarte w nim sformułowanie dotyczy "nieprzewidzianego" zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. W dalszych dokumentach dotyczących zasiłku opiekuńczego można przeczytać, że "nieprzewidziany" oznacza takie zamknięcie placówki, o którym rodzice dowiedzieli się nie wcześniej niż 7 dni. Czy więc opiekunowie, by dostać pieniądze, muszą okłamać pracodawcę czy ZUS?

Warto pamiętać, że podczas rozpatrywania wniosku o zasiłek opiekuńczy pracodawca bądź Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dodatkowe narzędzia - może wysłać zapytanie do placówki oświatowej, kiedy wywiesiła plakaty/informacje o strajku. 

Jeszcze więcej wątpliwości wprowadza rozmowa z infolinią Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam dowiedzieliśmy się, że jeśli rodzic widział plakaty, oglądał telewizję, słuchał radia, przeszukiwał internet na tydzień przed newralgicznym poniedziałkiem 8 kwietnia, to nie może z czystym sumieniem oświadczyć, że o strajku nie wiedział nic. Co za tym idzie, zasiłek mu się nie należy. Podobnie w sytuacji, w której w szkole otwarta jest np. świetlica. Zgodnie z prawem wówczas placówka zamknięta nie jest, więc pieniądze z ZUS-u również się nie należą. Nie liczy się fakt, że niekiedy w świetlicy trzeba byłoby pomieścić kilkaset dzieci. Emocje uspokaja Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego. 

- Nadal nie wiemy, czy w poniedziałek będzie strajk nauczycieli i czy szkoły będą otwarte. W związku z tym można przypuszczać, że zamknięcie placówki oświatowej ciągle spełnia wymogi uzyskania zasiłku opiekuńczego, a więc może być przez pracodawcę potraktowane jako niezaplanowane - wyjaśnia rzeczniczka. - Ale ostateczna decyzja zależy od pracodawcy, który wypłaci zasiłek – dodaje.

Apeluje również do rodziców, by zdecydowali się na zasiłek opiekuńczy a nie na zwolnienie lekarskie.

- Nie ma sensu, żeby rodzice zabierali dzieci do lekarza i czekali w kolejce po zwolnienie, skoro zasiłek opiekuńczy jest płatny tak samo jak chorobowy, czyli 80 proc,. i jest to ta sama pula dni - 60 w ciągu roku, która przypada na opiekę dla dzieci poniżej 8. roku życia - mówi Iwona Kowalska-Matis. - To samo w przypadku, gdy w przedszkolu lub szkole czynna będzie tylko świetlica. Przecież nie pomieści ona wszystkich dzieci, które muszą mieć opiekę - dodaje. 

Rząd z nauczycielami ma usiąść do rozmów w piątek. Rodzice zapewne przekonają się, czy dojdzie do strajku 8 kwietnia. Niektórzy dyrektorzy szkół już zapowiedzieli, żeby sprawdzić Librusa o 7 rano w poniedziałek. Wówczas ma zostać wysłana szczegółowa informacja. Dlatego warto być przygotowanym na każdą możliwość.  

Czy popierasz strajk nauczycieli? Jeśli nie widzisz ankiety poniżej, zagłosuj tutaj »

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie.

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grzegorzkubik
8000 zł brutto? Tyle to nawet w korporacjach nie płacą a w koropo ludzie są lepiej wykształceni niż nauczyciele. Dwa języki obce i spore doświadczenie z pracą z klientem. Znajomość wielu programów komputerowych. Nauczyciel przy tym wysiada.
and00
Ale nauczyciel ma tylko kwartał wolnego rocznie, roczny urlop zdrowotny i 13,5 godziny zegarowej obowiązkowej pracy
Nie jest lekko
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomtomek1
Mam koleżankę przedszkolankę która spędza kilka godzin dziennie około 2-3 razy w tygodniu żeby przygotować dzieciom zajęcia według wytycznych MEN czy czegoś tam, materiały we własnym zakresie (papier, drukowanie,itp.) nikt kasy za to nie zwraca ani godzin nie płaci.
Ostatnio polonistka mojego syna opowiadała że
Mam koleżankę przedszkolankę która spędza kilka godzin dziennie około 2-3 razy w tygodniu żeby przygotować dzieciom zajęcia według wytycznych MEN czy czegoś tam, materiały we własnym zakresie (papier, drukowanie,itp.) nikt kasy za to nie zwraca ani godzin nie płaci.
Ostatnio polonistka mojego syna opowiadała że z każdego przerobionego działu musi zrobić sprawdzian i "odchaczyć" go w jakimś elektronicznym dzienniku .
Mając pod opieką klasy 4-8 , a jest to mała szkoła ( tylko po 2 klasy)
zajęło jej cały tydzień żeby sprawdzić pracę dzieciaków a jeszcze do tego codzienne przygotowania do lekcji.
panwitek
A mnie zajęło 5 wieczorów i weekend przygotowanie dokumentacji jakościowo-handlowej wyprodukowanego urządzenia po to, żeby firma dostała sprawnie pieniądze i miała na wypłatę o czasie dla wszystkich pracowników.
W firmie jestem wg umowy w godzinach 8-16, a myślę o obowiazakach juz o 7 i grubo po 17.
I nie strajkuję
A mnie zajęło 5 wieczorów i weekend przygotowanie dokumentacji jakościowo-handlowej wyprodukowanego urządzenia po to, żeby firma dostała sprawnie pieniądze i miała na wypłatę o czasie dla wszystkich pracowników.
W firmie jestem wg umowy w godzinach 8-16, a myślę o obowiazakach juz o 7 i grubo po 17.
I nie strajkuję ani nie mam do nikogo pretensji.
Mam znajomych nauczycieli którzy podobną argumentację wysuwają przy każdej okazji, "zapominając" jednocześnie o całej masie innych przywilejów.
System kształcenia i wynagradzania nauczycieli to archaizm. W jego wyniku muszę dzieci "dokształacać" na korepetycjach po 60 zł/godzinę BEZ OPODATKOWANIA do tychże nauczycieli, aby zniwelować żenujący poziom wiedzy i pracy wielu z nich.
hfjdj odpowiada panwitek
Spotkal jelen jelenia. Gdyby byli roznoplciowi to by moze cos z tego bylo. Skad sie tacy ludzie biora co za darmo pracuja i jeszcze sie tym chwala?
and00
Ryza papieru (500 kartek) -15zł...
A mój znajomy używa w pracy prywatnego długopisu, i jakoś z tym żyje
"...odchaczyć" go w jakimś elektronicznym dzienniku" - Niesamowite, katorga
Teraz rozumiem dlaczego muszą mieć kwartał wakacji
hfjdj
Gdyby to III Rzesza mialaby poradzic sobie z nauczycielami to w pierwszej kolejnosci zrobiono by spis wszystkich nauczycieli ktorzy zamierzaja strajkowac. A potem zwalnialby codziennie po kilkadziesiat osob az by nauczyciele sie sami z tej listy wykreslili. Tak by to bylo i tyle.
blind-oln
Z tego co pamiętam z lekcji historii, to III Rzesza nie skończyła zbyt dobrze.

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki