REKLAMA
PIT 2023

Morawiecki: górnictwo będzie kluczową częścią gospodarki

2018-11-30 16:52, akt.2018-11-30 18:57
publikacja
2018-11-30 16:52
aktualizacja
2018-11-30 18:57

Górnictwo i górnicy stanowią podstawę polskiej gospodarki i będą jej kluczową częścią w przyszłości - zapewnił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowych obchodów barbórkowych Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach.

fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera RP

W swoim wystąpieniu szef rządu nawiązał do postaci patronki górników św. Barbary, która - jak przypomniał była także patronką polskiego Państwa Podziemnego oraz opozycji demokratycznej po stanie wojennym.

Św. Barbara prowadzi nas przez te trudne górnicze losy, przez ten bardzo niełatwy czas, ku nowym czasom, gdzie górnictwo, górnicy i woj. śląskie ze wszystkimi jego przepięknymi częściami stanowią, tak jak stanowiły, podstawę gospodarki polskiej i będą kluczową częścią gospodarki polskiej również w przyszłości - jestem o tym przekonany - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dziękuję za wasz trud, za wasz wysiłek budowania silnej, nowoczesnej, innowacyjnej Polski. Polski, w której kolory (górnicze - PAP) czarny i zielony symbolizują ten trud, tę naszą niełatwą rzeczywistość, ale też tę nadzieję, uosobioną w zielonym kolorze lasów, natury, przyszłości - dodał premier.

Dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że możemy z dumą patrzeć w przyszłość woj. śląskiego i całego stanu górniczego - podkreślił szef rządu. Ocenił, że bez udziału górników nie byłoby polskiej transformacji gospodarczej. Nie byłoby tej transformacji gospodarczej, w jakiej jesteśmy dzisiaj, bez was, Zagłębiacy, górnicy, Ślązacy ze wszystkich części woj. śląskiego - podkreślił.

Premier przypomniał wkład górników w tworzenie niepodległej Polski. Nie powstałaby Polska bez trudu górniczego, bez tego, co działo się u zarania naszej niepodległości, bez wielkich bohaterów powstań śląskich i bez lat późniejszych - powiedział, oceniając, iż w czasach II RP górnictwo było absolutnym fundamentem gospodarki państwa - podnosiło gospodarkę do poziomu suwerennego, coraz bardziej zasobnego, a po II wojnie światowej, w czasach PRL "także było wielkim i niezwykle ważnym osiągnięciem polskiego narodu".

Morawiecki podkreślił poświęcenie, z jakim łączy się górnicza praca. To poświęcenie nie jest tylko poświęceniem dla siebie samego, dla swojego zakładu pracy, to jest poświęcenie, które górnicy przez wiele ponad sto lat dawali Polsce - powiedział. Szef rządu z podziwem mówił o górniczym harcie ducha i sile woli, wspominając postaci Alojzego Piontka i Zbigniewa Nowaka, którzy po zawałach przetrwali kilka dni pod ziemią, w oczekiwaniu na pomoc.

Premier uczestniczył w piątek w Katowicach w akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej - największego krajowego producenta węgla. Kopalnie Grupy wydobywają rocznie ok. 30 mln ton tego surowca; po restrukturyzacji firma notuje zyski. W tym roku przeznacza na inwestycje ponad 2,5 mld zł. 

Prezydent: przemysł wydobywczy i energetyka fundamentem bezpieczeństwa

Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych kopalinach są i w dającej się przewidzieć perspektywie pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do świętujących w piątek Barbórkę pracowników Polskiej Grupy Górniczej.

W liście do górników, odczytanym podczas piątkowych uroczystości w Katowicach przez doradcę prezydenta Agnieszkę Lenartowicz-Łysik, Andrzej Duda złożył życzenia oraz wyrazy uznania i wdzięczności całemu środowisku górniczemu.

Podkreślił, że węgiel, nazywany tradycyjnie "czarnym złotem", to źródło istotnych wartości społecznych, ekonomicznych i cywilizacyjnych, a obecnie wiąże się także z czystymi technologiami oraz takimi projektami jak "zaawansowana technologicznie produkcja wodoru czy syngazu z węgla".

"Projekty te budzą duże nadzieje i oczekiwania, ponieważ ich realizacja na masową skalę może odegrać ważną rolę z punktu widzenia całościowej wizji bezpieczeństwa energetycznego Polski i utrzymania wysokiej konkurencyjności gospodarki narodowej" - napisał prezydent.

W tym kontekście - w ocenie Andrzeja Dudy - znaczenia nabiera zbliżająca się 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w grudniu w Katowicach, w miejskiej Strefie Kultury na terenie dawnej kopalni "Katowice".

"Trudno nie dostrzec w tym świadectwa czasów: z jednej strony - to efekt i widomy znak sukcesu polskiej dobrej transformacji, a z drugiej - symbol budowania nowoczesnej Polski kolejnego stulecia, która stawia na rozwój i postęp w oparciu o dziedzictwo i tradycję" - ocenił prezydent, gratulując Polskiej Grupie Górniczej sukcesów w "poszukiwaniu nowoczesnych i ekologicznych sposobów wydobycia i zastosowania polskiego węgla", by polski węgiel stał się ekologicznym surowcem energetycznym, porównywalnym pod względem wielkości emisji do odnawialnych źródeł energii.

Doroczne uroczystości barbórkowe - wskazał Duda - są "wyrazem przywiązania do dostojnej tradycji, którą górnicy pielęgnują od wieków. Barbórka to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów, wyrażających szacunek dla ludzkiego wysiłku i jego owoców. Etos wytrwałej, rzetelnej pracy zajmuje często szczególne miejsce w życiu mieszkańców regionów górniczych, zwłaszcza Śląska. Cieszę się, że górnośląskie tradycje barbórkowe zostały niedawno uhonorowane wpisaniem na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jestem przekonany, że zasługują one na ochronę, zachowanie i przekazanie kolejnym generacjom" - czytamy w liście.

Prezydent zauważył, że tegoroczna Barbórka zbiega się z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał że Sejm ustanowił 2019 r. Rokiem Powstań Śląskich. "Ufam, że będzie to okazja do złożenia hołdu wszystkim osobom zasłużonym w zmaganiach o prawo przynależności tych ziem do naszej wolnej ojczyzny. Pamięć o poświęceniu pokoleń Ślązaków, w tym wielu rodzin górniczych, dla ocalenia polskości Śląska pozostaje trwałym fundamentem dziedzictwa narodowego i tożsamości regionalnej" - wskazał Andrzej Duda.

W najbliższy wtorek prezydent weźmie udział w obchodach Barbórki w należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Brzeszcze w małopolskich Brzeszczach.

Tchórzewski: potrzeba więcej węgla polskiego, nie z importu

Do 2030 r. polska energetyka musi zwiększyć produkcję energii o 25 proc. By było to możliwe, potrzeba więcej węgla - mówił podczas piątkowych obchodów barbórkowych w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski. Podkreślał, że powinien to być węgiel krajowy, nie z importu.

Państwo górnicy, więcej węgla nam potrzeba! Pomyślmy o tym, gdzie na Śląsku pobudować nową kopalnię mówił w swoim wystąpieniu szef resortu energii, zwracając się m.in. do szefów górniczych spółek, samorządowców i parlamentarzystów. Przypomniał, że w tym roku do Polski napłynęło już 10 mln ton węgla z importu, co - jak mówił jest wyzwaniem dla polskich kopalń.

Komisja Europejska zgodziła się na to, że podpisujemy kontrakty w ramach rynku mocy, a nowe elektrownie węglowe budowane w tej chwili w Polsce mają zapewnioną () pewność działania na 20 lat - tej pewności nie było nigdy wcześniej. Mamy możliwość spokojnego funkcjonowania, tylko trzeba się dobrze zorganizować; trzeba patrzeć na to, żebyśmy nie musieli tego węgla z zagranicy przywozić powiedział Tchórzewski podczas akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej.

Dodał, że przyszłość w górnictwie wymaga zmiany organizacji pracy oraz () tego, żeby więcej węgla było wydobywanego. Ta przyszłość wymaga tego, żebyście więcej zarabiali, żeby zmienić organizację pracy. Przed Polską Grupą Górniczą stoją olbrzymie wyzwania, bo przed Polską stoją duże wyzwania - wskazał szef resortu energii.

Musimy do 2030 r. zwiększyć produkcję energii elektrycznej o 25 proc. Przy tym będziemy też stosowali inne technologie wytwarzania - przez to wykonamy to, co Komisja Europejska sobie życzy, czyli zmniejszymy udział węgla w energetyce, ale utrzymajmy ten poziom (zużycia - PAP), który jest; polskim węglem, a nie węglem zagranicznym - to jest główne wyzwanie, które przed nami stoi; naprawdę trzeba do tego poważnie podejść powiedział Tchórzewski.

Podkreślił, że obecnie Polska Grupa Górnicza działa stabilnie i notuje zyski. Trzeba także popatrzeć na poważne inwestycje i na to, żebyśmy nie musieli sprowadzać węgla z zagranicy - to jest bardzo ważna rzecz - mówił minister, oceniając, że po niespełna trzech latach istnienia PGG, jej marka jest dziś rozpoznawalnym w Europie znakiem firmowym, a Grupa jest jednym z fundamentów polskiego przemysłu.

Gdy utrzymujemy popyt na węgiel kamienny, energetyka się rozwija, musimy tę okazję wykorzystać podsumował minister energii. Dziękował górnikom za ich pracę i zaangażowanie, podkreślając górniczy etos, determinację i męstwo, a także wkład w zmagania o wolną i demokratyczną Polskę.

Szacunek dla pracy, solidarność ze wszystkimi, których godność i prawa są naruszane, siła charakteru w obronie tego, co sumienie rozpoznaje, jako słuszne - mówił Tchórzewski charakteryzując wkład górników w zmagania o polską wolność. (PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ ewes/ wkr/ je/ 

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (17)

dodaj komentarz
antonicaracal
Sekta PiC niech się szykuje na przeprowadzkę do Berezy Kartuskiej.
Krzywousty bankster - kłamczuszek dalej bajdurzy!
Czy ciemny lud i to kupi ?
Żółte kamizelki pokazały w Paryż jak rozmawia się z PiCerami i z mafijnymi układami...
silvio_gesell
Jeśli ktoś ma pojęcie o makroekonomii - nie ma większego sektora stymulacji fiskalnej niż górnicy. Nie bez powodu skala skupu węgla przez państwo jest utajniona.
forfun
wasz wysiłek budowania silnej, nowoczesnej, innowacyjnej Polski - chyba mu sie stulecia pomyliły
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
I tego ci ani jedni, ani drudzy nigdy nie zapomna w "czasie rozliczenia"
bankier1953
Czyste powietrze ? Będziemy truć dalej i mocniej. Wiatraki i solary do kasacji.To program nowych socjalistów ale za to katolickich.
flecik
Co mnie obchodzą górnicy! Jak zamykano inne zakłady przemysłowe nikt się o ludzi nie upominał! Górników należy traktować tak samo. Zakład jest nie rentowny to do zamknięcia! Koniec z tym rozdawnictwem z pieniędzy podatników!
jerloz210935
Cofają Polske do początku 20go wieku straszne że tacy ludzie rządzą nami.
t72
Kolejny historyk w rządzie . A co powiedziałby Holendrom , którzy nie wydobywają węgla a jednocześnie port Rotterdam przeładowuje ogromne ilości węgla . Oczywiście nie z Polski .
kolumb1234
socialistę możemy poznać po tym ze każdemu obiecuje to co chce usłyszeć ekologom elektryczne auta górniką dotacje do kopalń szkoda ze nie za swoje tylko nasze

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki