Morawiecki dla "SE": Wzrost świadczeń emerytalnych to najwyższa waloryzacja od lat

Wzrost świadczeń emerytalnych o minimum 70 zł to najwyższa waloryzacja od lat - powiedział w środowym "Super Expressie" premier Mateusz Morawiecki. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, według którego od przyszłego roku wzrosną świadczenia wypłacane emerytom.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera)

"Tak jak zapewniliśmy środki na sfinansowanie obniżenia wieku emerytalnego, tak zabezpieczamy środki na wyższe świadczenia emerytalne" - powiedział Morawiecki w "SE". Zdaniem premiera, "wzrost świadczeń emerytalnych o minimum 70 zł to najwyższa waloryzacja od lat".

Szef rządu wyjaśnił, że "łączny koszt waloryzacji w 2019 r. wyniesie rekordowe 8,4 mld zł". "Wzrost najniższej emerytury do 1100 zł stanowi o jedną czwartą wyższą kwotę niż najniższe świadczenie z ZUS w 2015 r." - powiedział.

"Wszystkie te nakłady społeczne realizujemy przy najniższym deficycie budżetowym od wielu lat i bez zaciągania zobowiązań wobec przyszłych pokoleń Polaków" - podkreślił Morawiecki. W ocenie premiera "odpowiedzialny rozwój polega na inwestowaniu środków ze wzrostu zarówno w budowę solidnej gospodarki, jak i przeznaczaniu ich na cele społeczne".

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, w świetle którego od przyszłego roku wzrosną świadczenia wypłacane emerytom. Najniższe emerytury wyniosą 1100 złotych, a wszystkie świadczenia wzrosną o co najmniej 70 złotych.

Jak podano w komunikacie MRPiPS: "Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przyjęty właśnie przez rząd. Projekt nowych przepisów powstał przede wszystkim z myślą o najuboższych seniorach. Gospodarzem projektu jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej".

"Nowela zakłada, że w marcu 2019 roku najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do kwoty 1100 zł. Obecnie to 1029,80 złotych". (PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ krap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 marxs

przestańcie te swoje durnoty wypisywać jakoby wpłacanie jak największej kasy do piramidy finansowej ZUS miało dać wiekszą emeryturę dam swój przykład ostatni rok pracowałem na niepełny etat ale w każdym miesiącu zarabiałem więcej niz minimalną czyli więcej niż 1500 zł netto -skutek ZUS wyliczył mi za ten rok kilkanaście zł emerytury czyli żeby dostać 1000 zł musiałbym tak pracować 60-70 lat system emerytalno-rentowy w III RP jest w stanie agonii nikt nie utrzyma 11 mln emerytów i rencistów przy 16 mln pracujących (a płacacych składki jedynie 12 mln osób) nawet Szwajcaria czy Norwegia przy takich proporcjach padła by na pysk a co dopiero jeden z najbiedniejszych i najbardziej zacofanych krajów w Europie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 11 trooper

Przy takich samych kosztach dla budżetu emerytury mogłyby być o kilkaset złotych wyższe dziś, gdyby nie został obniżony wiek emerytalny. Taka jest prawda i żaden pisior tego nie zmieni.

! Odpowiedz
5 3 spedytor

zapewne masz 50 lat 20 lat stazu i na uprzywilejowanym swiadczeniu

! Odpowiedz
2 18 qqryk

I znowu osoby, które pracowały najkrócej dostaną z naszych podatków najwięcej. Tak się doi, na tym polega komunizm.

! Odpowiedz
7 19 search

z extra 240 mld z VAT u jakie Rzad dobrej Zmiany zebral, oficjalnie o tym w TVP, postanowil rodzielic to wsrod seniorow kwota 70 zl, no i najwazniejsze starczylo na remont bryki maciarewicza szydlo, zarowki zwykle i ojca dyrektora

! Odpowiedz
5 8 carlito1

Najniższa emerytura = najniższa krajowa... Choć to i tak wegetacja ale 800 kilka zł na rękę to już poniżej godności.

! Odpowiedz
2 16 search

Przyklad, moj ex tesc cale zycie krecil, lewe renty z zus, robota na czarno, kiwal ile sie da system, I mozna powiedziec z jednej strony ze slusznie, ale dzis placze ze ma niska emeryture a na dotatek ZUS wypchnal go z rety na emeryture ze wzgledu na wiek.
Chamisko nie rozumie dlaczego, choc biorac pod uwage jego podejscie to i 1100 to za duzo,
Bo co ma powiedzic kasjerka co pracuke 30 lat na kasie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 jurijkalevra

Trzeba było płacić zus jak trzeba. Pracowaliście na czarno, albo za minimalną a reszta pod stołem, to po co drzecie japy, że wam nie wystarcza emerytury z zusu?

! Odpowiedz
7 7 qqryk

Towarzyszu obywatelu carlitko, pomyślcie jeżeli potraficie. Emerytura 800 zł oznacza mniej niż 20 lat pracy. Bo po 40 latach pracy za minimalną pensję (jakim trzeba być nierobem, żeby nie dostać podwyżki???) emerytura wyniesie obecnie około 2500 zł brutto.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil