Morawiecki: Zaproponujemy ustawę, która utrudni dużym sklepom sprzedaż produktów pod ich marką

Zaproponujemy ustawę, która utrudni dużym sklepom sprzedaż produktów pod ich własną marką - powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie debaty w podrzeszowskiej Jasionce w ramach Europejskiego Forum Rolniczego.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Premier był pytany w sobotę, jak można zwiększyć udział polskiego rolnictwa w sprzedaży produktów w sklepach.

"Chcemy zaproponować ustawę, która w sposób obligatoryjny i realny obniży możliwość sprzedaży przez sieci wielkopowierzchniowe ich własnych produktów, pod ich własną marką" - powiedział premier. "To szalenie utrudnia osiągnięcie przyzwoitej marży przez polskich producentów" - podał.

Morawiecki powiedział, że "niezwykle ważne jest także łączenie się rolników, m.in. w spółdzielnie, zwiększenie siły negocjacyjnej względem odbiorców". Dodał, że ważna jest aktywizacja Urzędu Kontroli Konkurencji i Konsumentów. "Nie może być tak, że jeden monopolista na danym terenie dyktuje ceny rolnikom" - powiedział.

Zdecydowanie chcemy doprowadzić do tego, żeby na półkach były towary z markami polskimi, a nie tylko () z markami sklepów wielkopowierzchniowych. Chcemy, aby w ten sposób rolnicy mogli budować siłę swojej marki - powiedział w sobotę w Jasionce premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki dodał, że przy powstawaniu ustawy, która promować będzie polskie marki, rząd będzie korzystał z najlepszych wzorców w UE. Bo inne kraje sprytnie bronią swoich własnych rynków, a my mamy za bardzo liberalne, po rządach Platformy, spojrzenie - zaznaczył.

Zdaniem premiera, polskie rolnictwo musi być wygranym w handlu detalicznym i hurtowym. Według Morawieckiego, nowa ustawa bardzo zmieni siłę negocjacyjną polskich rolników.

Premier podkreślił, też w debacie, że rząd PiS jest pierwszym rządem, który w ostatnich 30 latach nie doprowadzał do wyprzedaży polskiego majątku. To jest dla nas ważne, żeby budować polską własność, własność polskiego rolnika. My borykamy się ze spuścizną przeszłości po poprzednikach, po poprzednich rządach, które sprzedawały polskie marki - mówił.

Morawiecki zaznaczył, że rząd odkupiłby niektóre przedsiębiorstwa, ale jak zauważył, generują one dochody dla właścicieli.

autor: Wojciech Huk, Alfred Kyc, Mariusz Polit

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 wizytator

A to się równa podwyżki w sklepach. Wzrośnie popyt na polskie, wzrośnie i cena. Jeszcze trochę i te wszystkie 500plusy będą warte paczke zapałek.

! Odpowiedz
1 3 marianpazdzioch

Niedługo bedą wydzielać papier w klozecie. A klozet będzie już tylko publiczny. W tym kierunku to zmierza.

! Odpowiedz
6 5 londonern

Wystarczy przepis, ze marki wlasne musza byc tworzone z produktow lokalnych. Sama w sobie marka wlasne nie jest zlym pomyslem - wszedzie sa obecne, czy to w Tesco czy w Waitrose. Problemem sa terminy platnosci - tu sieci handlowe gna pale na maksa. Moze nad tym by sie pochylic, a nie bic piane tam gdzie nie trzeba.

! Odpowiedz
0 7 dziki_losos

1. Większość produktów tych marek już jest produkowana w Polsce, przynajmniej jeśli chodzi o żywność.
2. Już jest ustawa o ograniczeniu zatorów płatniczych, która nakłada maksymalny termin płatności [1]. Problem w tym, że sformułowanie brzmi następująco - co pozwala naginać prawo:

"Termin zapłaty określony w umowie nie może przekraczać 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, chyba że strony w umowie wyraźnie ustalą inaczej i pod warunkiem że ustalenie to nie jest rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela."

[1] Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 wizytator odpowiada dziki_losos

Zawsze kiedy czytam treśż uchwał przytaczanych np. na Bankierze to nie było jeszcze takiej która jasno określa co wolno, a czego nie. ZAWSZE jest furtka, żeby coś obejść. Tak jest z tymi terminami płatnosci oraz z wolnymi od handlu niedzielami. Kto i po co pisze takie gnioty?

! Odpowiedz
13 3 janusz1960

Idziemy w kierunku Europy zachodniej. O co chodzi? Czy nikt nie widzi jak Niemcy czy Francuzi chronią swoje rynki, chociaż bardziej pasuje powiedzieć gospodarki? Czy nikt nie widzi prawidłowości że etatyzm w niektórych okresach, obszarach, w wysoko rozwiniętych państwach wygrywa z rynkiem? Porządek z warcholstwem, dyscyplina z sobiepaństwem i w końcu autorytaryzm z demokracją???
Czy rozbiory nie były również spowodowane tym że demokracja (również warcholstwo, sobiepaństwo itd.) przegrała z autorytaryzmem??? A w latach 1930-tych co było? Czystej wody demokracja w połączeniu z zupełnie wolnym rynkiem??? Czasy lubią się powtarzać...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 10 old_timer

Zasadniczo to bardzo dobry ruch. No ba jakim prawem wielki market - de facto Handlarz udaje Producenta??? Wynika to z dziurawego prawa i przewagi speców od handlu i marketingu nad prostym ludem producentów.

Zanim coś skomentujecie ludzie to pomyślcie trochę.

! Odpowiedz
8 34 nostsherlock

Ustawa, która ma coś komuś utrudnić i nikomu nic nie ułatwić. Z tymi fantazjami i nowymi podatkami to on już całkowicie odpłynął od rzeczywistości

! Odpowiedz
13 45 kolumb1234

Tak się zastanawiam co trzeba mieć w głowie aby proponować takie pomysły to nie socjalizm to komunizm w czystej postaci

! Odpowiedz
17 81 carlito1

Te wszystkie ostatnie ustawy smierdzą mi komuną na kilometr i gospodarką centralnie sterowaną....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne