Morawiecki: Widzialna ręka państwa wesprze niewidzialną rękę rynku

Chcemy niewidzialną rękę rynku wesprzeć poprzez widzialną rękę państwa; chcemy, by przedsiębiorcy tworzyli coraz to lepsze miejsca pracy - deklarował wicepremier, szef MR Mateusz Morawiecki, prezentując pakiet ok. 100 ułatwień dla polskich firm, przygotowany przez resort rozwoju.

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki
Minister rozwoju Mateusz Morawiecki (fot. Adam Chelstowski / FORUM)

"Ta widzialna ręka państwa ma być przyjazna w tym sensie (...) że ma to być państwo silne dla silnych i wyrozumiałe dla słabszych (...) tak patrzymy na filozofię działania pomiędzy administracją publiczną i państwem" - wskazał Morawiecki w czwartek podczas konferencji prasowej, prezentując pakiet, który jest pierwszą odsłoną zapowiedzianej w tzw. planie Morawieckiego poprawy otoczenia prawnego biznesu.

"My całym tym pakietem chcemy przede wszystkim wspierać naszych przedsiębiorców, naszą prawie dwumilionową rzeszę przedsiębiorców" - dodał.

W przygotowaniu pakietu uczestniczył wiceszef MR Mariusz Haładyj. "Niemniej istotne od wielkich inwestycji i planów rozwojowych, a nawet jeszcze bardziej istotna od jakiejś jednej strzelistej inwestycji jest właśnie ta żmudna, trudna mrówcza praca, benedyktyńska, która tutaj pod kierunkiem pana ministra Haładyja jest wykonywana. Gdzie dzień po dniu wyszukujemy te, czasami drobne, rzeczy, ale nawet drobne rzeczy pomnożone razy milion czy dwa miliony firm składają się na setki tysięcy godzin pracy zaoszczędzone, skierowane w kierunku prowadzenia biznesu" - przekonywał Morawiecki.

MR za podatkiem od przychodu dla najmniejszych firm

"Prace koncepcyjne zmierzają w kierunku wprowadzenia daniny stanowiącej procent od przychodu przedsiębiorcy zamiast konieczności ustalania dochodu i opłacania osobno podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Byłoby ono przeznaczone dla najmniejszych firm z ustaloną górną granicą obrotów" - napisano w dokumencie MR, do którego dotarła PAP.

Implementacja nowych zasad fiskalnych wśród małych i średnich przedsiębiorstw ma m.in. zmniejszyć szarą strefę.

"Konieczność opłacania stałej daniny stanowi bardzo dużą barierę w podejmowaniu i prowadzeniu działalności, w szczególności w zakresie najprostszych i prowadzonych na najmniejszą skalę usług. Zgodnie z danymi GUS w szarej strefie funkcjonuje obecnie 711 tysięcy Polaków, z których ponad 20 proc. jako jeden z powodów wskazuje właśnie zbyt wysokie obciążenia publicznoprawne" - dodano.

W dokumencie zaznaczono, że prace prowadzi MR wspólnie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, spójnie z rozwiązaniami dotyczącymi jednolitego podatku.

Wśród innych usprawnień w ramach I pakietu pro-przedsiębiorczego, resort rozwoju planuje wprowadzenie m.in. nowych zasad ogólnych w Kodeksie Postępowania Administracyjnego zapewniający min. rozstrzyganie wątpliwości faktycznych i prawnych na korzyść strony; ułatwień w sukcesji firm jednoosobowych; a także pakietu dla wierzyciela mającego na celu ułatwienie odzyskiwania długów.

Jesienią zostanie przedstawiony drugi pakiet pro-przedsiębiorczy, który będzie dotyczył m.in. Konstytucji Biznesu, zapowiadanej w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Ruszył serwis LexBiznes
Ruszył serwis LexBiznes

Nowy typ spółki kapitałowej

Szef resortu rozwoju zapowiedział ponadto koncepcję utworzenia nowego typu spółki kapitałowej. Miałaby ona łączyć zalety spółki z o.o. i akcyjnej. Chodzi o stosunkowo proste i mało kosztowne jej zakładanie, funkcjonowanie i likwidację oraz o łatwość obrotu jednostkami udziału w spółce i różnorodne możliwości ich uprzywilejowania. "Prosta spółka akcyjna (P.S.A.) mogłaby stanowić wstępny etap rozwoju biznesu, w którym założyciele rozwijaliby innowacyjny pomysł i pozyskiwali potrzebne finansowanie, przygotowując się do wejścia w dojrzałą fazę rozwoju. Założeniem jest zatem, że P.S.A. będzie formą prawną adekwatną m.in. do pierwszej części życia start-upu" - przekonuje resort.

Celem utworzenia nowego typu spółki - zdaniem wicepremiera - jest powstawanie większej liczby działających sprawnie polskich, innowacyjnych firm. Jednocześnie będą one mogły łatwiej niż obecnie pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju działalności.

Zmiany w przepisach prawa pracy

Morawiecki zapowiedział złagodzenie przepisów prawa pracy wobec małych firm. Obecne rozwiązania zniechęcają - jego zdaniem - tych przedsiębiorców do zatrudniania więcej niż 19 pracowników, gdyż wiąże się to z licznymi obowiązkami, w tym m.in. z utworzeniem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, przygotowaniem regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy. W efekcie - podkreślał - przedsiębiorcy unikają zwiększania zatrudnienia i stosują umowy cywilno-prawne zamiast umów o pracę.

Resort rozwoju proponuje zatem podniesienie z 20 do 50 pracowników progów, od których istniałby obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy. "Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, a mniej niż 50, byłby zobowiązany do utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy tylko jeśli zawnioskuje o to zakładowa organizacja związkowa" - proponuje ministerstwo.

Ministerstwo przygotowuje też propozycje rozwiązań - tzw. pakiet dla wierzycieli - którego celem ma być łatwiejsze odzyskiwanie długów. Jak podkreślał Morawiecki, sprawy gospodarcze w Polsce są rozpatrywane często latami, a kiedy już się zakończą, komornicy egzekwują mniej niż 25 proc. zgłaszanych im wierzytelności. Wicepremier zapowiedział przygotowanie propozycji zmian w tym zakresie, które - zaznaczył - "w sposób kompleksowy mogłyby usprawnić dochodzenie należności". "Szczegóły pakietu dla wierzyciela przedstawimy w najbliższym czasie z Ministerstwem Sprawiedliwości" - dodał.

Wśród innych rozwiązań resort proponuje wprowadzenie m.in. nowych zasad ogólnych w Kodeksie Postępowania Administracyjnego, zapewniających m.in. rozstrzyganie wątpliwości faktycznych i prawnych na korzyść strony oraz ułatwień w sukcesji firm jednoosobowych. Jak wyjaśnił wicepremier, chodzi o to, by rozwiązania prawne zapewniły ciągłość funkcjonowania takiego podmiotu. "Nikt się do tej pory tym nie zajął. W Europie najstarsza winnica ma 1000 lat. U nas by nie za bardzo przetrwała w dzisiejszych warunkach" - ocenił.

Urzędy jak najbliżej firm

Szef resortu rozwoju mówił, że chce, by urzędnicy, administracja publiczna byli jak najbliżej problemów firm, w dobrym znaczeniu tego słowa. Zaznaczył, że chodzi o to, aby nie kontrolować np. sprzedawców handlujących truskawkami przy drogach, ale tych, którzy optymalizują podatki, tworząc różne schematy, w wyniku czego mamy ubytek w dochodach budżetu.

Wicepremier dodał, że jedna trzecia wszystkich spraw administracyjnych w Polsce jest kierowana do ponownego rozpatrzenia. "Chcemy to na pewno uprościć. Nie zawsze będzie to możliwe, ale nawet jeżeli ukaranie będzie konieczne, to też chcemy ustalić nowe, jasne dla wszystkich zasady i prostszy mechanizm w tym zakresie" - mówił.

Część obowiązków dokumentacyjnych firm przejmie ZUS

Morawiecki podczas konferencji zwrócił m.in. uwagę, że kary administracyjne są potrzebne, jeżeli ktoś złamie przepisy, ale MR chciałoby, "żeby nie było sytuacji takiej, że w Polsce łatwiej jest uniewinnić kogoś, kto naprawdę coś zdefraudował, niż kogoś, kto się zagubił w gąszczu przepisów regulacyjnych".

Poinformował, że wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem bardzo intensywnie pracują nad proporcjonalnością kar, dzięki czemu sprawę tę "udało się popchnąć w dobrym kierunku".

Morawiecki porównał podczas konferencji okres przechowywania przez firmy, w Polsce i zagranicą, dokumentów potrzebnych do wyliczenia czasu pracy na potrzeby rent, czy emerytur. Wskazał, że w innych krajach mowa jest o 2-3 latach.

"A u nas był przepis, który mówi o 50 latach i nigdzie indziej takiego przepisu nie było. Bardzo szybko się dogadaliśmy z minister Rafalską (Elżbietą Rafalską - minister rodziny, pracy i polityki społecznej - PAP), w kontekście tego, żeby to zmienić. ZUS będzie odpowiadał za to, żeby utrzymywać akta - w formie pewnie coraz bardziej elektronicznej - natomiast my chcemy zdjąć ten ciężar z przedsiębiorców i na pewno w dużym stopniu się to udało" - powiedział.

Podkreślił, że jedną z trudnych spraw do rozwiązania jest ponowne doprowadzenie do tego, żeby wpływy podatkowe budżetu stanowiły 16-17 proc. PKB, jak to było 8-9 lat temu. Zauważył, że dziś PIT, VAT i CIT dają 13,5-14 proc. PKB.

"W związku z tym nie bardzo możemy sobie pozwolić na kilka działań, na które mamy wielką ochotę, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że one spowodowałyby ubytek w budżecie. W związku z tym toczymy dialog z Ministerstwem Finansów i myślę, że będziemy w stanie też za kolejnym obrotem tego kołowrotka naszych pakietów uproszczeniowych zaproponować pewne rozwiązania" - zadeklarował.

(PAP)

son/ dol/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~mikrotariat

Tylko jeden podatek w miejsce ZUS i PIT dla WSZYSTKICH TAKI SAM może coś zmienić! Inne rozwiązania będą fikcją i właśnie rządzącym chyba o to chodzi. Inaczej to nie wygląda. Nie ma prawie żadnej różnicy między przychodowym a zryczałtowanym zusem, szczególnie w tak astronomicznej wysokości od tak małych pieniędzy! Przestańcie mydlić oczy! Nawet Litwa ma lepsze prawo dla Polaków, niż Polska dla Polaków! PiS=PO? Mikroprzedsiębiorcy muszą wyjść na ulice! https://i.imgsafe.org/e66338d1e3.jpg

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~tst

... tej widzialnej ręce najlepiej "dać po łapach" - bo jej wspomaganie grozi śmiercią lub ciężkim kalectwem :-(
lepiej już niech MM trzyma ją roz ... i nie wyciąga ;-) a gospodarka da sobie radę sama

! Odpowiedz
0 0 ~tst

"trzyma ja w roz...* "

! Odpowiedz
0 6 ~wujekmario

obniżyć i uprościć podatki i prowadzenie małego biznesu rodzinnego który jest podstawą silnej gospodarki

! Odpowiedz
2 1 ~as

"dwumilionowa rzesza przedsiębiorców" to w większości ludzie, których nie chcą zatrudnić by nie płacić na ZUS.

! Odpowiedz
4 4 ~Paweł

Brawo PIS, nareszcie ktoś ma pomysły i chce coś zrobić.

! Odpowiedz
2 3 ~Piotr

dobrymi chęciami to jest piekło wybrukowane

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 4 ~wert

niech dziala - ale to za malo- reszta ministrow robi dzialania odwrotne- ten rzad jest niespojny

! Odpowiedz
5 4 ~esem

Jeżeli ktoś nie potrafi sprawnie poprowadzić spółki z o,o, to niech się nie bierze za biznes... jako wieloletni prezes spółek z o.o. nie zauważyłem żadnej przeszkody w rzetelnym prowadzeniu takich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wg dotychczasowych przepisów nawiasem pisząc ustanowionych w swoim trzonie jeszcze na początku XX wieku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne