REKLAMA
WEBINAR

Możliwa stabilizacja kursu euro na 4,50 zł. Złoty przed decyzją RPP

2023-06-05 10:13
publikacja
2023-06-05 10:13

Rozpoczęty tydzień to kontynuacja notowań euro poniżej poziomu 4,50 zł w stosunku do złotego, który czeka na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści są zdania, że w tym tygodniu możliwe jest stabilizacja lub minimalne osłabienie kursu polskiej waluty, a weekendowe spekulacje o obniżkach stóp nie wpłynęły w żaden sposób na wartość złotego.

Możliwa stabilizacja kursu euro na 4,50 zł. Złoty przed decyzją RPP
Możliwa stabilizacja kursu euro na 4,50 zł. Złoty przed decyzją RPP
fot. mffoto / / Shutterstock

W bieżącym tygodniu wydarzeniem, które potencjalnie powinno mieć największy wpływ na notowania polskiej waluty, jest dwudniowe posiedzenie RPP, zakończone decyzją w sprawie stóp procentowych. Co prawda z ust prezesa Glapińskiego od dłuższego czasu przewija się motyw ich obniżki, możliwej nawet jeszcze w tym roku (pod jego koniec), ale scenariuszem bazowym w najbliższym czasie jest utrzymanie dotychczasowej polityki monetarnej.

Pewność co do tego jest na tyle duża, że kursem nie zachwiały spekulacje z weekendu snute na bazie zaobserwowania komunikatów (testowych) na stronie NBP.

Reklama

„Złoty nie przejął się tymi spekulacjami i zaczyna tydzień na korzystnych poziomach po umocnieniu z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. (…) Co prawda bardzo mocne dane o zatrudnieniu opublikowane w piątek w USA utrzymują kierunek spadkowy na parze EUR/USD, ale wydaje się, że tak długo, jak nastroje pozostaną mocne, złoty będzie radzić sobie dobrze” – napisał Przemysław Kwiecień z DM XTB w porannym komentarzu.

Kurs EUR/PLN o godz. 10.12 wynosił więc 4,4825 zł i był niespełna 1,5 grosza powyżej blisko dwuletniego dołka, który został wyznaczony 23 maja bieżącego roku. To już kolejne zejście kursu euro poniżej poziomu 4,50 zł w ostatnich tygodniach, ale ekonomiści z PKO prognozują jego stabilizację w tym tygodniu, w tej okolicy, wobec braku istotniejszych danych makroekonomicznych.

Bankier.pl

Z kolei ekonomiści Banku Santander stawiają raczej na osłabienie złotego, ale ruch może nie być ani znaczący, ani trwały. "Być może dopiero kolejny tydzień i zaplanowany na 15 czerwca wyrok TSUE będzie impulsem do większej zmienności krajowej waluty" - oceniają ekonomiści Santandera.

Kurs EUR/USD wskazuje na lekkie umocnienie dolara po publikacji piątkowych danych z rynku pracy i kurs na parze zszedł poniżej 1,07 i o godz. 10.14 w poniedziałek był notowany dokładnie na 1,069. Z kolei kurs złotego w parze z dolarem (USD/PLN) stabilizował się i o godz. 10.14 wynosił 4,194 zł.

Stabilny pozostawał też kurs franka szwajcarskiego, po tym jak w poniedziałek rano pokazały się dane i helweckiej inflacji CPI za maj, która był zgodna z szacunkami i wyniosła 2,2 proc., rdr, wobec 2,6 proc. odnotowanej poprzednio. Jest to najniższy odczyt inflacji w Szwajcarii od lutego 2022 roku. Kurs CHF/PLN wyniósł o godz. 10.15 4,6062 zł.

"Kluczowym wydarzeniem tygodnia będzie wtorkowa decyzja RPP. Chociaż prawdopodobnie żaden analityk nie oczekuje zmian obecnego poziomu stóp procentowych to coraz wyraźniejszy przekaz płynący ze strony części członków RPP, skłaniających się ku obniżkom stóp pod koniec roku może sugerować, że również prezes Glapiński podczas konferencji NBP (środa o g. 15) uderzy mocniej w gołębie tony. Jednak taki scenariusz wydaje się być już uwzględniony w obecnych wycenach rynkowych, stąd nie spodziewamy się, aby zarówno komunikat RPP, jak i retoryka A. Glapińskiego wywarły jakąś mocniejszą presję na złotym" - oceniają analitycy PKO BP.

MKu

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
simonsoft8
NBP chcą obniżać stopa, pewnio jest jak mówią dobrze

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki