REKLAMA

Może powstać specustawa w sprawie Światowych Dni Młodzieży

2015-12-11 18:06
publikacja
2015-12-11 18:06

Priorytetowym zadaniem rządu jest przygotowanie specustawy, która ułatwiałaby procedury związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski. Za wyzwanie uznał m.in. zapewnienie pielgrzymom opieki medycznej.

fot. / / ingimage

"Premier chciałaby, by Światowe Dni Młodzieży zaplanowane na lipiec 2016 r. w Krakowie były imprezą na najwyższym poziomie organizacyjnym, godnie prezentującym Polskę; by promowały nasz kraj za granicą. Dlatego te wszystkie zaległości, również finansowe, będziemy nadrabiać, ale musimy mieć na to trochę czasu" - powiedział PAP nowo powołany pełnomocnik.

Majewski był do tej pory dziennikarzem "Rzeczpospolitej", teraz ma koordynować pracę urzędów, resortów i jednostek podległych wojewodzie małopolskiemu w zakresie dotyczącym ŚDM.

Jak powiedział, w piątek odbyło się nieoficjalne spotkanie zespołu, który zajmuje się tym tematem. Kieruje nim szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, a jego członkami są poszczególni ministrowie wyznaczeni przez premier Beatę Szydło i przedstawiciele wojewody małopolskiego. Wojewoda ma również swojego pełnomocnika do ŚDM; jak poinformował Majewski, został nim Rafał Bochenek.

Majewski uznał, że najważniejszym zadaniem rządu jest przygotowanie specustawy, które ułatwiałaby procedury związane z organizację ŚDM m.in. w sferze zamówień publicznych. Jak dodał, taka specustawa nie powstała za poprzedniego rządu. "Taka ustawa była przyjęta przez rząd PO przed ME2012 i dzięki temu przygotowania do mistrzostw były sprawne i szybkie. A Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie nie mniejszej rangi, a wręcz większa impreza, jeśli chodzi o liczbę gości z zagranicy, którzy zamierzają do nas przyjechać" - podkreślił.

Wyjaśnił, że do czwartku resorty mają wskazać u siebie te obszary, które wymagają zmiany prawa w związku z przygotowaniami do ŚDM.

Pytany o działania poprzedniego rządu w związku z wydarzeniem w Krakowie, powiedział, że działał zespół, ale w wielu resortach w tej sprawie zastano "puste szuflady". "Wzięliśmy się do pracy z wielkim zaangażowaniem. Widzimy, jak mało jest czasu. Stąd w pierwszej kolejności stworzenie tej podstawy prawnej do działania" - powiedział Majewski.

Za największe wyzwania uznał m.in. zapewnienie opieki medycznej dla pielgrzymów, ustalenie zasad współpracy między resortami zdrowia, obrony i MSWiA, które mają swoje lecznice, podjęcie działań na rzecz zwiększenia składów pociągów, które będą jednym z głównych środków transportu na ŚDM 2016. Majewski dodał, że wyzwaniem jest też zorganizowanie 16 tysięcy przenośnych toalet, bo takie zapotrzebowanie zgłosił wojewoda. W kraju nie ma ich takiej liczby, konieczne będzie sprowadzenie toalet z innych krajów.

Pytany, czy organizatorzy ŚDM mogą liczyć na finansowe wsparcie rządu powiedział, że "wszystkie te kwestie leżą w gestii wojewody małopolskiego i za jego pośrednictwem będą trafiać do pani premier". "Wszystko to, co będzie niezbędne do realizacji ŚDM, będzie sfinansowane, ale na pewno będziemy musieli ocenić, czy wszystkie potrzeby zgłaszane przez samorząd są zasadne" - zaznaczył Majewski.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.

Bożena Ławnicka (PAP)

bos/ gma/ abr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~magda
Zgadzam magds
się nasz rząd to banda złodzieja ml i
~Kaczytojtoj
Ustawa o sprawdzeniu toalet z Węgier. Tzw ustawa naprawcza
~endi
Jako podatnik nie zgadzam się aby moje ciężko zarobione pieniądze szły na sponsorowanie JAKICHKOLWIEK imprez religijnych , czy to Światowych Dni Młodzieży , czy zapalania Chanukowych Świec - ŻADNYCH . Rząd ma zająć się gospodarką , nie trwonieniem naszych pieniędzy
~ggyyhhuujj
Po pierwsze kler wygonic z internetu i władzy
~Pacjent
Panie pielęgniarki. Minimum 50 brutto za godzinę pracy bo znowu Was oszukają, wszyscy zarobią tylko Wy będziecie jak zwykle oszukane.
~krawiec
A czy syn panie premier nie nosi przypadkiem watykańskiej sukienki ?
~bbbbb
Jestem kiepskim katolikiem, ale jestem. To skandal, żeby Państwo dopłacało. Nie ma biednych w tym kraju , aby im pomóc?. Znajomy powiedział mi na co idzie np. część pieniędzy z Caritasu., na który też daje państwo. Nie zgadniecie. Na grochówkę na zjazdy Radia Maryja.
~cccccc
Kiepskim to może jesteś prowokatorem.

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki