Moskwa chce wyburzyć tysiące kamienic

W Moskwie nie milkną głosy sprzeciwu wobec planów rozbiórki kilku tysięcy kamienic. W minioną niedzielę niezadowoleni moskwianie zorganizowali demonstrację, w której wzięło udział blisko 30 tysięcy osób. Z kolei 28 maja podobną akcję protestacyjną zamierzają przeprowadzić dwie opozycyjne partie Partia Narodowej Wolności i Jabłoko.

(fot. Sergei Karpukhin / Reuters)

Projekt zakłada zburzenie starych kamienic, głównie z lat 50. XX wieku. Władze obiecują lokatorom nowe mieszkania, ale ci nie wierzą i twierdzą, że zostaną wysiedleni z miasta, a ziemia, na której stały ich domy, trafi do oligarchów. Przeciwko projektowi moskiewskich władz wystąpiły niemal wszystkie ugrupowania opozycji antyputinowskiej oraz zasiadające w parlamencie Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej i Liberalno - Demokratyczna Partia Rosji. Lider tej ostatniej, Władimir Żyrinowski, apeluje, aby nie burzono kamienicy, w której mieszkał, gdy jego rodzina przeprowadziła się z Kazania do Moskwy.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret nadający Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, Ministerstwu Obrony i Federalnej Służbie Ochrony prawo do zajmowania ziemi, gdy wymaga tego interes państwa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/kl

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~endi

niby kryzys , sankcje , a jednak mają pieniądze na potężne inwestycje więc po co ta cała ciuciubabka z sankcjami ?

! Odpowiedz
0 4 ~beholder

"prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret nadający Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, Ministerstwu Obrony i Federalnej Służbie Ochrony prawo do zajmowania ziemi, gdy wymaga tego interes państwa."
Czy dekret precyzuje, gdzie może się znajdować zajmowana ziemia? Bo jeżeli nie, to to otwiera "interesujące" możliwości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~aaaa

A nie moskwiczanie?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne