REKLAMA
PIT 2023

Morawiecki podał datę expose. Hołownia: Wtedy wybierzemy też nowego premiera

2023-11-29 16:19, akt.2023-11-29 17:20
publikacja
2023-11-29 16:19
aktualizacja
2023-11-29 17:20

Powiedziałem, że chciałbym, aby było to 11 grudnia, pan marszałek Sejmu się z tym zgodził, wyznaczyliśmy godzinę 10 - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z marszałkiem Sejmu.

Morawiecki podał datę expose. Hołownia: Wtedy wybierzemy też nowego premiera
Morawiecki podał datę expose. Hołownia: Wtedy wybierzemy też nowego premiera
/ Sejm RP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się w środę z premierem Mateuszem Morawieckim; wśród tematów spotkania znalazły się plany Sejmu związane z procesem powoływania Rady Ministrów - poinformowała Kancelaria Sejmu.

Marszałek Sejmu informował we wtorek, że zaprosił szefa rządu na spotkanie w sprawie expose.

"Rozmawialiśmy o tym, kiedy będzie moje expose, kiedy będzie przedstawiony cały program naszego rządu na kolejne 4 lata" - powiedział szef rządu podczas konferencji prasowej w Sejmie.

"Powiedziałem, że chciałbym, aby było to 11 grudnia, pan marszałek Sejmu się z tym zgodził, wyznaczyliśmy godzinę, a więc tutaj też ten harmonogram jest też bardzo dobrze znany i to też zostało ustalone". Dopytywany przez dziennikarzy o godzinę expose, premier przekazał, że odbędzie się ono o godzinie 10.

Wcześniej Morawiecki zwracał się do Hołowni o spotkanie w celu omówienia trzech spraw, którymi - jego zdaniem - niezwłocznie powinni zająć się posłowie, a więc: przedłużenie 0 proc. VAT na żywność, przedłużenie wakacji kredytowych i zamrożenie cen energii.

Co dalej? Tłumaczy marszałek Hołownia

11 grudnia o godz. 10 premier Mateusz Morawiecki przyjedzie do Sejmu, żeby wygłosić expose; po kilkugodzinnej dyskusji, ok. godz. 15, powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział w środę po spotkaniu z premierem marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

"O godz. 10 pan premier Morawiecki 11 grudnia przyjedzie do Sejmu, żeby wygłosić swoje expose. Pytałem pana premiera o długość tego expose, bo w historii parlamentaryzmu i demokracji zdarzały się expose wielogodzinne. Pan premier zapewnił mnie, że nie zamierza mówić dłużej niż godzinę" - powiedział Hołownia na konferencji prasowej po wcześniejszym spotkaniu z szefem rządu.

Dodał, że później odbędzie się dyskusja. "Ona na pewno będzie żywa i bardzo obszerna. Zakładam, że może potrwać trzy godziny, może trochę więcej, może cztery. To w zależności od tego, jakie ramy ostatecznie do niej przyjmiemy" - wskazywał. "Następnie spodziewam się, że ok. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu przedstawionego przez premiera Mateusza Morawickiego" - zapowiedział marszałek Sejmu.

"Następnie ogłoszę przerwę, w czasie której będę oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku" - zaznaczył. Dodał, że drugi krok "nigdy jeszcze nie był procedowany w polskim Sejmie".

Kiedy rząd Tuska?

Spodziewam się, że 11 grudnia dokonamy wyboru nowego premiera - powiedział w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak zaznaczył, są dwa warianty w tzw. drugim kroku - wybór premiera i expose z przedstawieniem Rady Ministrów 11 grudnia wieczorem lub expose i przedstawienie rządu już następnego dnia.

Hołownia przedstawił na briefingu, jak będzie wyglądał wariant ciągu dalszego obrad 11 grudnia, jeżeli rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania.

Zwrócił uwagę, że drugi krok nie był jeszcze od 1989 r. procedowany w Sejmie, mówił, że raz został on "przeskoczony" w przypadku rządu Marka Belki.

W związku z tym - zaznaczył marszałek Sejmu - Prezydium Sejmu będzie rozmawiać o formie głosowania w drugim kroku i być może zostaną zaproponowane zmiany, by tę procedurę usprawnić. Zapewnił, że będzie to jeszcze przedmiotem analiz.

"Po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego ogłoszę przerwę, w czasie której będę oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku (...) Spodziewam się, że 11 grudnia dokonamy wyboru nowego premiera" - powiedział. Podkreślił, że spodziewa się, że ogłoszona przez niego przerwa będzie krótka, bo - jak zauważył - "liczba kandydatów na premiera jest dość skończona i nie będzie ich zbyt wielu".

"Po południu 11 grudnia czy wczesnym wieczorem możemy przejść już do wyboru nowego premiera, o ile ten poprzedni nie uzyska wotum zaufania" – dodał.

Hołownia zaznaczył, że "następna część tej procedury już zależy od decyzji nowego premiera Donalda Tuska, jeżeli nim zostanie, a wszystko na to wskazuje". "Jeżeli premier, z którym będę o tym rozmawiał w najbliższych dniach, zechce żeby reszta procedury, dalszy ciąg procedury był zrealizowany tego samego dnia, co oznacza wejście w późne godziny nocne, to oczywiście nie będę miał nic przeciwko temu; to on tu powinien wiedzieć, kiedy chce wygłosić expose i kiedy chce zaprezentować Radę Ministrów" – mówił.

"Jeżeli będzie taka jego wola, moja też sugestia, ale to już jego decyzja - moja decyzja, ale jego sugestia - możemy rozstać się tego dnia z wybranym premierem, mieć poczucie, że ta zmiana się dokonała, a expose i głosowanie nad składem Rady Ministrów przeżyć dnia następnego, czyli we wtorek, na kolejnym dniu posiedzenia, może od godz. 9 wtedy, by tego nie przeciągać. Po południu moglibyśmy mieć tę procedurę zamkniętą, jeśli taka będzie wola Izby" – dodał.

Jak podkreślił, "warianty są dwa: jeden jest taki, że i wybór premiera, i expose premiera z przedstawieniem składu Rady Ministrów i głosowanie robimy jednego dnia i wchodzimy pewnie późno w nocy czy późne godziny wieczorne 11 (grudnia)", albo, w drugim wariancie - "wotum zaufania dla rządu premiera Morawieckiego, a jeśli go nie uzyskuje - wotum zaufania dla premiera Donalda Tuska". "A wiedząc już, że jest premier, on następnego dnia spokojnie przychodzi do Sejmu, wygłasza expose i przedstawia Radę Ministrów, dyskutujemy i głosujemy. Tak prawdopodobnie będą wyglądały te dwa dni" - zaznaczył.

Autorka: Paulina Kurek

pak/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (18)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Obudzeniu części narodu nastąpi po tych wszelkich zmianach od Orlenu począwszy. Jak ludzie zobaczą co ci nowi bandyci robą to skumają. Jeszcze nie zaczęli rządzić pełni a już niszczą dobra narodowe.
pstrzezek
„Jak ludzie zobaczą co ci nowi bandyci robą” Otwarcie zestawiasz ich ze starymi bandytami którzy ustępują ;)) Coś pięknego taka refleksja z wykonaniu najbardziej twardego betonu
mesten
Największa "winą" Tuska było to, że nie sprywatyzowali wielu firm które dawno mogły działac normalnie i stworzył potworki w rodzaju Orlenu. Pis przez połączeniez Lotosem zrobił z tego monopol i dojna krowę do wysysana gotówki z obywateli Dodatkowo zaczął używac publicznej firmy do kupowania partyjnych mediów za państwowe Największa "winą" Tuska było to, że nie sprywatyzowali wielu firm które dawno mogły działac normalnie i stworzył potworki w rodzaju Orlenu. Pis przez połączeniez Lotosem zrobił z tego monopol i dojna krowę do wysysana gotówki z obywateli Dodatkowo zaczął używac publicznej firmy do kupowania partyjnych mediów za państwowe pieniądze czylipo prostu okradać społeczeństwo.
grzegorzkubik
Orlen w tym roku zapłaci ok 70 mld zł do budżetu w postaci równych danin. Jakby Tusk to sprywatyzował to miał byś dziś paliwo po 12 zł.
pstrzezek odpowiada grzegorzkubik
Udajesz że umiesz liczyć? To ile mld Orlen utopił na nieudanych inwestycjach? Ile zabrał od zwykłych ludzi przez manipulacje cenami i różne daniny na rzecz partii? Idź grzes na hot-doga i wyluzuj
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
efg
Morawiecki ma obywatelstwo i paszport Izraela. Jego żona też. Jakby co to ma gdzie zwiewać tropami Bagsika i innych......
jas2
Oby posłowie się obudzili i poparli rząd Morawieckiego.
karbinadel
Jaja sobie robisz, czy naprawdę jesteś taki wierzący?

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki